Sari la continut

Încearcă noul modul de căutare din Republica

Folosește noul modul inteligent de căutare din Republica. Primești rezultate în timp ce tastezi și descoperi ceea ce te interesează filtrat pe trei categorii: texte publicate, contributori și subiecte. Încearcă-l și spune-ne cum funcționează, părerea ta ne ajută.

După 3 zile de „reevaluat” Antena3, liderii USR-PLUS decid să nu mai meargă la „emisiunea lui Mihai Gâdea”. Dragoș Pâslaru: „A fost o greșeală...”

Dragos Pislaru - Antena3

Fostul ministru al Muncii, Dragoș Pîslaru, unul dintre liderii PLUS, a anunțat pe Facebook că membrii USR PLUS nu vor mai participa la „emisiunea lui Mihai Gâdea”, adăugând că a „fost o greșeală” faptul că liderii alianței au crezut că pot discuta acolo despre unitate și subiecte de interes pentru români.

Joi seara Pîslaru a fost în studioul Antenei3, alături de senatorul PSD Şerban Nicolae, Mugur Ciuvică şi Mircea Badea. Anterior, la aceeași emisiune au fost Dan Barna şi Stelian Ion.

„Nu am o problemă de curaj să îmi susțin ideile cu calm și fermitate în medii ostile. Mi se pare chiar important să ieșim din bulă. Până la urmă chiar trebuie să vorbim cu toți românii.

Dar a fost o greșeală să credem că putem merge la emisiunea lui Mihai Gâdea să discutăm despre unitate și subiecte de interes pentru români și să le vorbim despre planurile USR PLUS. Această emisiune continuă să aibă o agendă diferită la fel ca în ultimii doi ani de guvernare Dragnea și PSD.

Nu vom mai accepta alte invitații în aceste condiții”, a scris pe Facebook Dragoș Pîslaru.

Mare parte din publicul USR PLUS i-a criticat pe rețelele sociale pe liderii alianței pentru decizia de a merge la Antena3, considerând că acesta este postul de televiziune al propagandei PSD. 

Dan Voiculescu, fondatorul Antenei 3, a anunțat recent, într-o postare pe blog, că se va reorienta în conformitate cu rezultatul votului din 26 mai,  prilej pentru unii să spună că Antena3 își schimbă orientarea.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Îți recomandăm
Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Oameni de la care ai pretentii trebuie sa se dea cu capu de prag sa se aplece. Inca lumea nu a inteles ce inseamna A3 costumele si mazetele de acolo si analistii si tot. Inca unii persista in prostie sa mearga acolo sa ce? Acolo e o secta bre si cine nu canta ca ei n-are ce sa caute. Plus ca e si o dovada de caracter de verticalitate de demnitate sa nu te duci la aia de-aia nici n-o inteleg pe Udrea ca le mai si da exclusivitati prin telefon dupa ce au terfelit-o ani de zile, dar ma rog, cu femeile treaba se complica exponential, n-are rost :))) Dar astia baieti mari se duc in mijlocul lupilor sa incerce lucruri. Si s-au fript ca altfel nu iesi de acolo.
    • Like 0
  • De ce romanul are mintea doar de pe urma?!
    Dar tot e bine ca recunosc!
    • Like 1
  • Filbert check icon
    Impresia a fost deplorabila, anume ca succesul la euroalegeri, campania 'Fara penali in functii publice', etc., au fost doar ca sa ocupe un fotoliu linga ciuvica si sa le sufle gidea in nas.
    Daca au crezut ca pot 'converti' antenisti atunci sa afle ca pt. fiecare convertire au pierdut cel putin 10 votanti. Pacat.
    • Like 1
  • Nu am vazut emisiunea insa imi pot imagina desfasurarea.
    Altfel, consider mult curaj si maturitate sa mearga si in barlogul ursului. Daca 10% din psd-istii care au vazut au ramas pe ganduri, consider ca e un succes colosal.
    • Like 5
  • Dorin check icon
    Ce au căutat în bârlogul Varanului plin de vipere postsecuriste ,nu înțeleg.Cu vipere de felul ăsta nu ai ce negocia ,trebuie doar stârpite fără milă ca să nu te muște pe la spate.
    • Like 0
  • Liviu check icon
    Ma intreb daca aceasta re-evaluare are de-a face cu ceva de citeam in presa de azi, compania domnului Paslaru cam castiga in zone unde nimeni nu misca fara ok-ul lui dracnea si valcov.
    Sper din tot sufletul sa nu constatam ca si acest partid e la fel ca astia de care vrem sa scapam.
    • Like 0
  • După părerea mea, a fost o mare greșeală; haita s-a năpustit cu toate balele asupra invitaților opoziției, ajutați de experiența tăvălirii prin mocirlă. Evident, acceptând invitația slugilor securistului, useriștii au asigurat o creștere a audienței, tocmai canalului care miroase atât de rău, de atât de multă vreme. După priveghiul acestora din seara alegerilor, useriștii au fost precum o mască de oxigen pentru trustul murdar.
    M-am gândit să nu mai ofer votul meu unor oameni care au uitat chiar de a doua zi cine ne-a umilit, cine ne-a înjurat, cine a susținut mafia roșie de partid...
    Telespectatorii roșii trebuie să caute ei alte televiziuni, dacă vor să afle ce gândesc cei din opoziție.
    În cele trei zile, poate mai mult în ultimele două, haita s-a repliat și a atacat continuu, mai ales prin mucică, ajutat de freză și tupeu.
    A fost ca și când opoziția încearcă să formeze o alianți cu pisdiștii. Fapt inacceptabil. Cele două tembeliziuni roșii sunt doar parte a aparatului de propaganadă al partidului comuniștilor travestiți.
    • Like 6
    • @ Ion Popescu
      raimond check icon
      Ce repede sunteti voi dezamagiti! Dar de unde stii ca oamenii au uitat cine ne-au umilit? Esti sigur?
      Eu sunt sigur ca USR-istii nu s-au dus la antene ca sa se puna bine cu Varanul sau mai stiu eu ce alte aberatii. S-au dus pentru milioanele de telespectatori ai lor. Sa vada si ei altceva. Bine zicea cineva mai sus, daca 10% din telespectatorii lor au ramas pe ganduri, e o realizare enorma. Ce simplu e sa zici "telespectatorii rosii sa caute ei alte televiziuni". Deci hai sa traim fiecare in bula noastra, si sa si promovam aceasta separatie. Te-ai gandit ca daca USR+PLUS vine la putere va trebui sa aiba grija si de telespectatorii rosii? Ce-ar fi sa terminam odata cu dezbinarea asta. Asta e politica ciumei rosii, adevarat, dar hai sa nu fie si a noastra.
      • Like 0
    • @ raimond
      De fapt, liderii USR-PLUS au mers la A3, după un raționament și cu o strategie fără cusur. A3 are un public anti-Iohannis, iar Barna, Pâslaru, Cioloș & co, după scorul excelent la europarlamentare, se pregătesc pentru prezidențialele de la finalul anului. Și, cu PSD căzut în dizgrație, telespectatorii A3, anti-Iohannis, așa cum am mai spus, s-ar putea orienta către contracandidatul președintelui în funcție. E atât de simplu...
      • Like 0
  • Domnilor USRisti, ați dat dovada de civilizație, educație, noblețe,sinceritate,....,dar singuri ați ajuns la concluzia că nu poți cere respect unora care nu știu ce este respectul ! Respectă și vei fi respectat ! Cu respect, TINERIME ROMANA !
    • Like 3
  • Oli check icon
    Nu am vazut emisiunea insa imi pot imagina cu usurinta desfasurarea ei. Avand-o drept etalon pe cea la care a participat Dacian Ciolos pe vremea mandatului sau de premier.
    De acord, mesajul USR-PLUS trebuie sa mearga catre toti romanii fara exceptie. Insa succesul acestui mesaj depinde mai mult de urechea care il asculta decat de gura care-l spune. Fara sa par rautacios, retorica unui politician de dreapta impanata de cuvinte pretentioase nu patrunde nivelul de intelegere al telespectatorului fidel antenei 3. Deci, el trebuie sa fie simplu si sa cuprinda exemple din viata de zi cu zi a nătărăului. Chiar si in aceste conditii este apropae imposibil sa dobori zidurile groase ale institutionalizarii.

    Este foarte important si mediul/conjunctura in care lansezi acest mesaj. Poate parea exagerata analogia insa este ca si cum ai aduce un iubitor de muzica simfonica la un concert de manele. Un smoking printre tricouri mulate, colorate strident si pline de sclipici. Un dezastru, culminand probabil cu integritatea fizica a smokingului intr-un mare pericol.
    Cainii cu spume la gura care fac emisiunea sunt niste bully conversationali, iar atmosfera creata e orice altceva numai dialog nu.
    Probabil intr-un cadru mai prietenos discursul ar avea o mica sansa de a fi macar ascultat, daca nu inteles neaparat in ansamblul sau.

    Din pacate, in acest moment al dezvoltarii electoratului psd, este practic imposibila o astfel de coabitare. Poate dupa alegerile de anul viitor cand sper sa se lamureasca ca ciclul de viata al partidului lor se va fi incheiat in mod natural.
    • Like 4
    • @ Oli
      raimond check icon
      E foarte adevarat tot ce zici, dar faptul ca te faci vazut si auzit in cealalta bula, mi se pare mult mai important. Doar ca trebuie sa ai nervi de otel si un calm englezesc cu pitbulllii aia. Daca rezisti, merita. Eu nu sunt adeptul principiului noi cu ai nostri, ei cu ai lor. Poate ai si tu un bunic ceva, care se uita doar la antene. Ai rupt orice legatura cu el pentru chestia asta?
      • Like 0
    • @ raimond
      Oli check icon
      O astfel de expunere ca cea a reprezentantului USR-PLUS in emisiunea aia sinistra este o dovada de mare curaj si reprezinta intocmai definitia iesirii din zona de confort. Este foarte important sa nu devii autosuficient. Eu cred ca asta s-a si incercat. Profitand de elanul dat de scorul scrutinului prezenta la a3.6 (pun intended) s-a vrut si un test. Pentru a masura gradul de turbare din haita. Nu cred ca cineva sanatos la cap isi poate imagina ca-i poti convinge pe ăia de ceva. Nimeni nu-i atat de naiv. Cu atat mai putin un politician cu o intreaga echipa in spate.
      Nici eu nu cred ca viata intr-o "bula" separata ajuta pe cineva. Denatureaza perceptia asupra realitatii. Insa mesajul "de dreapta" trebuie adaptat auditoriului. Adaptat ăsta insemnand lansarea lui intr-un cadru neconflictual. Daca il promovam prin comparatie/competitie, un socialist indoctrinat pana-n maduva oaselor nu-l va accepta. Un sistem concurential bazat pe competente il va speria, viata sa depinzand aproape exclusiv de pomeni, nepotisme si lipsa provocarilor corecte.
      Daca cobori nivelul discursului la unul de mahala, asa cum sunt ei obisnuiti, risti sa-ti pierzi demnitatea si sa devii ridicol. Urletele, balele si sangele nu sunt compatibile cu civilizatia, cultura, progresul promovate de democratie.
      Asa ca te afli intr-o situatie destul de dificila incercand sa inveti un peste sa se catere intr-un copac.
      Din pacate bunicii mei nu mai sunt printre noi. I-as accepta si iubi chiar daca s-ar uita la antene. Insa am cunostinte care o fac. Incerc sa limitez interactiunea cu ei, iar atunci cand imi este imposibil sa o fac, nu deschid subiectul politica niciodata. Nu am antidot pentru incrancenarea din ochii lor.



      • Like 0
  • Daca te bagi in Latrina si te pui cofetarii varanului, este normal sa mirosi ca atare....idem Guitza tv. La gadea si ciutacu te prezinti cu bani sau alte foloase, nu te duci cu cocleli - unitate, interes national, samd
    • Like 1


Îți recomandăm

Vegeterra

Etica muncii e sfântă pentru dl. Szocs Jozsef: „Degeaba ai pământ dacă nu îl muncești”. De altfel, în zonă puține suprafețe de teren zac necultivate. „Pe aici nu prea sunt pământuri lăsate pârloagă”.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon bani - card

Cu siguranţă că banii sunt o componentă importantă a vieţii curente, nu doar a adulţilor ci şi a adolescenţilor, sau chiar copiilor, începȃnd de la o vȃrstă destul de fragedă. Toţi vedem banii ca sursa de asigurare a traiului de zi cu zi, dar oare este aceasta singura lor funcţie? Cu siguranţă nu, şi pentru că subiectul psihologiei banilor este destul de complex, am decis să îl detaliez, nu în unul, ci într-o serie de articole. foto: Profimedia

Citește mai mult

Guvernul Ciolacu Inquam

România fierbe de un an. A fiert politic, apoi instituțional, bugetar și, în cele din urmă, economic. În doar 12 luni, economia și societatea au intrat într-o spirală a degradării. Iar în centrul acestui haos se află Guvernul Ciolacu — un guvern care a reușit să cheltuiască peste 70 de miliarde de euro în plus, fără să lase urme clare de dezvoltare sau de bunăstare! Foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Citește mai mult

Ferma Cernat

În ciuda tuturor costurilor și dificultăților, am simțit la acești oameni o dragoste profundă pentru pământul care ne hrănește pe toți. „Banii au un singur dezavantaj: nu se pot mânca”, râde dl. Moldovan.

Citește mai mult