Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Ce se întâmplă când suni la numărul 021.413.18.56 de la Primărie ca să reclami invazia de tigri ai platanului

Primăria Capitalei

Foto: Octav Ganea/Inquam Photos

De peste 10 zile pervazul balconului este negru. 

Copilul a fost ciuruit și noi la fel. Inițial am crezut că sunt țânțarii care au năpădit oricum tot orașul, așa că am umplut casa cu pastile și spray-uri. Dar în doar câteva zile s-a conturat o altă realitate: pe lângă țânțarii cu a căror prezență ne mai acomodaserăm, de data asta au năvălit și tigrii platanului. Aceste insecte mici și multe care ciupesc îngrozitor au invadat tot orașul. Se așază pe haine, pe piele, intră prin plasele geamurilor. Și atacă toată ziua, nu doar înspre seară.

Văzând cum colcăie efectiv prin aer, la etajul 4, am sunat la primărie, la numărul: 0800 800 868. Mi-a răspuns o doamnă politicoasă care a mărturisit că și ea este invadată de această insectă, în sectorul 3. Dar că acest număr este doar pentru a reclama țânțarii, nu alte insecte și că trebuie să sun la „colegii de la protecția plantelor". 

Am găsit și numărul colegilor de la protecția plantelor. Am sunat. A răspuns tot o doamnă politicoasă care a validat și ea invazia: „Știm, știm. E invazie". M-a rugat să îi las adresa și numărul de telefon ca să poată înregistra sesizarea. Până aici toate bune. În încheiere îmi spune că voi fi contactată de colegii ei când vor veni să facă dezinsecția pentru semnătură. O întreb mirată: „Păi dacă nu sunt acasă când vin colegii ce se întâmplă?"... 

Vine și răspunsul kafkian: „Păi fără semnătură nu putem face dezinsecția".

Continui să întreb mirată: „Doamnă, mai devreme ați spus că știți că este vorba despre o invazie în tot orașul...cum adică nu puteți face dezinsecția fără semnăturile celor care reclamă?"

Răspunsul vine sec: „Asta este procedura la protecția plantelor"...

Și uite-așa noi rămânem să trăim cu procedura în ceea ce devine pe zi ce trece poate cel mai insalubru oraș al țării, în timp ce suzerana își trimite vasalii în Grecia. Din banii mei. Și ai tăi.

Las aici numărul departamentului Protecția Plantelor din cadrul PMB: 021 413 18 56. Poate reușim cu mic cu mare, bloc cu bloc să mobilizăm primăria. Sau să le facem treaba. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Valeriu Stoica

Soluția pentru evitarea blocajelor de la Curtea Constituțională nu este revizuirea Constituției, ci modificarea Legii de organizare și funcționare a CCR, prin introducerea unui filtru profesional și moral în procesul de selecție a judecătorilor, este de părere fostul ministru al Justiției, Valeriu Stoica. foto: Profimedia

Citește mai mult

Cristian Tudor Popescu

În Groenlanda, nimeni nu deține pământul. Pământul nu se vinde. În Groenlanda nu există proprietate privată asupra terenului. Nu poți cumpăra un lot pentru a-ți construi o casă, și niciun milionar nu poate cumpăra o bucată de coastă pentru a-și face un resort privat. Tot pământul aparține colectivității (statului/comunei).

Citește mai mult