Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Conducerea Metrorex va fi demisă, urmează controale de amploare în companie

Metrorex / sursa foto: Profimedia

sursa foto: Profimedia

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a anunțat începerea procedurii de revocare a conducerii Metrorex, precum și trimiterea Corpului de Control, pentru a verifica posibile nereguli și pierderi financiare în companie.

Radu Miruță a anunțat convocarea Consiliului de Administrație al Metrorex, pentru declanșarea procedurilor de încetare a mandatului conducerii, pe motiv de neîndeplinire a indicatorilor de performanță.

De asemenea, acesta a anunțat trimiterea Corpului de Control la Metrorex. „Am dispus trimiterea Corpului de Control, pentru a cuantifica exact valoarea prejudiciului Metrorex, pentru modul în care au fost acceptate utilizări ale bunurilor companiei, care au generat doar pagubă”, a spus ministrul.

Radu Miruță a anunțat că verificările vizează inclusiv modul în care au fost gestionate resursele companiei, precum și relația cu sindicatele, în contextul unor suspiciuni cu privire la folosirea unor resurse, fără contraprestație.

De asemenea, au fost demarate proceduri pentru închirierea spațiilor comerciale și de publicitate, în condiții de „transparență și competitivitate”. „E absurd ca o țară întreagă să plătească subvenție pentru Metrorex, fără a demonstra eficiență în utilizarea banilor publici”, a concluzionat ministrul.

În prezent, conducerea Metrorex este asigurată de Mariana Miclăuș (Director General); Ioana Diaconu (Director Financiar); Denis Gabriel Panait (Director Strategie, Dezvoltare, Pregătire și Urmărire Proiecte Investiții); Carmen Ramona Paveliu (Director Comercial și Achiziții Publice); Mihai Zaharescu (Director Operațiuni Material Rulant și Transport Călători) și Vasile Nedelcu (Director Administrare și Întreținere Infrastructură și Instalații).

Radu Miruță a suspendat majorarea prețului biletului de metrou

Reamintim că Ministrul interimar al Transporturilor a semnat anularea creșterii prețului biletului de metrou de la 5 lei la 7 lei. „Am aici ordinul de ministru care întrerupe, începând de joi, creșterea biletului de metrou, ordin pe care îl semnez și care va pleca la Monitorul Oficial”, a declarat Radu Miruță.

Radu Miruță, care este și Ministrul Apărării, a preluat portofoliul Transporturilor de la Ciprian Șerban, după ieșirea PSD de la guvernare. Fostul ministru semnase, în ultimele zile de mandat, ordinul pentru scumpirea călătoriei de metrou.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Victoria Stoiciu

Victoria Stoiciu a plecat din PSD săptămâna asta. A zis că nu poate sta într-un partid care normalizează extremismul și a explicat de ce, într-o frază pe care mulți politicieni n-ar fi în stare s-o scrie: „Orice încălcare a acestui principiu nu reprezintă doar o eroare tactică, ci o normalizare a fascismului. Pas cu pas, până când monstrul va fi prea mare ca să îl răpunem." Foto: Facebook Victoria Stoiciu

Citește mai mult

Sergiu Negut - RBL

Un manifest al mediului de afaceri, prezentat la debutul summitului Romanian Business Leaders, solicită clasei politice un „Pact de stabilitate și creștere economică incluzivă” asumat de toate partidele politice. foto Facebook Sergiu Negut

Citește mai mult