Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Avem mare noroc cu oamenii care s-au întors

Doamna Maria și Florin Negruțiu

Vă zic, avem mare noroc cu oamenii aceștia care s-au întors

Pe doamna Maria am cunoscut-o într-un hotel din Timișoara. Mi-am dat seama imediat că a lucrat „afară” din modul natural amabil în care se purta cu clienții. Într-adevăr, mi-a zis că a stat aproape 20 de ani în Portugalia, unde a lucrat cu soțul ei.

Având experiență mare, e un fel de mentor în hotel al fetelor din Sri Lanka. Emigrantele din Asia îi amintesc de româncele plecate la muncă prin anii 2000 și de aceea încearcă să se poarte frumos cu ele, pentru că știe cât de greu le e. „Ele lucrează mai lent, în ritmul lor, dar îs fete cuminți, muncitoare.” Trăitul într-o altă țară a făcut-o pe doamna Maria să înțeleagă cât de important e să fii politicos, prietenos și tolerant.

***

Pe domnul Zamfir l-am cunoscut într-un restaurant din Sighișoara. Mi-am dat seama că a lucrat „afară” din modul în care s-a prezentat când ne-luat comanda și din zâmbetul natural care nu l-a părăsit cât am stat acolo. Oricât ar fi de neverosimil, părea că cea mai mare bucurie a lui era să ne servească pe noi.

Mi-a spus că a lucrat 20 de ani în restaurante din Italia și acolo a aflat că secretul e ca oamenii să plece din restaurant fericiți.

***

Pe „domnul cu cele mai bune sandvișuri italiene” din Brașov nu a trebuit să-l mai întreb dacă a trăit la Roma, pentru că mi-am dat seama din numele prăvăliei, din ingredientele pe care le are în vitrină și din cheful de vorbă pe care mi-l dă de fiecare dată când îi trec pragul.

***

Pe domnul bun la toate de la hotelul cu cele mai bune servicii din Cluj l-am ghicit din prima că a lucrat „afară”. Şi, ca să fiu sincer, nici „afară” nu am găsit oameni care să se comporte cu o asemenea politețe neostentativă. Bine, nici nu am stat în hoteluri de 5 stele la Londra, acolo unde domnul nostru a învățat ce înseamnă de fapt să servești. „După ce i-am servit o grămadă de ani pe englezi, m-am întors acasă pentru că vreau să-i servesc și pe românii mei, să se bucure și ei de servicii ca afară”, mi-a spus.

De aceea vă zic că avem noroc cu românii care s-au întors. Fiecare a adus ceva prețios acasă și fiecare înseamnă de fapt o mică revoluție. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Orașul-fantomă de pe teritoriul Uniunii Europene. „O hartă cu linii și simboluri arbitrare, care hotărăsc cine e duşman şi cine prieten”

Sunt literalmente la doi pași de granița Uniunii Europene, dar atmosfera de pe străzi nu are nimic în comun cu cea dintr-o țară europeană. Din momentul în care am arătat pașaportul la punctul de trecere de pe strada Ledra, care leagă Nicosia locuită de grecii ciprioți de Nicosia turcă, lumea s-a schimbat brusc.

Citește mai mult