Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Ucraina - chipul refugiatelor

Ucraina - chipuri de femei

Foto: Profimedia Images

Triste, încercate, obosite, mame, adolescente, singure, cu incertitudine și teamă, dar puternice. Pe scurt, așa arată portretul femeilor din Ucraina, în aceste zile.

Ziua Internațională a Femeii este o zi globală de sărbătorire a femeilor, dar multe femei care fug din Ucraina trăiesc neliniștea căutării unei noi vieți pentru copiii lor, pentru că soții, frații și tații au rămas în urmă, pentru a-și apăra țara de invazia Rusiei.

Peste două milioane de refugiați au părăsit Ucraina de la începutul ofensivei militare a Rusiei, potrivit ONU. 

Apasă pe prima imagine, pentru a deschide galeria foto Profimedia Images

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Alexandra Capitanescu / sursa foto: Profimedia

Fantomă pe care o vedem cu toţii, iar eu în două ipostaze: în sala de curs, cȃnd privesc oameni care nu au curajul să-şi spună opinia sau să răspundă la o întrebare (deşi ştiu răspunsul corect) şi în cabinet, unde văd spaima inclusiv în mȃini tremurânde sau lacrimi. Foto: Profimedia

Citește mai mult