Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Metropolitan Life se alătură campaniei „Donează pentru linia întâi” și alocă 1 milion de lei pentru sprijinirea eforturilor de combatere a coronavirusului

advertorial - Metropolitan

Metropolitan Life, unul dintre cei mai importanți jucători ai pieței asigurărilor de viață și pensiilor private din România, se alătură campaniei „Donează pentru linia întâi”, și alocă 1 milion de lei pentru a veni în sprijinul medicilor, cadrelor militare și polițiștilor care luptă în prima linie împotriva epidemiei de coronavirus COVID-19, în România.

Platforma „Donează pentru linia întâi”, o inițiativă Banca Transilvania, Mobexpert, BitDifender și eMAG, la care Metropolitan Life se alătură ca partener, reprezintă una dintre cele mai ample linii de donații din România. Până în prezent, donațiile cumulează aproape 7 milioane lei, cu implicarea a peste 1.100 de companii și a peste 20.000 de persoane fizice.

Necesarul de produse este centralizat săptămânal de către Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) în colaborare cu Ministerul Sănătății și are în vedere necesitățile de bază pentru cei expuși direct riscului de infectare. Astfel, 350.000 de măști N95 (FFP2) cu grad ridicat de protecție au fost donate medicilor din spitale. De asemenea, peste 5 milioane de măști de protecție cu trei pliuri au fost distribuite către medici de familie, polițiști, jandarmi și militari prin intermediul Departamentului pentru Situații de Urgență. 

„În special acum, protecția rămâne elementul definitoriul al ADN-ului nostru. Grija față de oameni și dorința de a-i proteja sunt esențiale pentru întreaga activitate Metropolitan Life, iar în fața provocării create de pandemia coronavirus asupra comunității, este datoria noastră să fim alături de cei care au nevoie. Împreună cu partenerii de încredere de la eMAG, Banca Transilvania, Mobexpert și BitDefender, ne dorim să oferim sprijin eroilor din linia întâi care depun eforturi imense pentru noi toți. Deși izolați, suntem mai uniți ca niciodată în lupta noastră pentru viață.”, a declarat Carmina Dragomir, CEO Metropolitan Life.

În continuare, este nevoie de donații pentru a-i proteja pe cei din linia întâi care sunt zilnic expuși riscului de contractare a coronavirusului COVID-19. Donațiile se pot face online sau prin transfer bancar, pe www.emag.ro/doneaza. Totodată, informații despre sumele donate, produsele și prețul lor, precum și despre beneficiarii către care au fost distribuite, sunt centralizate în timp real și făcute publice direct pe platformă.

În contextul COVID-19, prioritatea Metropolitan Life rămâne protejarea siguranței și sănătății comunităților în care își desfășoră activitatea. De asemenea, compania Metropolitan Life are un plan robust de continuitate a business-ului pentru a asigura întreaga gamă de servicii, în linie cu nevoile specifice ale clienților. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

pod Bulgaria - Romania

Trebuie începută o relație mult mai pragmatică, cu rezultate concrete, cu Bulgaria și dezvoltate atât relațiile bilaterale cât și schimburile comerciale între cele două țări. Ar fi de dorit să renunțam la aerul de condescendență cu care tratăm Bulgaria și cetățenii săi. În competiția inerentă cu Bulgaria nu stăm prea bine. Am ales câțiva indicatori cu scopul de a avea o imagine care să reliefeze punctele tari și slabe ale fiecărei țări. foto: Profimedia

Citește mai mult

Cules de căpșuni - Getty

Am muncit cincisprezece ani și ceva în Belgia. Am început de cât de jos se poate, și nu mi-e rușine s-o spun. Ba chiar e bine cunoscut printre prieteni faptul că sunt mândru că am cules și căpșuni și că am stat și la aceeași masă unde se luau decizii ce implicau cheltuieli foarte mari și hotărâri care afectau zeci, dacă nu sute de oameni. foto Getty

Citește mai mult

anaf - taxe - impozite

Cu actualele injuste măriri de taxe, situate între 100% și 300% pe apartamente, locuințe, proprietăți în general, automobile, remorci, rulote, motociclete etc guvernul Bolojan se sincronizează inexorabil cu logica în care reducerea deficitului cu metode brutale este tot ce contează.

Citește mai mult