Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Daea, la Bruxelles, i-a „blocat” pe eurodeputații din Comisia de Pescuit: „Cormoranii în România fac baie în piscine. Înțeleg furtuna Brexit-ului, dar și furtuna pescarului”

Petre Daea - captura

(Foto captura video)

„Cormoranii în România fac baie în piscine”, le-a spus parlamentarilor europeni la Bruxelles ministrul Agriculturii, Petre Daea, la audierile din Comisia pentru Pescuit a PE.

Fără să răspundă la întrebările concrete primite legate de dosarele deschise, Daea le-a povestit deputaților europeni despre „sinergii”, despre apă, ca „lacrimă a naturii” și despre frumusețea României: „Dar ce loc nu este plăcut în România? Dar ce loc nu este plăcut în lume dacă suntem atenți fiecare la ceea ce este frumos?”

Ministrul Agriculturii a amintit că, la un moment dat, îi povestise comisarului european Karmenu Vella că în România cormoranii înoată în piscine.

„Pentru a fi expresiv, persuasiv, a fi convingător, i-am spus că cormoranii în România fac baie în piscine. Atât de mulți. Nu se mai feresc de oameni, de pescari nici atât”, a relatat Petre Daea.

Printre altele, ministrul a explicat de ce membrii Parlamentului European sunt norocoși să îl aibă acolo, scrie Ziare.com.

„Înțeleg furtuna Brexit-ului, dar și furtuna pescarului", a mai spus Daea.

Discursul ministrului Petre Daea, de la 11:52:05

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Io de aici înțeleg că în România sunt foarte multe piscine. Am dat fuga in curte sa gonesc cormoranii din piscina mea. Dar nu am găsit piscina. Cred că mi-a fost furată. Sau am visat că am. Nu mai sunt sigura. Nu mă feresc de cormorani.Nici cormoranii de mine, dar cu siguranță m-aș ferii de tine, Daea boule.
    • Like 0
  • Fac baie in piscine, se imbata cu sampanie si apoi se transforma in cufundaci. Orgie burgheza.
    • Like 0
  • De ce fac cormoranii baie in piscine? Daea!
    • Like 2
  • Domnul Daea,din tribuna PE poate ne lumineaza si pe noi pescarii romani cand o sa punem si noi bazele pescuitului sportiv in Romaniaca sa intram in legalitate.Nu de alta ,dar in fiecare an ne lovim de aceeasi birocratie si anume pana intram in posesia unui permis de pescuit vine luna mai si se cam duce pestele pe apa -sambetei.Mai nou ,de anul trecut au gasit domnii astea o chichita cum ca,70000 de membri ar fi deja prea multi pescari sportivi pe teritoriul tarii raportat la cantitatea de peste existenta prin baltile tarii.In loc sa copiem ce fac vecinii nostri unguri in materie de pescuit,noi ne afundam tot mai mult in mocirla si aruncam vina asupra nu stiu carui minister.Intreb si eu-care minister domnilor,ca voi aveti ministerele in subordine.Lasati-l pe daea cu oile lui,acolo se descurca el.la pasunat cu oile,iar la minister sa vina domnilor oameni capabili sa puna in miscare acest mecanism
    • Like 0
  • Filbert check icon
    Se pare ca nea Petrica a dat o tura pe la Amsterdam ca sa traga ceva pe nas inainte de sedinta Comisiei de Pescuit....
    • Like 4


Îți recomandăm

Cules de căpșuni - Getty

Am muncit cincisprezece ani și ceva în Belgia. Am început de cât de jos se poate, și nu mi-e rușine s-o spun. Ba chiar e bine cunoscut printre prieteni faptul că sunt mândru că am cules și căpșuni și că am stat și la aceeași masă unde se luau decizii ce implicau cheltuieli foarte mari și hotărâri care afectau zeci, dacă nu sute de oameni. foto Getty

Citește mai mult

Alexandru Prodan

„Eu cred că norocul nu vine întâmplător; ni-l construim prin muncă și planificare. La primul meu interviu la Amdocs am fost întrebat ce face un proiect să aibă succes, iar răspunsul meu a fost simplu: planificarea. Am primit oferta, iar ulterior am aflat că motoul companiei era «If you fail to plan, you plan to fail».”

Citește mai mult