Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

La 101 ani, filosoful Mihai Șora a protestat la Alba Iulia: „Ce ne-am face fără justiţie? Am ajunge să ne conducă hoţii şi ticăloşii”

La 101 ani, filosoful Mihai Șora s-a alăturat protestatarilor care au ieșit în stradă la Alba Iulia. „Toate lucrurile care nu sunt convenabil trebuie să atragă protestul cetățenilor. De aia suntem cetățeni”, a spus el. 

„Ce ne-am face fără justiţie? Am ajunge să ne conducă hoţii şi ticăloşii dacă nu există justiţie”, a continuat filosoful, care le-a urat protestatarilor ca eforturile lor să fie încununate de succes și le-a transmis să nu se lase. 

Foto: Ziarul Unirea

Întrebat de jurnaliști ce mesaj le-ar transmite guvernanților, acesta a răspuns: „Să aibă urechi și să audă. Să aibă ochi și să vadă și să tragă consecințele. Nu poate să guverneze fără să se alinieze în întregime pe voința populației pe care o guvernează. Un guvern este un slujitor, asta este un guvern, nu este un stăpân!”

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Va multumesc. Vorbele dvs. imi umplu sufletul de mandrie. Si imi clarifica gandurile: principiile bazate pe cinste, corectitudine si respect fata de aproape sunt cele care trebuie sa ne guverneze viata si actiunile. Asta pentru o viata care nu trece degeaba.
    • Like 0
  • Acest om merita toata admiratia noastra!
    • Like 1
  • Acest om e de o prospetime intelectuala remarcabila. Asa esti cand nu traiesti degeaba. Cum o sa fie Tariceanu, Dragnea, Iorache, Toader macar pe la 80 de ani daca acum sunt in halul asta de scarbosi.Cand nu ai principii, bun-simt, moralitate, scrasnesti din dinti si dai din coate te uratesti din toate punctele de vedere, caracterul putred ajunge sa se vada pe om.
    • Like 5


Îți recomandăm

Livadaru Alex

În România, lupta între găști este pe viață și pe moarte și se încalcă linii roșii într-un ritm în care nu ne-am fi imaginat vreodată, lăsând mult loc abuzurilor și tot mai puțin libertății. Culmea, toate acestea se petrec în mandatul unui om despre care se credea că vine din rândurile societății civile, apărător al principiilor democratice.

Citește mai mult

Pepenii lui George Mihai de la Avantaj Distribution (Slobozia Nouă), fermă partener Lidl

Îi produc George Mihai și echipa lui de 25 de angajați și 100 de zilieri de la Avantaj Distribution SRL, iar pepenii ajung pe mesele românilor, dar și slovacilor și polonezilor, prin intermediul parteneriatului cu Lidl. „Din primul profit, am plecat în vacanță în Grecia”, își amintește antreprenorul de 47 de ani, pe care Republica l-a vizitat și anul trecut. Spune că nu îi place munca de birou și ar sta toată ziua în aer liber, alături de bogăția lui, dacă ar putea.

Citește mai mult

CCR - foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Trăim în țara în care cetățenii fără carnet de partid (în partidul care trebuie, nu în oricare) primesc noi impuneri, restricții și obligații, de tot felul, dar politicienii taie tot mai mult din obligațiile pe care le au, în numele apărării dreptului lor la viață privată, când în realitate asta se întâmplă pentru a demola transparența decizională, a banului public și a propriilor decizii și fapte. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește mai mult