Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

PMP ar putea intra în Parlament. Traian Băsescu: „Dacă este și suficient, rămâne de văzut”

PMP- exit poll

Foto: Inquam Photos/ Alexandru Busca

Partidul Mișcarea Populară ar putea atinge, la limită, pragul electoral. 

UPDATE: Rezultatele oficiale oferite de Biroul Electoral Central după numărarea a 96% din voturi, dau PMP sub pragul electoral, cu 4,68% la Camera Deputaților și 4,81% la Senat.

Potrivit centralizării făcute de Digi24 de la Biroul Electoral Central după numărarea a 99,91% din voturi, PMP ar avea 5% din voturile exprimate în țară:

Camera Deputaților

PSD 1703893 - 30.00%

PNL 1482309 - 26.10%

USR PLUS 902531- 15.89%

AUR 532827 - 9.38%

UDMR 338972 - 5.97%

PMP 283818 - 5.00%

PRO România 241528 - 4.25%

Senat

PSD 1730310 - 29.71%

PNL 1507509 - 25.8 %

USR 932235 - 16.01%

AUR 539236 - 9.26%

UDMR 348279 - 5.98%

PMP 290936 - 5.00%

PRO România 243961 4.19 %

Traian Băsescu: Dacă este și suficient, rămâne de văzut

Anterior anunțării acestor cifre, Traian Băsescu sugera că partidul al cărui președinte de onoare este ar putea ajunge la 5%. 

„PMP și-a luat ”aurul” înapoi din ultimele 5 secții de votare numărate din Republica Moldova!!!!!”, scria el pe Facebook.

Apoi completa într-un comentariu: „dacă este și suficient, rămâne de văzut.”

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Nu credeam ca o sa ajung sa spun asta, dar m-as bucura ca PMP sa intre in parlament . Este de fapt singurul mod in care clovnii de la PNL si buimacii de la USR/PLUS pot avea o majoritate mai stabila. Sper ca s-au si trezit cu aceasta ocazie. Ramane de vazut...
    • Like 0


Îți recomandăm

Festivalul Untold One 2026 / sursa foto: Inquam Photos

De câțiva ani, luni dimineață după Untold, la cafea, când deschid telefonul, văd valuri și valuri de rânduri și vorbe despre festival: despre cum dispare liniștea unui oraș; despre cum este și nu este un artist - că a fost îmbrăcat în fustă, că este rom sau preot, că este cu susul în jos sau cu josul în sus.

Citește mai mult

Opt adolescenți români s-au întors saptamana aceasta din Kazahstan cu medalii la olimpiada internationala de inteligenta artificiala

Opt adolescenți români s-au întors săptămâna aceasta, din Kazahstan, cu medalii la olimpiada internațională de inteligență artificială. Lotul nostru a câștigat trei medalii de aur, două de argint și trei de bronz, România clasându-se astfel pe locul al patrulea în lume la această ediție a concursului, în fața unor țări ca Statele Unite ale Americii, Regatul Unit, India, Singapore, Japonia, Coreea de Sud, Franța și Germania.

Citește mai mult