Sari la continut

Află ce se publică nou în Republica!

În fiecare dimineață, îți scrie unul dintre autorii fondatori ai platformei. Cristian Tudor Popescu, Claudiu Pândaru, Florin Negruțiu și Alex Livadaru sunt cei de la care primești emailul zilnic și cei cărora le poți trimite observațiile, propunerile, ideile tale.

Cine e Călin Georgescu? E Mesia, e un apostol, e întruparea lui Ioan Gură de Aur, e un sfânt securist? Cine e?

Călin Georgescu flori

Foto: Profimedia

Am văzut și astăzi că CG-ul e primit cu entuziasm evlavios psihotic de către susținătorii lui. Flori, steaguri, stări de extaz, gărzi de corp și un mititel aparent comunicativ, aparent reținut, care nu știe cum să reacționeze la contactul fizic cu oamenii.

Psihoza asta care s-a transmis pe rețelele de socializare în publicul lui se manifestă sub forma unei isterii în masă, lumea plânge, își rupe părul din cap, urlă, amenință, sparge televizoarele, își taie documentele de identitate, dau foc steagului tricolor. Cetățeanul acesta este acuzat de niște fapte extrem de grave, de instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, comunicarea de informații false și alte acuzații precum iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe. 

Ceea ce face acum cg-ul e o nouă religie, susținătorii lui sunt fanatizati, cred în el mai presus decât în adevăr.

Pentru că din punct de vedere politic lucrurile sunt lămurite, domnul cg nu are nicio calitate oficială în statul român, decât aceea de inculpat, se pune problema ce calitate are acest cetățean din punct de vedere spiritual în această țară, pentru că se pare că asta e singura calitate pe care o mai are pentru credincioșii lui.

Doresc să solicit din partea bisericii ortodoxe română îndrumare în această privința pentru eu sunt prea neputincios să deslușesc adevărul. 

Este Călin Georgescu Mesia? A venit Călin Georgescu la noi să ne mântuiască? Este Călin Georgescu trimisul lui Dumnezeu pe pământ? Vă rog foarte mult să ne lămuriți pe noi, cei care suntem credincioși ortodocși dar nu înțelegem cine e Călin Georgescu. 

Pot să pară puerile întrebările mele, pot să pară întrebări retorice, însă vă reamintesc că au fost foarte mulți preoți care în campania electorală de astă toamnă au spus că cg-ul e omul trimis de Dumnezeu la noi. Chiar cg-ul a afirmat asta cu subiect și predicat. Vreau să știu de la Biserica Ortodoxă Română cine e Călin Georgescu. E Mesia? E un apostol? E intruparea lui Ioan Gură de Aur? E un sfânt securist? Cine e Călin Georgescu?

Pentru că dacă nu e nimic din toate astea atunci Călin Georgescu este un eretic, un fals profet, un mincinos, un escroc, un șarlatan, un blasfemator al credinței și trebuie excomunicat sau afurisit.

Vă rog să mă luminați.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Călin Georgescu este SINGURUL ROMAN din ultimii 35 ani care a spus ceea ce trebuia spus ca sa ajungă cu adevărat in inima romanilor.
    Ca este securist / mason / pretin cu mercenarii / simpatizant legionar / violator / criminal / pederast / proxenet / transsexual / sadic / etc…. nu are nicio importanta.
    Discursul lui ( alături de toate cele din ultimii 12-13 ani) ramâne, pana in prezent, de neegalat.
    Dvs si colaboratorii Republica sunteti prea limitati / mârşavi / vânduți / cointeresați sa admiteți vreodata acest lucru.
    Hitler / Stalin / Goebbels / Ceausescu / Pol Pot / Mason / Jack the Ripper au avut, fără îndoială, si ceva luminos in viața lor, alături de diabolicul existential ( măcar ca au iubit / salvat un animal odată ).
    Discursul lui CG va rămâne in legenda.
    Ca nimic nu va ieși din asta, ca ne vom mulțumi întotdeauna cu puținul oferit este altceva si poate ca asta este singurul drum al românilor ….
    Dar, CG este singurul român care a făcut sa ne crească pulsul dupa Revoluție ( si daca e șarlatan ce contează ? ).
    “ Daca ma minți, minte-ma frumos “
    • Like 0
    • @ Margot Fenring
      Mihai D. check icon
      Margot Fenring of Dune, cum ar fi dacă tu te-ai duce unde a fost trimis si CG-ul, adică la groapa cu furnici a istoriei ?! Vii aici cu o retorica de balcon si cu aere de atotcunoscătoare si emani diatribe la capătul cărora rezultă cumva inextricabil că we suck and you rule, ! După ce vei iesi - if ever- din transa indusa de Marele-Alb-care-vorbeste-si-nu- spune-nimic, vei realiza probabil că voi, adeptii marelui sectant CG si ai împărătesei lui , Cristela, cea care a zis ca femeile nu trebuie sa poarte pantaloni pentru că nu mai trece energia printre picioare, "intelegi"?!, veți fi consumat aer degeaba vorbind în non-sensuri numai de voi intelese, deoarece noi ăilalti, nu dăm doi bani pe ezoterismul desuet cu rădăcini in New Age bullshit-ul vituperat de sectanții vostri. Așa că, fă-ne un bine și translateaza-ti elitismul peste gard la vecinu'. Altfel spus: off ! Fuck off ! Un mesaj pentru eternitate: fuck off inseamna ,,cara-te de aici''.
      • Like 1
    • @ Margot Fenring
      Dacă dta. consideri inepțiile, vorbitul împiedicat și cu imbecilitati, instigarile la răzbunare, "programe "economice aberante", pomenirea și adularea criminalilor legionari scelerati, admirația față de barbarul putin și dementul senil trump, dacă ne consideri "limitati/marsavi........." pentruca nu admirăm criminalii înșirați arunci locul dtale. este alături de toți retardații zombificati ce-l urmează. Da, "discursul lui c.g. " va rămâne ca mostră a monstruozitatilor ce le poate scoate un creier degenerat
      • Like 2
  • mg check icon
    ..CG este un guru.
    Sectanții îl urmează fără să știe de ce și fără să le pese ce le rezervă viitorul..
    Doar îl idolatrizează.
    • Like 4
  • Gecaba Gecaba check icon
    Il stiti pe Forrest Gump alergand bezmetic urmat de o multime proasta in delir? Daca nu, vedeti filmul. Si o sa vedeti si cine il urmeaza.
    • Like 5
    • @ Gecaba
      În ciuda simplității sale mintale Forrest Gump a fost un om foarte bun, integru din punct de vedere moral, loial, iubitor etc A făcut, cum-necum numai bine în viață și a avut și noroc cu carul. L-a iubit Dumnezeu. Pentru tine el e un exemplu negativ? Pentru mine nu, dimpotrivă.... Iar cei care l-au urmat atunci, bezmetic, și-au găsit și ei, o perioadă, un rost în viață, alături de el, fiecare având motivele sale personale și probabil privindu-l pe Forrest într-un fel propriu. Lucrurile sunt mai profunde decât le vezi tu, în disprețul tău față de proști....
      • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      După cum spui, Forrest, personajul, idealizat a facut bine. Dar comparația este aberantă. Ce bine a făcut c.g. de când a venit pe lume, ce bune intenții avea? Aud! Un admirator al legionarilor și a terorii, înconjurat și aparat de drojdia societății, un vândut rușilor, americanilor, cui îi dă posibilitatea de a distruge țara, un dement. Poate, pe undeva, asta e singura asemănare cu personajul amintit. Restul vorbele tale goale, inerția inepta în care te balacesti.
      • Like 3
  • Mihai D. check icon
    Total de acord cu opinia din articol.
    • Like 3
  • Valentin check icon
    Mai vedem cum stă treaba.
    • Like 2
    • @ Valentin
      Mihai D. check icon
      Valentin, esti un bot rusesc. Mesajul tău de panică este o idiotenie maaaaaare cât rusia.......cu "r" mic.....
      • Like 1
    • @ Valentin
      Aveți idei puține dar fixe, pe care le tot reluați mereu și mereu într-un anume context, aproape cu aceleași cuvinte, într-un mod maniacal, aproape de speriat. Una e asta de acum cu casele. Alta în trecut era cu programele școlare. Alta.... ???
      • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      Valentin check icon
      Persoanele cărora urmau să le revină ca moștenire aceste imobile și-au alertat rudele din diasporă, le-au cerut să combată aiureala prin vot și caute încă vreo 10 diasporeni care se află într-o situație similară. Rezultatul? Cel pe care îl știm.
      • Like 4
    • @ Mihai D.
      Valentin check icon
      Din fericire ceea ce susțin - și voi susține în continuare încă vreo patru ani de-acum încolo - E PE DEPLIN VERIFICABIL. Programul CASE LA 1 LEU apare în presă de nenumărate ori. Și nu am să tac. Faptul că sunt combătut îmi convine, pentru că voi căpăta mai multă vizibilitate.
      • Like 3
    • @ Dan Cojocaru
      Cum era cu zbaterile alea inutile ? Asa-i cand vrei suveranism cu Simiion, Georgescu, Gavrila, Mugur Mihaescu Garcea, Lulea si alte glume.
      • Like 4
    • @ Dragos Andreescu
      Nu-i nicio problemă. E mai simplu pentru suveraniști acum să stea pe margine, în opoziție și să taxeze toate tâmpeniile făcute de Nicușor, USR, PNL (poate și PSD dacă e la guvernare). Guvernarea te erodează mai ales dacă faci nefăcute sau se dovedește că habar n-ai de capul tău. Opoziția te întărește. Plus că sigur-sigur vor mai ieși la iveală ceva mizerii de-ale taberei nicușoriste în trecut. Oricum ar fi, suveraniștii au fost și înainte și au rămas și acum pe un trend de creștere. Răbdare. Cine râde la urmă râde mai bine....
      • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      Valentin check icon
      Singurul proiect de lege care vrea să ia cu japca și să vândă la 1 leu casele oamenilor se află în opoziție. Au făcut cei de la putere multe dude, dar să lase oamenii fără case n-au îndrăznit. E noaptea minții! Cum să rechiziționezi proprietatea omului și să o vinzi pe 1 leu? O porcărie!
      • Like 3
    • @ Dan Cojocaru
      Cum erau emoticoanele alea ? Asa ? :-) :-) Foarte interesant cum asteptati sa iasa la iveala mizerii in tabara nicusorista in timp ce aveti ditamai barnele in propria tabara simion-georgista.
      • Like 4
    • @ Dan Cojocaru
      La fel de valabil și în cazul tău. Idei puține, fixe și aberante. Noroc că ai cenușă în cap! Oare? Că văd că ți-a revenit vocea. Pentru început picură câte puțină otravă.
      • Like 2
    • @ Dan Cojocaru
      Ești bolnav.
      • Like 2
    • @ Dragos Andreescu
      Păi hai să le vedem, zic. Eu sunt pentru a vedea bubele din capul oricui. Se știe că suveraniștii au fost căutați și-n cap și-n c*r de către organele de anchetă fidele sistemului și (doar) atât s-a găsit. Dacă era ceva mai mult, era de mult timp știut. Ba mai mult, s-au și exagerat lucrurile în cazul lor și s-au făcut și represiuni nedrepte în justiție. Cine a avut ochi de văzut a văzut clar, i-au sărit în ochi mizeriile sistemului. În schimb nimeni nu s-a atins nici măcar cu o floare de vreunul din tabăra nicușoriștilor supuși Sistemului. Deși sunt convins că în această tabără colcăie ilegalitățile și imoralitățile. De asta zic că aștept ca la un moment dat (nu acum, că e prea devreme) să mai iasă la iveală câte ceva nasoale și din tabăra ”băieților buni”, să vedem și noi odată și odată cât sunt ei de buni :-) :-)
      • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      Valentin check icon
      Nu e nevoie de căutat în cap. Povestea cu luatul și vândutul caselor pe 1 leu a explodat în presă direct de la sursă. E de la ei, nu de la altcineva. Vă imaginați spaima românilor din diasporă, care s-au temut că-și pierd casele din țară? Și ghiciți ce au votat. Oare pe cine? Pe cineva care să nu le ia casele. Aici e buba.
      • Like 2
    • @ Dan Cojocaru
      Cam câte parale valorează convingerile tale? Îți spun eu nici cât o ceapă degerata. Tu care nu vezi nenorocirile prevestite de degeneratii pe care îi susții ai impertinenta să vorbești? Q.e.d. Sunteți respinși și disprețuiți de toți cei ce gândesc. Forța voastră consta într-o mulțime prostita și în fake-uri de pe tik tok și telegram. Și din niște căzături tip dragusanu cauciuc și nimicul grețos zavoranu. Care se bucură că exhibandu-si imbecilitatea își mai aduce lumea aminte de ei. Schelalaieli de jigodii.
      • Like 1
    • @ Dan Cojocaru
      Infractorii aflați în tabăra pseudosuveranista nu și-au primit încă sentințele pentru că sunt mulți oameni în structurile statului (poliție, parchet, jandarmerie, servicii secrete, administrație) care ii susțin. Trebuie făcută o curățenie generală.
      • Like 0
    • @ Vasile Ostaciuc
      Ha, ha! Ați ajuns să susțineți practic că Sistemul îi susține pe suveraniști?!? Nu vedeți (aveți orbul găinilor) că TOT sistemul de putere a fost strâns unit în spatele lui Nicușor?!? Că Macron și toată Europa neomarxistă îl susține pe Nicușor? De ce? Că e el frumos? A! Stați că știu: fiindcă, în patriotismul lui, Macron înțelege că Nicușor se opune influenței ruse. Este incredibil cum oameni cu cap, cu rațiune și cu școală pot fi atât de orbiți de propagandă. Parcă chiar mai rău decât cei neșcoliți, care sunt mai circumspecți de felul lor. Nu m-ar deranja absolut deloc să dezbatem, în condițiile în care, văzând amândoi aceleași lucruri, să susținem, subiectiv o idee sau alta și să aducem argumente. Dar să veniți Dvs și toți cei din tabăra Dvs cu ideea că albul e negru iar alt fel de negru nici nu există, fiind doar teoria conspirației, asta face imposibil orice fel de dialog. Nu știu dacă m-am făcut înțeles. Ar fi OK să spuneți: ”mie îmi place ca România să devină o regiune în viitorul stat european federal. Eu nu cred în Dumnezeu și îmi place abordarea secularistă. Sunt OK cu faptul că România acum e e deja la ordinul Franței. Îmi place că nu e democrație (că prostimea n-are ea dreptate întotdeauna) și se anulează alegeri dacă nu convin rezultatele sau se anulează candidați incomozi. Democrația se termină acolo unde începe derapajul, în sensul înțeles de noi. Nu vreau să existe păreri total diferite de cele oficiale, acelea fiind considerate extremiste. E acceptabilă diferența de opinii, dar în limitele taberei noastre. Și candidații diferiți, dar tot dintre ai noștri. Cred că Rusia e cel mai mare pericol pentru România și cred că e doar o problemă de timp până va ataca (și va cuceri) întreaga Europă, în ciuda afilierii la NATO (cea mai puternică organizație militară de pe mapamond).”
      Deci dacă ați zice toate astea, dacă ați recunoaște ceea ce vedem și noi (sistemul ocult, neocolonialismul etc) dar v-ați situa de partea taberei Dvs chiar și în aceste condiții, atunci aș respecta opiniile Dvs și am putea discuta argumentat. Dar Dvs și ai Dvs NU VEDEȚI ceea ce vedem noi. Și senzația noastră e că dacă ați vedea realitatea văzută de noi, atunci ați trece de partea noastră. Problema Dvs NU e rațiunea, ci e de fapt orbirea, hipnotizarea. Cei din tabăra Dvs deși se consideră inteligenți și ”deșteptați” (woke) sunt de fapt ÎN TRANSĂ hipnotică. Îmi pare rău pentru Dvs și sper ca la un moment dat să se producă un declic care să vă trezească.
      • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      Ai atins culmea perfidiei, culmea obrazniciei. Tot ce vă definește îl aruncați în spale opozanților. Încerci să ne impui gândirea aberantă, victimă propagandei unui dement c.g. si culmea să recunoaștem de bun tot ce credeți că vedeți voi. Eu cred că pentru un învins ești prea obraznic. Marș de aici gunoiule.
      • Like 1
    • @ Zugravu Mircea
      Dincolo de ideile spuse de mine, că sunt sau nu corecte și argumentate, că ești tu de acord sau nu cu ele, adevărul, văzut de orice om normal care citește ce scriu eu și ce scrii tu, este că eu mă manifest ca un om civilizat (chiar dacă combativ) în schimb tu te manifești ca un animal turbat. Tot ce nu e conform ideilor tale te scoate din minți și nu te mai poți controla, ca un om normal, deși nimic nu-ți justifică atitudinea. Ai putea să mă combați civilizat, să mă contrazici frumos, dar în schimb, repet, tu te comporți ca un animal turbat și periculos. Mă mir sincer că nu ai un diagnostic psihiatric. Sau poate că ai, de unde știu eu, că doar nu te lauzi cu așa ceva.... Oricum înțeleptul (de mine) se va da la o parte din calea nebunului (de tine). Așa că acum am spus ce am avut de spus și de acum încolo poți să urmărești cât vrei ce postez eu (că asta faci ca un obsedat) și apoi poți să urli cât vrei ca lupii turbați, că eu o să te ignor.
      • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      estimarea mea empirica este ca cel putin 30% din oameni cu functii medii din politie, jandarmerie, magistratura, servicii secrete, BOR au convingeri pseudosuveraniste si actioneaza ca atare
      • Like 0
    • @ Vasile Ostaciuc
      Și care ar fi metoda empirică în urma căreia ați ajuns la acest procentaj? Mai ales că în zonele indicate nu se face politică (sau, cel puțin, ar trebui să nu se facă).
      • Like 0
    • @ Andrei Tarlea
      in cazul asta empiric egal intuitiv. Din pacate, in ,,zonele indicate,, se face indecent de multa politica
      • Like 0


Îți recomandăm

Maria Drăghici

Maria Drăghici n-a împlinit nici doi ani și are deja trei operații pe cord deschis. Culmea, e un copil vesel, care știe să se bucure de fiecare moment și, mai mult decât orice altceva, e un copil iubit. De fratele ei și de părinții ei, care, de la nașterea copilei, trăiesc cu ochii deschiși un coșmar adevărat.

Citește mai mult

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult