Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

O femeie din Oradea, suspectată că a făcut intervenții medicale estetice, deși nu e medic

O femeie de 39 de ani din Oradea este suspectată de polițiști că le injecta clientelor acid hialuronic în buze și în cearcăne, fără să fie medic. Polițiștii au făcut, miercuri seară, percheziții la locuința ei şi la un salon cosmetic din Oradea, unde au găsit facturi de achiziţie a acidului hialuronic, seringi sigilate sau folosite și agende cu programări.


„Din cercetări a rezultat faptul că, în perioada 2017-2019, femeia ar fi efectuat mai multe acte medicale estetice faciale, prin injectarea acidului hialuronic în buze şi cearcăne, fără a avea calitatea de medic”, a transmis Poliția Română, potrivit News.ro.

În timpul perchezițiilor, polițiștii au mai descoperit bilete de tratament și formulare de consimţământ al pacientelor.

Poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din Poliţia Judeţeană Bihor continuă cercetările, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Ilie Bolojan, primul interviu după Congresul PNL / sursa foto: Inquam Photos

Premierul interimar Ilie Bolojan a oferit, duminică seară, primul interviu după ce a fost reales în funcția de președinte PNL. Acesta a vorbit despre motivul care, în opinia sa, a stat în spatele deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l mandata pe Adrian Veștea să formeze un nou guvern.

Citește mai mult

Congres PNL echipa Ilie Bolojan / sursa foto: Inquam Photos

Ilie Bolojan a susținut un discurs în care a vorbit despre viitorul PNL și realizările Guvernului de când a preluat mandatul de prim-ministru. În cadrul discursului, președintele PNL a precizat: „Astăzi nu dăm pe nimeni afară, nu reglăm conturi, dar cerem o alegere, e un lucru de bun simț: dacă este pe direcția partidului și respectă deciziile; sau dacă nu, o demisie de onoare, dacă există onoare, dar n-am văzut-o”.

Citește mai mult