Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Ministrul Finanțelor: Ordonanţa privind măsurile fiscale intră miercuri în şedinţa de Guvern

Ionuț Mișa

Ministrul Finanțelor, Ionuț Mișa, a declarat că ordonanța privind măsurile fiscale anunțate de coaliția de guvernare va fi discutată miercuri în ședința Executivului. Premierul Mihai Tudose declarase anterior că este posibil ca ordonanța să nu fie discutată nici miercuri.

Potrivit News.ro, Mișa a spus că a avut o discuție cu prim ministrul, cu președintele și cu secretarul general al PSD și că ordonanța va ajunge miercuri în ședința de guvern. Întrebat de ce nu a mai avut loc şedinţa de Guvern anunţată pentru luni, ministrul Finanţelor a răspuns: ”Nu ştiu care ste motivaţia. Am avut nişte întârzieri la avize şi şedinţa de Guvern se ţine miercurea de obicei. În momentul de faţă avem toate avizele”. Faptul că avizul Consiliului Fiscal este negativ nu constituie, în opinia sa, nicio problemă. 

„Consiliul Fiscal ridică nişte probleme pe care inclusiv noi le-am menţionat în nota de fundamentare, cele legate de impact, cele pe care le-am luat în calcul, deci nu e o surpriză din acest punct de vedere, dar nu va fi o problemă pentru a realiza implementarea acestor măsuri şi nu va fi o problemă la nivelul bugetului sau deficitului pentru anul 2018”, a susținut ministrul Finanțelor. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Îți recomandăm
Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Mita Biciclista

Trebuie să admit faptul că aceste zile m-au îngrijorat și speriat în egală măsură. Că domnul de la localul cu pricina a greșit monumental filmându-se în fața unei patiserii cu tradiție de dinainte de 1989 în timp ce-i identifica pe clienții acesteia drept o anumită (sub)specie ce nu cunoaște gustul untului e evident. foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește mai mult

masterclas final ateneu

Concursul Internațional George Enescu începe duminică, la București, iar ediția aniversară vine cu o premieră care schimbă una dintre cele mai importante probe ale competiției: semifinaliștii nu vor fi doar soliști, ci vor trebui să conducă ei înșiși orchestra, fără dirijor. Cei șase concurenți rămași în fiecare dintre cele trei secțiuni instrumentale vor intra în această formulă „play & conduct”, alături de Orchestra de Cameră Radio.

Citește mai mult