Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Ofertă de nerefuzat pentru relansarea turismului: o jumătate de milion de bilete de avion gratuite puse la bătaie de Hong Kong

Hotel în Hong Kong

(Foto: Frofimedia Images)

Guvernul din Hong Kong și-a anunțat planul de a oferi 500.000 de bilete de avion gratuite, ca parte a eforturilor de a revigora industria turimmului și de a atrage vizitatorii înapoi în oraș, relatează CNN.

Inițiativa, care poartă numele „Hello Hong Kong”, a fost dezvăluită joi, dar este în lucru de peste doi ani.

Biletele vor fi distribuite între trei companii aeriene - Cathay Pacific, HK Express și Hongkong Airlines, cele 500.000 de bilete valorând aproximativ 254,8 milioane de dolari în total.

Care este mecanismul

Călătorii dornici să viziteze Hong Kong pot intra pe pagina World of Winners începând cu 1 martie pentru a-și introduce numele în loteria biletelor de avion.

Biletele vor fi alocate în trei valuri: de la 1 martie pentru cei din Asia de sud-est, de la 1 aprilie pentru persoanele care locuiesc în China continentală și de la 1 mai pentru restul lumii, scrie CNN.

Localnicii pot beneficia și ei de ofertă. De la 1 iulie, unele bilete de avion vor fi oferite locuitorilor din Hong Kong dornici să aibă șansa de a recupera timpul de călătorie pierdut.

Înainte de pandemie, Hong Kong avea 56 de milioane de vizitatori anual. Acest număr a scăzut până la aproximativ 100.000 în 2022..

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Epstein files / sursa foto: Profimedia

A fost o săptămână de groază. Am încercat să înțeleg ce se întâmplă la vârful politic din Statele Unite, dar e prea mult. Nu fac față. Nu reușesc să leg toate firele. Rămân doar cu o senzație apăsătoare: groaza față de ce au putut face Epstein și oamenii din jurul lui. Agravat de sentimentul că ceea ce s-a întâmplat acolo este doar ce a venit acum la suprafață, asemenea lucruri se întâmplă peste tot. Citesc cu interes articolul domnului Bănescu. Mă regăsesc, desigur, în condamnarea fermă a faptelor perverse și sunt de acord cu aluzia la Epstein ca „iluzionistul perfect”, aproape o întrupare a diavolului. Dar, din păcate, aș muta acest „iluzionist perfect” dintr-o singură persoană în fiecare dintre noi.

Citește mai mult