Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Ilie Bolojan: „Cine rămâne mereu nepedepsit se va simți liber să încalce legea din nou.” Premierul anunță că Guvernul va apăra la CCR patru măsuri contestate de Avocatul Poporului, inclusiv suspendarea permisului pentru neplata amenzilor

Ilie Bolojan - Guvern

Foto: Inquam Photos / George Călin

Guvernul României va transmite Curții Constituționale argumentele în apărarea a patru măsuri din pachetul de reformă administrativă contestate de Avocatul Poporului, inclusiv prevederea care ar permite suspendarea permisului de conducere pentru șoferii care nu își plătesc amenzile de circulație „într-un termen rezonabil”, potrivit unei postări pe pagina de Facebook a premierului Ilie Bolojan. 

„Vom depune la Curtea Constituțională argumentele în susținerea celor patru măsuri contestate de Avocatul Poporului în pachetul de reformă administrativă. Avocatul Poporului are dreptul constituțional să facă o asemenea sesizare, dar este prima dată în ultimii trei ani când exercită această prerogativă”, se arată în postare de pe rețeaua socială.

Prima măsură contestată se referă la posibilitatea ca un funcționar public să poată lucra, în regim parțial, la două primării de comună. Premierul a spus că în multe localități mici un funcționar „nu are de lucru cu normă întreagă”, iar alte primării întâmpină dificultăți în a găsi personal calificat pentru anumite posturi. „Un urbanist, de exemplu, nu are ce face cu normă întreagă la o primărie mică”, a afirmat Bolojan, adăugând că soluția propusă „încearcă să reducă cheltuielile de personal, fără să afecteze activitatea primăriilor”.

A doua măsură introduce obligația ca atât vânzătorul, cât și cumpărătorul unui imobil sau al unui mijloc de transport să prezinte certificat de atestare fiscală, care confirmă că nu au datorii la primărie. „Până acum, doar vânzătorul avea această obligație. Este de bun-simț ca un cumpărător care are bani pentru achiziții importante să își plătească obligațiile față de comunitate înainte de a face noi investiții”, a spus Bolojan.

Un alt punct contestat de Avocatul Poporului se referă la posibilitatea primăriilor sau a Agenției pentru Inspecție Socială să rețină până la o treime din anumite prestații sociale atunci când beneficiarii au datorii către autoritățile publice. „Este corect ca un cetățean să primească ajutoare, dar să nu contribuie deloc la funcționarea și dezvoltarea comunității în care locuiește? Este în regulă să ai doar drepturi, fără să te achiți de minime obligații?”, a întrebat retoric premierul.

Cea de-a patra prevedere contestată la Curtea Constituțională prevede suspendarea permisului de conducere dacă amenzile de circulație nu sunt plătite într-un termen considerat rezonabil. „ De ce este necesară? În România se încasează doar 40% dintre amenzile de circulație. Deci 6 din 10 persoane amendate nu plătesc. Nu este vorba doar despre sume importante pierdute de la buget. Este vorba despre eficiența diminuată a unor măsuri de disciplinare a traficului în țara cu cel mai mare număr de accidente rutiere cu victime din Uniunea Europeană. Cine rămâne mereu nepedepsit se va simți liber să încalce legea din nou”, spune Ilie Bolojan.

Premierul a afirmat că măsurile contestate nu încalcă prevederi constituționale, ci sunt „opțiuni de politici publice menite să crească disciplina administrativă și bugetară, dar și siguranța cetățenilor”.

„Este, desigur, dreptul Avocatului Poporului să sesizeze Curtea Constituțională. Dar eu cred cu tărie că aceste măsuri nu încalcă prevederi constituționale, ci reprezintă opțiuni de politici publice menite să crească disciplina administrativă și bugetară, dar și siguranța cetățenilor. Nu putem avea o administrație mai bună și o țară mai sigură fără să creăm și condițiile necesare, inclusiv în legislație, pentru asta”, se mai arată în postare.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • RazvanP check icon
    Fix de asta trebuie să fie tras la răspundere bolojaf, ca să nu mai repete jafurile...
    • Like 0
    • @ RazvanP
      Ia un leponex
      • Like 0
  • Mihai check icon
    Toate măsurile luate cresc birocrația, de la a prezenta un certificat fiscal, la a gestiona suspendarea permiselor dacă nu sunt plătite amenzile. Asta ca să nu mai punem la socoteală greșelile care pot fi făcute de autorități și cum vor fi puse persoane nevinovate pe drumuri. Apoi dacă vrei să vinzi un bun ca să îți plătești o datorie, cum mai poți face asta fără certificat fiscal?
    Iar justificările pentru care se mai adaugă și seria asta de restrângere de drepturi sunt la nivelul cuvântărilor lui guru.
    • Like 2
    • @ Mihai
      Ce drepturi?
      Dreptul de a nu plăti o amendă?
      Dreptul de a nu plăti impozitele și taxele?
      Dreptul de a avea opțiuni pentru o normă întreagă în primării?
      • Like 1
    • @ Andrei Tarlea
      Mihai check icon
      Dacă nu plătești o amendă, se popresc conturile și îți trag până la 1/2 din venitul net până la concurenta sumei, dar permis de conducere ai. Dacă nu își face statul treaba, sigur că poți scăpa, dar așa va fi dezastru.
      Acum se profită de conjunctura asta să se strângă șurubul pe populație, dar vreun șmecher încă nu a văzut să fie atins. Și evident se implementează agenda eco-marxista a UE prin care să devenim toți pietoni, ceea ce presupune inclusiv distrugerea industrie auto.
      • Like 0
    • @ Mihai
      Nu o să devenim toți pietoni. Cel puțin o persoană a plătit amenda, atunci când un bou i-a blocat cu mașina intrarea în curte. Până m-am învârtit în jurul casei cu mașina lăsată pe o străduță în apropiere, am luat amendă, că deh, cine s-a gândit că pentru câteva minute vine trancaleta de la primărie să verifice cine cum stă pe locurile marcate cu albastru.
      Deci hai să nu mai exagerăm, că devin toți pietoni. În primul rând foarte puțini din total iau amendă și din ăia puțini 60% nu binevoiesc să și plătească amenda.
      Pe de altă parte, pentru o familie cu venituri mici poprirea conturilor ar fi mult mai rău decât suspendarea permisului, care suspendare poate dura fix atât cât dorește împricinatul (cât de repede își plătește amenda).
      Mi se pare o metodă foarte bună de law enforcement, că cu vorba bună nu se poate.
      • Like 0
    • @ Andrei Tarlea
      Mihai check icon
      Ghinion, vorba unui clasic în viață. Dar la următoarele alegeri pentru așa ceva eu aș vota pre tu cel mai bine clasat contracandidat al primarului din cauza amenzii respective.
      Suspendarea permisului nu presupune încasarea banilor, ci o zi de suspendare pentru fiecare 50 de lei. Dacă poprești conturile, sigur se plătesc banii respectivi, deci e ceva total ineficient. Aș ca decât să plătești 500 de lei, ești pieton 10 zile și basta. Apoi mulți vor conduce că sunt mici șanse să te prindă poliția fix în alea 10 zile. Așa statul cheltuie mai mulți bani decât câștigă, dar ne-am obișnuit de la guvernul ăsta.
      • Like 0
  • Politicienii noștri sint niște timpiti fără școală și fără imaginație! Dacă apare o problema de trafic singura lor soluție e să mărească amenzile ! Dacă un idiot lovește pe cineva pe trecerea de pietoni mărim amenzile în loc să montăm bombeuri cu 50 m înainte, să iluminam bine trecerea, să punem semne de avertizare, eventual un radar la cele cu riscuri maxime ! Dar nu, politicianul român știe numai de mărit amenzile și de suspendar permisele ! Cu milițienii care te amendează pentru că li s-a sculat organul ce facem ??? Asta nu intră în atribuțiile politicienilor ???
    • Like 1


Îți recomandăm

Cristian Tudor Popescu

Există în istoria cinematografului două pietre de hotar: „Nașterea unei Națiuni”, de David Wark Griffith (1915), și „Triumful Voinței”, de Leni Riefenstahl (1935). Din punct de vedere al inovării în limbajul cinematografic, aflat în perioada de început a filmului mut la Griffith, și a primilor ani ai sonorului la Riefenstahl, e vorba de capodopere. Însă ideologia și etica lor sunt cât se poate de malefice: rasism feroce antinegri la Griffith, glorificarea lui Hitler la Riefenstahl.

Citește mai mult

Cybersecurity

„Avem un exces de producție în anumite intervale orare- de exemplu, între ora 10 dimineața și ora 16, când panourile fotovoltaice produc mai mult. Responsabilitatea noastră, ca furnizor, este să dăm clienților tarife orare: când există surplus, energie mai ieftină; când există deficit, un alt preț. Responsabilitatea clientului este să-și adapteze profilul de consum. Dacă la ora 13 există surplus și eu îmi permit să ofer energia cu un preț mai mic, ar fi bine dacă și clientul s-ar educa să consume în acel interval- să pornească aspiratorul din casă sau mașina de spălat de la depărtare”, spune Radu Brașoveanu, Director Digital Solutions la PPC România (foto: Yau Ming Low / Alamy / Profimedia).

Citește mai mult

Eugen Rădulescu

Am tot spus-o și o voi repeta până problema va fi rezolvată: cea mai severă constrângere a economiei românești este, de foarte departe, deficitul bugetar. Am trecut de la o datorie publică de sub 12% din PIB în 2006, anul dinainte de intrarea în UE, la 60% din PIB în prezent – o dinamică înfricoșătoare, care a atins apogeul în 2024, an fără crize sau evenimente excepționale, când deficitul unui singur an a ajuns la un neverosimil 9,3% din PIB.

Citește mai mult