Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

JO 2016. Echipa de spadă a României câștigă aurul olimpic. Imaginile unei victorii istorice

Echipa feminină de spadă a României, formata din Ana Maria Popescu, Simona Pop, Simona Gherman și Loredana Dinu, a scris istorie la Jocurile Olimpice de la Rio, cucerind medalia de aur, după un meci spectaculos în care condus de la un capăt la celălalt. 

Echipa României a învins naţionala Chinei, scor 44-38 şi a câştigat aurul olimpic, primul pentru delegaţia "tricoloră" la actuala ediţie a Jocurilor de la Rio.

România a trecut în sferturi de SUA, iar în semifinale de Rusia.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Venom check icon
    Bravo fetelor. ați făcut istorie! - Dacă pierdeau, erau sute de comentarii în care să fie înjurate de românii adevărați.
    • Like 0


Îți recomandăm

O. Gheorghiu postare

Social-democratul Sorin Grindeanu a reacționat la anunțul potrivit căruia Ilie Bolojan dorește s-o desemneze în poziția de vicepremier pe co-fondatoarea Dăruiește Viață, Oana Gheorghiu. Pe scurt, acesta susține că nu e loc pentru un om curat în Guvernul României. Motivul?

Citește mai mult

Oana Gheorghiu 2025

O veste uimitoare vine astăzi dinspre Guvernul României, care anunță că Ilie Bolojan intenționează să o numească vicepremier pe Oana Gheorghiu, cunoscută ca fiind jumătate din proiectul Dăruiește Viață, prin care în România s-a ridicat primul spital din donații. E o surpriză foarte plăcută, de fapt, pentru că Oana Gheorghiu este cunoscută prin implicarea ei reală în proiecte de infrastructură medicală și este un om despre care știm sigur că înțelege sistemul medical românesc și, mai ales, lipsurile lui.

Citește mai mult