Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

3.400 de cazuri noi de Covid diagnosticate în ultimele 24 de ore, după 29.400 de teste. Număr record de pacienți la terapie intensivă

Terapie intensivă, covid-19

Foto: Profimedia

3.400 de noi cazuri de Covid au fost confirmate în ultimele 24 de ore, după 29.400 de teste procesate, în timp ce numărul celor internați la terapie intensivă a atins un nou record: 768.

65 de oameni și-au pierdut viața de ieri până astăzi din cauza coronavirusului, de la începutul pandemiei înregistrându-se până acum 5.996 de decese.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor este următorul:

Doar în București s-au înregistrat în ultimele 24 de ore 545 de cazuri noi.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

george simion - profimedia

Mă uit la președintele țării, care pare că s-a prăbușit sub presiunile interne și externe. După moțiunea împotriva dlui Bolojan, ne-a asigurat că vom avea un guvern pro-occidental. Dl Bolojan însă a arătat că nu e de joacă — prin excluderea combinației PNL-PSD și-a demonstrat integritatea, dar a dus și țara într-un impas politic total. Iar faptul că dl președinte s-a refugiat în varianta unui premier tehnocrat arată mai degrabă lipsa unei soluții reale. Nu rezolvăm nimic cu un premier tehnocrat. Țara rămâne profund dezbinată, iar vântul schimbării adus de dl Bolojan s-ar sufoca rapid în discursurile unor tehnocrați anonimi și fără forță politică.

Citește mai mult

FOMO 2026: cinci zile de conversații între antreprenori, freelancers și lideri de business

Între 20 și 24 mai 2026, antreprenori, freelanceri și angajați din toate domeniile se întâlnesc la București pentru FOMO - The Festival of Modern Owners. O conferință cu vibe de festival care aduce împreună, timp de cinci zile, sute de fondatori, experți și creatori pe 13 scene răspândite în locații importante ale orașului, cu 7 speakeri internaționali și zeci de experți locali.

Citește mai mult