sursa foto: Inquam Photos
Invitat în emisiunea „În fața ta” de la Digi24, muzicianul Damian Drăghici a fost întrebat ce ar schimba în România, dacă ar avea această putere.
„Faptul că nu apreciem ceea ce avem”, a spus artistul.
Ulterior, Damian Drăghici a precizat ce a învățat de la americani, el fiind și cetățean american. „De la americani, am învățat că, dacă îți propui ceva, poți să realizezi acel lucru. De la americani, am mai învățat că e bine să fii mândru de cine ești și de țara din care ești. Pentru că eu sunt cetățean american, dar am voie, când e ziua națională a mea (n.a. pe 1 decembrie) să fiu mândru că sunt român, să pun steagul meu și să fiu...
Și de fiecare dată și oriunde am fost, eu n-am câștigat în America cu faptul că sunt american. Am câștigat cu faptul că sunt român, când scoteam naiul și cântam și le spuneam că sunt român, începeau să plângă. Uite, vorbesc și se face pielea de găină pe mine. Deci acela e lucrul cel mai important.
Dar să fii mândru nu ca să-ți faci treaba, să fii mândru în adevăratul sens al cuvântului, adică cântam și îmi venea să plâng. Și atunci toată lumea simte acel lucru, dar trebuie să simți și tu că ești mândru, despre asta e vorba. Sau că iubești că ești român, că n-aș vrea să fiu nimic altceva”, a mai spus artistul.
Damian Drăghici a scos recent o carte autobiografică, „Greșeala este calea”; lucrează la un documentar despre geniul romilor, comunitate din care se trage; și are concerte peste tot în țară, alături de trupa sa, Damian & Brothers.
Emisiunea „În fața ta” de la Digi24, moderată de Claudiu Pândaru și Florin Negruțiu, poate fi urmărită sâmbăta și duminica, începând de la ora 14.00.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp




Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.