Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Orban: Când mi-am anunţat intenţia de a candida la președinția PNL, aveam înţelegeri făcute - eu, preşedintele partidului, la muncă, celălalt (Florin Cîțu), guvernator la BNR, după Mugur Isărescu

Cîțu și Orban

Foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat duminică seara, la Braşov, că în momentul în care şi-a anunţat intenţia de a obţine un nou mandat în fruntea PNL, între el și Florin Cîțu exista o înţelegere, și anume actualul premier ar fi urmat să îi ia locul lui Mugur Isărescu, după expirarea mandatului de guvernator al BNR, iar Orban să obțină susținerea la conducerea PNL.

„M-am trezit în data de 29 mai că încep să mă sune mai mulţi preşedinţi de filială sau mai mulţi colegi de-ai mei să îmi spună că i-a sunat Cîţu sau altcineva, Boc sau Flutur, ca să îi cheme la poză. Eram la Braşov. Am plecat de la voi, de aici, exact. Şi aşa am aflat că domnul Cîţu candidează la funcia de preşedinte al PNL. (...) Din data de 1 iunie, de când, practic s-a declanşat această competiţie pe care, repet, nu mi-am dorit-o, nu am ştiut de ea, iar în momentul în care eu mi-am anunţat intenţia de a candida, aveam înţelegeri făcute. Eu, preşedintele partidului, la muncă, celălalt premier şi guvernator la BNR, după ce se termină mandatul lui Mugur Isărescu. Şi mie mi-ar fi convenit, vă spun sincer, ar fi fost o chestiune cât se poate de firească ca doi oameni care se află pe poziţiile astea să se înţeleagă, nu să ajungă să se concureze. Nu eu am hotărât să candidez contra lui Cîţu, ci Cîţu a hotărât să candideze contra mea. Vreau să restitui adevărul”, a declarat Ludovic Orban, scrie News.ro.

Liderul liberalilor a mai adăugat că „un personaj foarte important din România” s-a gândit să decreteze ca Orban să nu mai fie preşedintele PNL.

„Mai e un lucru pe care vreau să vi-l spun. Sunt convins că un personaj foarte important din România a stat el şi s-a gândit şi a zis că poate trebuie să decreteze ca Orban să nu mai fie preşedinte al PNL. Sunt convins că a comunicat acest lucru către mai mulţi”, a mai spus Ludovic Orban.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Grindeanu zambet / sursa foto: Inquam Photos

La finalul zilei, marea mea dorință ar fi ca, la fiecare 288 de români, să existe alți 281 care să poată trăi în afara acestei caste rușinoase, în afara acestor netrebnicii, care pot trăi în afara reflexului (și refluxului), în afara vocii trecutului din noi; care pot spune sincer: „Mai bine mort, decât comunist!” și toate derivatele sale PCR-iste de grea moștenire. De abia atunci poate se va concretiza, pentru noi, încă o șansă.

Citește mai mult

Ciprian Ciucu - PNL

Ciprian Ciucu, prim-vicepreședinte PNL, i-a provocat pe liberalii „puciști” - care s-au abținut în ședința partidului de la votarea rezoluției prin care a fost exclusă o alianță a PNL cu PSD, după căderea guvernului Bolojan - să-și asume o candidatură de premier. foto: Inquam Photos /George Călin

Citește mai mult