Sari la continut

Spune-ți părerea! Intră alături de noi în comunitatea Republica

Vă invităm să intrați în Comunitatea Republica, grupul de Facebook în care contributorii, cei care își scriu aici ideile, vor sta de vorbă cu tine. Tot ce trebuie să faci este să ceri intrarea în acest spațiu al dialogului.

„Ce mare brânză că mai veneau și ei la gard să ceară o țigară!?”

Florentin Pandele

Foto - Inquam Photos

Cea mai dureroasă frază auzită în delirul unui om politic, Florentin Pandele, eșuat, recent, la un post de televiziune. „Ce mare brânză că mai veneau și ei la gard să ceară o țigară!?”

El creștinul, el apărătorul familiei, el acuzatorul tuturor, el ba rugându-se, ba amenințând, ba cu chip de om blând și pios de parcă coborâse dintr-o icoană, ba cu buze subțiri și dure și cu furie rece în ochi, ba cu voce blândă și făcând cruci, ba cu voce dură și tăioasă - am văzut toate aceste imagini demne de un animal cameleonic într-un singur om, ce delira descompunându-se în direct.

În război cu toți, și cu PSD, și cu purtătorul de cuvânt al BOR, și cu televiziunile, declara că face moarte de om pentru familia lui. Jalnică eșuare… Blândețea, omenia, credința, vocea blândă îi erau studiate și mimate. Furia, răutatea, dorința de răzbunare, fariseismul erau adevărate și pure. Erau starea lui naturală.

Și totuși nu m-a îngrozit nimic din acest spectacol grotesc, cum m-a îngrozit fraza: „Ce mare brânză că mai veneau și ei la gard să ceară o țigară!?”

Am văzut cu toții imaginile care au îngrozit o țară. Am văzut cu toții imaginile care ne-au făcut de rușine în lume. Și tu să nu ai de spus despre asta decât: „Ce mare brânză că mai veneau și ei la gard să ceară o țigară!?”

Ce ar mai fi de spus?!

Nimic...

S-a spus tot...

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Si iata-i plecati subit la amicul oprescu. Dar copii cu cine au ramas? Sau ii asteptau deja acolo, in grecia?
    • Like 0
  • Daniel00 check icon
    Ce mare lucru? Un sociopat incapabil sa empatizeze cu victimele lui. Eu cred ca ar fi trebuit anchetat ca un criminal in serie. Si nu doar el, ci si ceilalti calai ai groazei.
    • Like 0
  • Adrian S check icon
    Din pacate sau din fericire acest subiect care nu mai are tractiune.
    S-a plicitisit lumea de aceste " azile ale groazei"

    Nu ca nu ar fi inca un subiect, dar este de la sine inteles ca asta este capacitatea statului, nu il contine doar pe Pandele aici.

    si apropo : Ce mare branza ca a zis asta Pandele ? Romania mereu surprinzatoare nu are fonduri pentru educatie , cultura sau asistenta solciala.
    Ca banii sunt sifonati sau insuficienti din prima este tot un esec al statului. Ca nu avem societate civila cu agenda clara pe care sa o urmeze...alt esec al nostru tutoror...

    Char...ce mare branza ?
    Eu il sustin pe Pandele in acest scandal ...nu este el vinovat, suntem cu totii vinovati...si in "toti" il includem si pe el :)
    Daca el este vinovat, justitia trebuie sa dovedeasca si sa il pedepseasca... Justitia aia independenta si cu pensii speciale
    • Like 1


Îți recomandăm

Maria Drăghici

Maria Drăghici n-a împlinit nici doi ani și are deja trei operații pe cord deschis. Culmea, e un copil vesel, care știe să se bucure de fiecare moment și, mai mult decât orice altceva, e un copil iubit. De fratele ei și de părinții ei, care, de la nașterea copilei, trăiesc cu ochii deschiși un coșmar adevărat.

Citește mai mult

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult