Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Așa ceva nu s-a mai văzut la Wimbledon din 1911!

CTP--

 La Wimbledon, singura victorie în finala feminină cu „double bagel”, 6-0, 6-0, două „lăptărese”, cum se zicea pe vremea lui Țiriac și Năstase, era a lui Dorothy Lambert Chambers împotriva Dorei Boothby în 1911. În general, într-o finală de Grand Slam, asta s-a mai întâmplat doar la Roland Garros în 1988, Steffi Graf - Natasha Zvereva. Acum avem și a treia astfel de victorie totală, Iga Swiatek - Amanda Anisimova, 12-0, Wimbledon 2025! 

 Iga a fost devastatoare, așa cum știam că va fi, dar nu-mi amintesc să fi văzut vreodată la acest supernivel (am văzut la junioare) un blocaj mental mai groaznic decât al Amandei, anxietate și rușine paralizante, pe măsură ce scorul avansa nemilos. Straniu poate fi sportul ăsta numit tenis: Amanda Anisimova, autoarea unei ascensiuni formidabile, de la locul 189 anul trecut pe vremea asta, cea care o învingea în semifinală pe nr. 1 mondial, Arina Sabalenka, a dispărut fără urmă în 48 de ore!

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.


Îți recomandăm

Maria Drăghici

Maria Drăghici n-a împlinit nici doi ani și are deja trei operații pe cord deschis. Culmea, e un copil vesel, care știe să se bucure de fiecare moment și, mai mult decât orice altceva, e un copil iubit. De fratele ei și de părinții ei, care, de la nașterea copilei, trăiesc cu ochii deschiși un coșmar adevărat.

Citește mai mult

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult