Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Simona se întoarce în tenis cu fruntea sus!

Foto: Fabrice Coffrini/ AFP/ Profimedia

O, ce veste minunată! Dar, pentru mine, surprinzătoare. N-am mai auzit de o reducere de la 4 ani, la 9 luni. În cel mai fericit caz, speram la 2 ani. 

Simona Halep - TAS

E o decizie corectă. Pentru că ține seama de ceea ce subsemnatul am susținut din primul moment al acestui scandal și până astăzi: Simona nu și-a introdus în mod conștient o substanță interzisă în corp, care să-i îmbunătățească performanțele. Probabil, TAS Lausanne a luat în considerare recunoașterea, venită revoltător de târziu, a lui Mouratoglou, că el i-a dat Simoei „suplimentul cu colagen” fără ca ea să știe ce ia. Sunt corecte și cele 9 luni de pedeapsă, pentru faptul că Simona s-a dat cu totul, peste noapte, pe mâna escrocului Mouratoglou.

Este extraordinar că va putea reintra imediat în turnee, un miracol. După 1 an și jumătate în afara competițiilor, Simona mai poate reveni la forma care a consacrat-o, mai ales că, în tot acest timp, nu a încetat antrenamentele. Are, bineînțeles, nevoie de meciuri în picioare, de fapt, în cap, pentru a recăpăta mentalul de turneu WTA.

Dincolo de toate, încă o probă de tărie și determinare a Simonei, care n-a renunțat niciun moment, păstrând speranța și dorința renașterii...

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

CT Popescu

Dincolo de socotelile de tejghea, toate, desigur, „în interesul național”, cea mai populară acoperire printre canaliile politice, ceea ce vede acum orice om de bun-simț este o mârșăvie. Pusă în scenă de Veștea și ceilalți cașcavaleri naționali din PNL, sub înțeleapta îndrumare a Excelenței Sale N. Dan, mârșăvia se bazează pe convingerea, dureros de răspândită printre români, că amoralitatea, cinismul, lipsa de scrupule înseamnă inteligență. Și pe disprețul acestora față de partide, vot și democrație.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Fjord, Cristian Mungiu / sursa foto: Inquam Photos

Cert e că, față de alte subiecte din societatea noastră care polarizează - și ce nu polarizează, în ziua de azi? -, aici „bulele” sunt mult mai amestecate. Spre exemplu, dacă ții cu Bolojan, e foarte probabil ca 9 din cele mai apropiate 10 persoane ale tale să țină cu Bolojan. Dacă te-ai vaccinat, e probabil ca 9 din 10 apropiați să se fi vaccinat. Dar, în acest caz, ai putea fi înconjurat de 5 „norvegieni” și 4 „rupți din rai”. Sau invers.

Citește mai mult