Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Planul lui Dragnea pentru a scăpa de Grindeanu. Șeful PSD speră ca Grindeanu să nu facă precum Radu Vasile

Nemulţumit oficial „de întârzierile în aplicarea unor măsuri din programul de guvernare”, președintele PSD Liviu Dragnea i-ar fi cerut luni seara demisia premierului Sorin Grindeanu, dar acesta ar fi refuzat.

Întâlnirea, la care au participat și unii dintre miniștri, a avut loc la sediul partidului din zona Băneasa. Cu doar o zi înainte liderul PSD declara că nu este exclusă o schimbare a Guvernului, dacă partidul va ajunge la concluzia că este nevoie de acest lucru, însă Liviu Dragnea preciza atunci că nu își dorește această variantă.

Întrebat dacă se aşteaptă ca premierul Sorin Grindeanu să „facă un pas în spate” în cazul în care miercuri Comitetul Executiv al PSD îi va retrage sprijinul politic, Liviu Dragnea a răspuns că nu crede că premierul Sorin Grindeanu va proceda așa cum a procedat premierul Radu Vasile în 1999.

„Eu l-am respectat foarte mult pe primul-ministru Radu Vasile, dar nu cred că Sorin Grindeanu va proceda ca Radu Vasile. Nu cred că se va ajunge acolo. Dar, repet, nu ştiu dacă se va propune lucrul ăsta”, a spus Dragnea. În 1999 premierul Radu Vasile a refuzat să îşi depună demisia, după ce mai mulţi miniştri şi-au dat demisia, iar PNŢCD i-a retras sprijinul politic, fiind revocat de preşedintele Emil Constantinescu.

Pe de altă parte, Nicolae Bădălău (PSD) a declarat marți pentru Digi24 că luni seara nu i-ar fi fost cerută demisia lui Sorin Grindeanu și că în urma evaluării făcute la partid ar putea fi vizați de o eventuală schimbare miniștrii Finanțelor, Transporturilor și Agriculturii, cel din urmă provocând nemulțumirea unor membri PSD. Pe de alt parte, surse din PSD citate de Hotnews susțin că, exceptând trei miniștri loiali lui Dragnea, tot Cabinetul Grindeanu va fi remaniat, cei trei care au trecut de evaluarea partidului fiind ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, ministrul Agriculturii, Petre Daea, și ministrul de Interne, Carmen Dan.

Cert este că pe scena politică se discută intens în ultima perioadă despre schimbarea premierului Sorin Grindeanu. 

Potrivit Digi24, cel mai plauzibil scenariu este acela în care social-democrații îi vor retrage sprijinul politic actualului premier. Dacă acesta nu se va retrage din fruntea Cabinetului, o variantă ar fi depunerea unei moțiuni de cenzură. Un demers care nu ar face o imagine bună partidului. 

Un alt plan pus în discuție în PSD miza pe plecarea unor miniștri din Guvern, mișcare care, potrivit calculelor liderilor partidului, ar trebui să forțeze demisia premierului Grindeanu. 

Decizia finală va fi anunțată cel mai probabil miercuri, când este programată o ședință a Comitetului Executiv Național al PSD.

Reacția președintelui Iohannis

Purtătorul de cuvânt al preşedintelui Klaus Iohannis, Mădălina Dobrovolschi, a declarat, marţi, că şeful statului aşteaptă o decizie oficială cu privire la remanierea guvernamentală, adăugând că este responsabilitatea PSD să îşi evalueze miniştrii.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Un balamuc din toata guvernare .
    • Like 0
  • check icon
    Dragnea a deschis cutia Pandorei: pleacă Grindeanu ori pleacă Dragnea? Stânga europeană e cam în cădere, cel mai recent în Franța, anterior în Italia și în Grecia, nici laburiștii britanici nu stau prea bine. Vine rândul PSD-ului de la noi? Dacă da, atunci pleacă Dragnea, nu Grindeanu.
    • Like 0
  • Vasile check icon
    Păi îl va reevalua în bine dacă dă iar un OUG 13.
    • Like 1
  • check icon
    Eu aș dori să știu și ce le califică pe Olguța Vasilescu și Carmen Dan să rămână.
    Ele ce au făcut, cu ce performanțe se laudă?
    • Like 0
    • @
      le-a recomandat pe ambele camiloiul din desert
      • Like 1
    • @
      E greu de spus cadrele lui Dragnea !
      • Like 0
  • check icon
    Parca am fi la fotbal: Dragnea (Becali) vrea sa-l schimbe Grindeanu (Dica) pt.ca nu face cum vrea el...Nu ca ar fi fost vreunul de doamne ajuta,dar ma mira cine a trecut de "evaluarea" sefului!! Din pacate astia isi bat joc de o intrega tara!!
    • Like 1
  • Ar fi tareee ca PSD sa trebuiasca sa depuna motiune de cenzura impotriva propriului guvern! :) :) :)
    • Like 4
  • Ii asteptam pe cei iesiti in iarna la Cotroceni la Victoria. Iesiti, fratilor, Guvernul Grindeanu legitim votat este atacat din toate partile de forte subversive agenturesti si nu este lasat sa isi faca datoria fata de romani. A fost votat de popor si niste insi cu apucaturi dictatoriale vanduti lui Soros vor sa dea o lovitura de stat si sa rupa Romania. Hai, Targoviste, Alexandria, Pitesti, aparati Romania de tradatorii de tara Dragnea, Firea, Tariceanu, Olguta, Badalau care isi bat joc de votul vostru.
    • Like 10
    • @ Marian Cristescu
      Guvernul Grindeanu ... legitim votat? Este o glumă? Aşa pare... Votată legitim este majoritatea parlamentară care a înscăunat Guvernul Grindeanu. Domnul Grindeanu sau domnul Toader nici măcar nu au fost votaţi? Nici doamna Vasilescu... Despre ce vorbeşti?

      Tinerii Frumoşi şi liberi ies în stradă pentru a apăra un guvern PSD? Doar pentru că nu-l mai vrea PSD-ul? Nu-i acelaşi guvern din februarie 2017?
      • Like 0
    • @ Constantin
      Cosmin check icon
      Cred ca nu ati inteles ironia.Era vorna de "tinerii" din iarna de la Cotroceni.
      • Like 6
    • @ Cosmin
      A inteles, e doar propagandist din acela hard, nu stie de gluma si practica spagatul logic si diversiunea ca Mirciulica. Oamenii au iesit in iarna la Cotroceni, Targoviste, Pitesti pentru G. Grindeanu "Miting de sustinere a guvernului" se intitula, si nu-mi amintesc sa fi fost nici foarte tineri. Sustineau Guvernul Grindeanu, nu pe ayatollahul condamnat, caci prin votul lor a ajuns minunatul guvern gata sa le mareasca si sa le creasca. Consecventa gestului ii obliga moral sa apere Guvernul acum la ceas greu de detractorii puscariabili. Nici propagandistii nu mai sunt ce-au fost, devin inutili in astfel de situatii.
      • Like 7
    • @ Marian Cristescu
      Ii asteptam pe cei iesiti in iarna la Cotroceni la Victoria... aşa ai scris! Păi cine a fost în Piaţa Victoriei? La Victoria...cum spui tu...
      • Like 0
    • @ Marian Cristescu
      Geniule! Explică ce ai vrut să spui cu Cotoceni şi ... Victoria... Nu mai ai cuvite? Atunci când termini lozincile ţi se termină ideile?... Greu la deal cu boii mici.
      • Like 0
    • @ Constantin
      =)) Te-ai enervat ca nu stau cu ochii cruciti sa citesc ineptiile scrise de domnia ta? Asta nu e chat, e forum, pe whatsapp n-am cum sa te bag ca n-am. No', bun. Nu va da spor de stres ori de penibil? Ce am vrut sa spun e foarte evident, asteptam sa-i vedem pe Floricica, securistul Pavel Abraham si toti eroii din Targoviste, Pitesti, veniti de voie de nevoie la alte manifestatii prin tara, cum isi sustin liderul iubit in fata agresiunii sorosilor dragnistii in P-ta Victoriei. Un gest firesc pentru un om consecvent care a aparut la acele manifestatii. Ia-ti si tu un concediu si revii in toamna, face bine la inima.
      • Like 7


Îți recomandăm

E.ON predictibilitate facturi

Din 1 iulie, jocul s-a schimbat complet în piața energiei. Asta înseamnă că furnizorii nu mai practică tarife reglementate, iar prețurile se stabilesc liber, în funcție de evoluția pieței. Da, asta a însemnat și facturi mai piperate pentru mulți dintre noi, așa că apare întrebarea firească: ce putem face ca să avem mai mult control asupra facturii lunare?

Citește mai mult

Fără poveste nu există design

Ezio Manzini este una dintre cele mai influente voci globale în domeniul designului pentru sustenabilitate și inovare socială. Profesor emerit la Politecnico di Milano și fost profesor de Design Industrial la Universitatea de Arte din Londra, Manzini a revoluționat modul în care înțelegem rolul designului în societate. Fondator al DESIS (Design for Social Innovation and Sustainability), o rețea internațională prezentă în peste 50 de universități din întreaga lume, el a fost printre primii care au articulat viziunea designului ca instrument de transformare socială și ecologică. Cărțile sale, printre care ”Design, When Everybody Designs" și "Politics of the Everyday", au devenit texte esențiale pentru designeri, arhitecți și inovatori sociali. Cu o carieră de peste patru decenii dedicată explorării modurilor în care designul poate facilita tranziția către o societate mai sustenabilă și mai justă, Manzini continuă să inspire generații de profesioniști să regândească relația dintre design, comunitate și mediu.

Citește mai mult

Hektar

Traian F1- gogoșarul rotund cu pulpă groasă, Kharpatos 1- ardeii lungi de un roșu intens la maturitate, Minerva F1- vânăta subțire cu semințe puține și miez alb, Prut F1- castravetele care nu se amărăște când îl arde soarele, Burebista- pepeni ovali cu coajă verde și miez zemos, Valahia F1, Daciana F1, Napoca F1. Zeci de soiuri hibrid de legume care poartă nume românești sunt realizate în serele private de cercetare HEKTAR, de lângă Câmpia Turzii.

Citește mai mult

Mara Barbos Niculescu

În România lui „învățăm simultan”- în aceeași oră, unii copii rezolvă probleme, iar alții silabisesc primele propoziții. Discuția cu Mara Barbos Niculescu (Director Regional Centru-Vest, Teach for Romania) oferă o imagine mai puțin vorbită la nivelul societății despre ceea ce se întâmplă în școlile vulnerabile. Clivajele adânci dintre comunități, decalajele de literație și numerație te obligă la gimnaziu, ca profesor, ori să înveți să construiești baza – citit, scris, socotit, ori să cauți sprijin din partea unui specialist.

Citește mai mult

Cartierul perfect

Nu e doar un loc pe hartă, ci o combinație de elemente care ne fac să ne simțim acasă, în siguranță și conectați. „Cartierul perfect” nu e o utopie, ci o lecție sau un model de locuire la comun. E o alfabetizare, spune Alexandru Belenyi, arhitectul care a coordonat, la inițiativa Storia, un proiect curajos în România încercând să răspundă la întrebarea: Ce înseamnă ”perfect” când e vorba de locuire?

Citește mai mult