Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

România pierde meciul cu Belgia

Români la Koln

Foto: Nicu Pană

România a pierdut meciul cu Belgia, după ce a primit două goluri fără să marcheze niciunul.

UPDATE: De Bruyne marchează pentru Belgia în minutul 80.

UPDATE: Meciul a început, Belgienii deschid scorul în minutul 2, prin Youri Tielemans,. 

Naționala României joacă de la 22:00 la Koln, împotriva Belgiei, în grupele 2024, și are parte și astăzi parte de o susținere impresionantă din partea fanilor. Peste 15.000 de suporteri români sunt așteptați la partida de pe Cologne Stadium, pentru care au fost vândute 43.000 de bilete,

Imagini impresionante au fost surprinse pe străzile din Koln, unde mii de români își încurajează echipa. 

Foto și video: Nicu Pană

Aceștia sunt sufletiștii suporteri ai Generației de Suflet: „Suntem mai mulți ca belgienii, deși noi venim de la 2.000 de kilometri, iar ei de la 200. Suntem pozitivi și ne bucurăm, sperăm să scoatem poporul la Dom (n.r. Domul din Koln) și la Universitate”, scrie din Germania Nicu Pană.  

Suporterii români, în drum spre stadion. Video: Nicu Pană

Foto: Nicu Pană

Suporterii români s-au adunat încă din timpul zilei în centrul orașului Koln, în fața catedralei, demonstrând o solidaritate pe măsura spiritului de echipă arătat de națională în partida cu Ucraina, câștigată cu 3 la 0. 

Foto: Nicu Pană

La 19.30, românii vor porni împreună spre stadion, scrie Hotnews.

Foto: Echipa Națională de Facebook a României

Și suporterii belgieni sunt prezenți în număr mare la Koln, după cum o arată imaginile surprinse pe străzile orașului.

Foto: Belga/ ddp USA/ Profimedia

La Cluj, în Piața Unirii, 2.000 de oameni vor putea vedea meciul în Piața Unirii, în cadrul unui eveniment organizat de TIFF. 


Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Scaun in groapa / sursa foto: Alex Livadaru

Aceasta este capitala, sfâșiată de 6 primari de sector care pun borduri și panseluțe la suprapreț și care au tocat în ultimul deceniu miliarde de euro ca să vopsească gardurile pe afară. Nu-i mai pomenim pe Sorin Oprescu și Gabriela Firea, care au îngropat Bucureștiul în datorii și i-au diminuat șansele de a se dezvolta.

Citește mai mult

Cristian Tudor Popescu

„Mi-e rușine de rușinea lui”. Zicala asta românească mi-a venit în minte în vreme ce mă uitam la sforțările plug în trotuar ale televiziunilor de știri de a zugrăvi deplasarea președintelui Dan la menajeria de dictatori a regelui Trumpf ca pe un triumf.

Citește mai mult

Balet incluziv / sursa foto: arhiva personala

Mulți dintre părinții copiilor cu dizabilități din România au renunțat de mult să spere că pot să se bucure de beneficiile artei fără să fie respinși, judecați, etichetați ironic. În vârtejul multelor griji și greutăți pe care le au de dus, mersul la spectacol, la muzee, la teatru a devenit un ideal utopic. Rareori există programe adaptate, tururi senzoriale, ore „relaxate” în care zgomotele neașteptate să fie acceptate. În puținele cazuri în care există astfel de oferte, rareori ajung și la urechile părinților. Accesibilitatea e înțeleasă preponderent fizic – rampă, lift – dar nu și senzorial, emoțional sau social.

Citește mai mult