Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Înfierată de pesediști, Laura Codruța Kovesi a fost apărată de europarlamentarii străini: „Sunt mândră că doamna Kovesi se află aici în ciuda groaznicei campanii pe care propriul său guvern a lansat-o împotriva sa”

Audirea Kovesi

Laura Codruţa Kovesi și contracandidații săi la funcția de procuror șef european, Jean-François Bohnert din Franţa şi Andreas Ritter din Germania, au fost audiați marți în comisiile LIBE și pentru Control bugetar. „E o onoare că sunt pe aceeași listă cu dna Kovesi, am toată admirația pentru curajul și implicarea ei și trebuie să spunem foarte clar că mă simt onorat să fiu alături de ei și să-mi prezint astfel candidatura”, a spus candidatul german Andreas Ritter în timpul audierilor, precizând că a putut să activeze, „slavă Domnului”, în țara lui fără presiuni exacerbate.

Maria Grapini și Cătălin Ivan au atacat-o în schimb pe fosta șefă a DNA, în termeni care au contrastat flagrant cu felul în care au decurs audierile pentru ceilalți candidați. Mai mulți europarlamentari străini și-au manifestat însă aprecierea față de Laura Codruța Kovesi.

„Sunt mândră că doamna Kovesi se află aici, în ciuda groaznicei campanii pe care propriul său guvern a lansat-o împotriva sa”, a spus, în timpul audierilor Eva Joly, eurodeputată din grupul Verzilor.

„Sunt complet solidară cu dvs referitor la atacurile la care ați fost supusă”, a completat, potrivit Hotnews.ro și Barbara Spinelli, de la grupul NGO.

Cristian Ghinea a făcut pe pagina sa de Facebook un inventar al unora dintre declarațiile și întrebările europarlamentarilor străini care și-au arătat susținerea față de Laura Codruța Kovesi: 

  • „În ciuda obstacolelor de neînchipuit pe care le-ați avut de înfruntat, curajul dumneavoastră a inspirat întregul continent. Ne puteți spune experiența dvs în cazurile cele mai mediatizate?”
  • „Vă cunoaștem bine, ne dați încredere în sistemul românesc de a combate frauda. Dumneavoastră ați fost atacată frecvent și avem nevoie de dumneavoastră. Este păcat.”
  • „Îmi pare rău că sunteți supusă presiunilor, cunosc foarte bine situația.”
  • „Majoritatea fondurilor europene merg către statele din Estul Europei. Sunteți singura candidată care provine din această regiune. Dispuneți de o experiență solidă în combaterea corupției sistemice.”
  • „Nu răspundem la aceste campanii de denigrare, știm că sunteți o persoană foarte curajoasă.”

Comisia pentru control bugetar (CONT) a Parlamentului European a votat marți seară candidatul preferat pentru funcția de procuror-șef al Parchetului european. Laura Codruța Kovesi s-a clasat pe primul loc cu 12 voturi.

Procurorul Jean-François Bohnert (Franța) a obținut 11 voturi, iar Andreas Ritter (Germania) - un singur vot.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Cred ca dna Grapini si dl Ivan de fapt i-au facut un serviciu dnei Kovesi "infierand-o cu adanca manie proletara" in stilul stalinismului din anii '50. poate dna ar trebui sa le multumeasca de aceasta sarcina de partid, pe care au indeplinit-o cu mare avant si daruire. La cat de bine vazut e guvernul Romaniei in PE si UE chiar ca a fost o favoare d dl Dragnea pt dna Kovesi !
    • Like 1
  • Europarlamentari straini au laudat-o pe Laura Codruta Kovesi. Candidatul german la sefia Parchetului European a laudat-o pe doamna procuror Laura Codruta Kovesi, in vreme ce compatrioti de-ai ei, cu minti de doi bani, au incercat din rasputeri is-o afunde in noroi. Fara succes. I-am ascultat prestatia din Comisia LIBE. Am avut aceleasi sentimente ca atunci cand ma aflam in fata televizorului, la competitiile la care participau sportivii nostri aducatori de medalii de aur, si-i vedeam pe cel mai inalt podium ascultand imnul tarii. Ascultand raspunsurile Laurei Codruta Kovesi, fara balbe, fara sa-si caute file incurcate pe pupitru, date cu franchete, am fost din nou mandra ca sunt romanca si m-am rusinat cand am auzit intrebarile tendentioase ale toapelor care se auzeau vorbind fara rost, numai pentru a ne face tara de ras.
    • Like 1


Îți recomandăm

Nicusor Dan - martie 2026

17 februarie. Președintele Nicușor Dan se întâlnește la Palatul Cotroceni cu liderii Coaliției ca să discute „mai multe probleme de actualitate”. Suntem la finalul unei lungi perioade de blocaj. PSD a transformat sabotarea guvernării în politică oficială. Orice inițiativă de reformă a lui Ilie Bolojan este omorâtă din fașă. Reforma pensiilor speciale e în stand-by de luni de zile, judecătorii PSD din CCR pur și simplu rup ușa ca să nu se poată da un vot. foto Profimedia

Citește mai mult

Foto: Sorin Grindeanu, puțin mai devreme, analizând problemele arzătoare ale momentului

…au costuri și riscuri diferite, dar cel mai mare cost e reprezentat de lipsa de asumare și de băltirea în clasicele războaie din coaliție. Boală lungă, moarte sigură. Greul acum începe și el poate fi definit astfel: criza energetică globală care se întâlnește cu populismul tradițional al clasei politice de la noi creează criza economică perfectă. Creștere bruscă a prețurilor, inflație galopantă, recesiune, criză de aprovizionare - sunt riscurile pe care trebuie să le discutăm la rece, cu cifrele pe masă. (Foto: Sorin Grindeanu, puțin mai devreme, analizând problemele arzătoare ale momentului)

Citește mai mult

Sursa foto: Cultura la duba

Peste 100 de personalități culturale și artistice din România, printre care Mircea Cărtărescu, Victor Rebengiuc sau Oana Pellea, cer președintelui, premierului și ministrului Culturii să protejeze manuscrisele lui George Enescu. Acestea sunt păstrate în condiții improprii, arată o anchetă jurnalistică publicată săptămâna trecută de Cultura la dubă.

Citește mai mult