Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Sceneta pe care o joacă Mihai Tudose și Tudorel Toader pentru neliniștea lui Liviu Dragnea: Uite draftul, nu e draftul

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat azi că a prezentat în Guvern acum două săptămâni draftul de sesizare a CCR în cazul Belina, deși aseară premierul Tudose spusese că nu a văzut nimic și că încă îl așteaptă pe Tudorel Toader cu documentul.

„Ministerul Justiției a făcut draftul de posibilă sesizare a Curții Constituționale. Eu (când am vorbit în Guvern, n.n.) nu am vorbit de la mine, ci după draft. Ministerul Justiției a făcut acel draft de sesizare, mai departe e problema decidenților. Oricine poate sesiza Curtea Constituțională, fie Guvernul, fie președintele Senatului, fie președintele Camerei Deputaților”, a explicat marți Tudorel Toader.

Jurnalist: „Premierul spunea că încă așteaptă acea analiză făcută de dvs”

Tudorel Toader: „De câte ori am repetat faptul că eu nu comentez declarațiile altor demnitari.”

Jurnalist: „Draftul e acela pe care l-ați prezentat acum două săptămâni în ședința de Guvern?”

Tudorel Toader: „Consider că am răspuns la această întrebare. Eu nu am vorbit de la mine atunci în Guvern, am vorbit după draft. Bine, la revedere.”

După ce vicepremierul Sevil Shhaideh a venit cu solicitarea de sesizare a Curții Constituționale în cazul Belina, premierul Tudose a afirmat luni seara că la rândul lui i-a înaintat-o ministrului Justiției. 

„A spus că încearcă să își fundamenteze un răspuns. De atunci nu a mai venit cu răspunsul. Aștept să am un feedback de la ministrul Justiției, de la domnul profesor. A avut câteva argumente în favoarea acestui demers câteva și în defavoarea acestui demers și a rămas că se duce acasă să cerceteze”, a declarat luni seara Mihai Tudose la Antena3.

Premierul a adăugat că pe baza punctului de vedere oferit de Tudorel Toader își va face propria evaluare. „Numai după ce văd care sunt argumentele. Îmi fac o evaluare, pentru că eu răspund”, a precizat Tudose.

Șeful Executivului s-a spălat pe mâini și nu vrea să scoată castanele lui Dragnea din foc: nu sesizează CCR, nu-și asumă legile Justiției. Luni seara șeful Guvernului a declarat la Antena3 că le trimite în Parlament. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Guvernul Ciolacu Inquam

România fierbe de un an. A fiert politic, apoi instituțional, bugetar și, în cele din urmă, economic. În doar 12 luni, economia și societatea au intrat într-o spirală a degradării. Iar în centrul acestui haos se află Guvernul Ciolacu — un guvern care a reușit să cheltuiască peste 70 de miliarde de euro în plus, fără să lase urme clare de dezvoltare sau de bunăstare! Foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Citește mai mult

Ferma Cernat

În ciuda tuturor costurilor și dificultăților, am simțit la acești oameni o dragoste profundă pentru pământul care ne hrănește pe toți. „Banii au un singur dezavantaj: nu se pot mânca”, râde dl. Moldovan.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Shelly la BT Talks

În cel mai nou episod al podcastului economic al Băncii Transilvania, BT Business Talks, am stat de vorbă cu Andrei „Selly” Șelaru despre transformarea din creator de conținut în antreprenor, despre Beach, Please și despre Nibiru – proiectul unei stațiuni private lângă Costinești, gândită ca o platformă de divertisment cu standarde unitare, mix de evenimente și o infrastructură permanentă.

Citește mai mult

Guvernul Ciolacu 2 și Iohannis

Efectele catastrofale ale guvernului-rotativă, cu premierii Ciucă - Ciolacu și miniștrii de Finanțe Cîciu - Boloș, ultimii învârtiți apoi pe la Fonduri Europene, se văd cu ochiul liber. În 2025, 7% din veniturile bugetare totale merg spre plata dobânzilor pentru datoriile contractate de România, față de 5% în 2024.

Citește mai mult

 Chris M

Pentru Chris Simion-Mercurian, scriitoarea și regizoarea de teatru care a pornit visul, și pentru partenerul ei, Tiberiu Simion-Mercurian, întreaga călătorie a însemnat nouă ani de eforturi, sacrificii și momente de criză, dar și întâlniri și emoții imposibil de trăit altfel. „Nouă ani a durat. A început în 2016. A fost foarte complicat. Și foarte impredictibil.

Citește mai mult