Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Rezultate parțiale alegeri locale 2024 București: Nicușor Dan 46,06%, Gabriela Firea 22,9%. La sectorul 6 Ciprian Ciucu a obținut 73%

NIcusor Dan - vot 2024

Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Nicușor Dan a câștigat Primăria Capitalei cu 46,06%, potrivit rezultatelor parțiale centralizate de rezultatevot.ro. Gabriela Firea este pe locul 2, cu doar 22,9%. Cristian Popescu Piedone a obținut 16,75% din voturile exprimate, iar Sebastian Burduja - 7,5%.

Rezultate parțiale la primăriile de sector, conform rezultatevot.ro:

Primăria Sectorului 1 

George Tuță - 36,39% 

Clotilde Armand - 33,87% 

Daniel Tudorache - 8,46%

Ramona Bruynseels - 7,94% 

Primăria Sectorului 2 

Rareș Hopincă 44,02% 

Radu Nicolae Mihaiu 41,8% 

Iolanda Luminița Bughiu 8,32% 

Andrei Gabriel Golgoțiu 5,85%

Primăria Sectorului 3 

Robert Negoiță 54,1 %

Lucian Judele 20,26%

Ana Maria Ciceală 16,06%

Marco Niță 4,83%

Primăria Sectorului 4

Daniel Băluță 61,05%

Paul Ene 18,99%

Matei Stefănescu 7,14%

Cătălin Dragoș Teniță 6,1%

Primăria Sectorului 5

Vlad Popescu-Piedone 42,45%

Paul Alexandru Dimitriu 22,48%

Adrian- Nicolae Vigheciu 16,93%

Lidia Vadim Tudor 6,62%

Marian Daniel Vanghelie 4,8%

Primăria Sectorului 6

Ciprian Ciucu 73,09%

Ana Maria Mihaela Stefan 11,29%

Monica Iagăr 5,99%

Bordianu Cristina Anne Marie 2,2%

Bogdan Gabriel Pintileasa 2,01%

Pentru Consiliul General al Capitalei, PSD are cele mai multe voturi - 27,81%. Urmează Alianța Dreapta Unită (USR-PMP-Forța Dreptei)- ADU, cu 25,39%, PNL - 12,36%, PUSL - 10,39%, AUR - 8,29% și REPER - 6,8%, conform rezultatevot.ro.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Soc / sursa foto: Profimedia

Într-o după-amiază, cu oile pe-o tăietură mai veche, mă lăsasem către pădure. Nicu stătea pe areapa de diladeal. Am dat acolo de un brad bătrân, doborât de vânturi, suspendat pe-un gruneț. M-am cocoțat pe el și-am mers până spre vârf; am șezut între cepi, urmărind oile împrăștiate prin zmeurari, de la înălțime. Vremea era plăcută, oile cuminți așa că am început să mă plictisesc. Cum am rămas copil cu mintea, nu cu răutatea, de câte ori mă plictisesc încep și eu să fac ce fac copiii: tot felul de crâmpote.

Citește mai mult

Epstein files / sursa foto: Profimedia

A fost o săptămână de groază. Am încercat să înțeleg ce se întâmplă la vârful politic din Statele Unite, dar e prea mult. Nu fac față. Nu reușesc să leg toate firele. Rămân doar cu o senzație apăsătoare: groaza față de ce au putut face Epstein și oamenii din jurul lui. Agravat de sentimentul că ceea ce s-a întâmplat acolo este doar ce a venit acum la suprafață, asemenea lucruri se întâmplă peste tot. Citesc cu interes articolul domnului Bănescu. Mă regăsesc, desigur, în condamnarea fermă a faptelor perverse și sunt de acord cu aluzia la Epstein ca „iluzionistul perfect”, aproape o întrupare a diavolului. Dar, din păcate, aș muta acest „iluzionist perfect” dintr-o singură persoană în fiecare dintre noi.

Citește mai mult