Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Vasile Dîncu, despre ordonanța ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu: „Sistemul de management general al sănătății este bolnav și excesiv de cuprins de insule de autoritate”

Vicepremierul Vasile Dîncu a vorbit în timpul emisiunii „În fața ta”, de la Digi 24, despre „ordonanța managerilor de spitale”, care își propune să pună capăt la ceea ce ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a numit „sistemul feudal” din Sănătate.

„Sistemul de management general al sănătății noastre cred că este bolnav și excesiv de cuprins de insule de autoritate”, a spus Dîncu. Potrivit acestuia, ordonanța face câteva modificări fundamentale în ceea ce privește modul în care se exercită funcția de management în raport cu cea medicală, pentru că există „o confuzie continuă”.

„Evident că nici nu putem să despărțim această funcție medicală la un bun specialist de funcția lui de manager de instituție, dar ceea ce încearcă că facă — și o să aibă rezistență și a avut până acum rezistență ministrul Voiculescu — este să despartă aceste două funcții. Evident că, la început, a fost un proiect mai ambițios, acela de a despărți, de a permite intrarea în sistemul de management a unor oameni din afară, care nu sunt neapărat medici. Și acum se poate chestiunea aceasta, dar sigur că mediul universitar a reacționat. Nici nu putem — în marile orașe, acolo unde între școala de medicină, între specialiștii din medicină, și profesori există o suprapunere, nu poți să faci asta în mod absolut", a declarat vicepremierul, care crede că actul nu va fi modificat semnificativ în Parlament.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Ilie Bolojan si Dominic Fritz / sursa foto: Inquam Photos

Deși e nedrept ceea ce i se întâmplă lui Dominic Fritz, prin legea cu dedicație, cu aplicabilitate retroactivă doar pentru a fi îndepărtat din funcția de primar al Timișoarei, nu mă reped la gâtul lui Ilie Bolojan pentru că a votat legea. Omul era între ciocan și nicovală. Orice ar fi votat, era sfâșiat de o parte dintre oameni.

Citește mai mult