Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Mai este România captivă în mâinile oamenilor care fac parte din fosta Securitate? Răspunsul consilierului prezidențial Andrei Muraru

Consilierul prezidențial Andrei Muraru a declarat la emisiunea „În fața ta” de la Digi24 că în opinia sa mulți dintre cei care au făcut parte din fostele structuri ale Securității lucrează probabil în prezent în zona privată.

„Probabil că sunt în zona privată pentru că ei au venit cu o serie întreagă de relații, cu baze de date, cu oameni pe care i-au putut folosi și pe care îi folosesc și azi”, a spus consilierul prezidențial Andrei Muraru, care a condus Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (2012-2014), demarând campania de aducere în fața justiției a foștilor responsabili din aparatul comunist de represiune.

Întrebat dacă simte că în prezent România mai este captivă în mâinile oamenilor care fac parte din fosta Securitate, istoricul Andrei Muraru a răspuns că „există zone care sunt încă tributare unor astfel de mentalități”.

„Este o întrebare foarte grea și cred că există zone care sunt încă tributare unor astfel de mentalități”, a spus la Digi24 consilierul prezidențial Andrei Muraru, care, solicitat să dea un exemplu de astfel de zonă, a răspuns că ar prefera să se abțină.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Ionel check icon
    Consilierul prezidențial Andrei Muraru a mancat o paine buna de pe urma securistilor....si inca mai......din pozitia in care se afla ar fi bine daca s-ar abtine de la comentarii pe marginea a ceea ce a citit...studiat...pentru ca are un avantaj. Daca se facea totul public, cum era norma, atunci isi puteau da cu parerea si alte persoane...asa.....
    • Like 0
  • check icon
    Securiști, politruci, elefanți... : http://mcscrib.blogspot.ro/2017/03/filmele-gandurile-politicele.html
    • Like 0
  • Casargoz check icon
    Milioane de romani s-au abținut sa se exprime in timpul comunismului.
    Politrucii se mulțumeau sa se exprime înjurând vechiul regim. Ma abțin si eu sa comentez de securiști, dar pot sa zic ca mai avem mulți politruci?
    ;)
    • Like 0
  • Nu mai este pentru ca noua securitate "e'n toate, e'n cele ce sunt si'n cele ce maine vor creste la soare" !
    • Like 0
  • check icon
    Nu mai scrieți despre subiecte d-astea că vă calcă mașina pe trecerea de pietoni, ghinion...
    • Like 2


Îți recomandăm

Romania noi ei / sursa foto: Inquam Photos

Democrațiile nu se prăbușesc peste noapte. Se erodează lent, prin neîncredere, suspiciune și retragere. În societatea românească, această erodare vine dintr-o ruptură simplă, dar profundă: diferența dintre cum ne vedem pe noi și cum credem că sunt ceilalți. Pe scurt: Noi suntem corecți, Ei sunt problema; Noi suntem buni și Ei sunt de vină.

Citește mai mult

Ceasul obezității

Datele INS din 2022 ne arată că aproape 45% dintre bărbați au circumferință abdominală peste pragul de risc, iar peste 56% dintre femei au circumferință abdominală mai mare de 88 de centimetri- indicatori de adipozitate centrală, grăsime interioară, care sunt corelați direct cu riscul cardiovascular. Dar obezitatea nu începe cu kilogramele în plus. Începe cu lucruri aparent banale: un prânz rapid între două ședințe, o zi întreagă petrecută pe scaun, mâncare ieftină și accesibilă, tot mai puțin timp pentru mișcare. Treptat, aceste obiceiuri devin stil de viață. Iar stilul de viață devine risc pentru sănătate.

Citește mai mult

Cristian Tudor Popescu

Am văzut, până la urmă, OBAA, cum a început deja să fie „consacrat” filmul lui Paul Thomas Anderson. Din a doua încercare. La prima am rezistat 40 min. Apoi, mi-am spus că, totuși, a luat 6 premii Oscar, inclusiv pentru Cel mai bun film, și eu încă mai sunt critic și istoric de film.

Citește mai mult