Sari la continut

Află ce se publică nou în Republica!

În fiecare dimineață, îți scrie unul dintre autorii fondatori ai platformei. Cristian Tudor Popescu, Claudiu Pândaru, Florin Negruțiu și Alex Livadaru sunt cei de la care primești emailul zilnic și cei cărora le poți trimite observațiile, propunerile, ideile tale.

Ultimul dăncilism. Premierul demis, către miniștrii săi, în ședința de guvern: „Vă mulţumesc pentru toată munca care împreună am depus-o"

Viorica Dăncilă ședința de Guvern

După ce moțiunea de cenzură a trecut la vot, premierul demis Viorica Dăncilă le-a mulțumit, în ședință de guvern, miniștrilor încă în funcție în stilul care a consacrat-o: cu greșeli de exprimare.

"Dragi colegi, miniştri, vă mulţumesc pentru modul în care v-aţi implicat pentru toată munca care împreună am depus-o pentru buna guvernare.

Indiferent de minciunile şi propaganda partidelor de dreapta, am avut una dintre cele mai eficiente guvernări din ultimii 30 de ani.

Faceţi parte dintr-un guvern care a generat creştere economică sustenabilă, care a mărit veniturile oamenilor, avem curajul să ne uităm în ochii românilor, nu am luat nicio măsură contra lor, ne-am respectat promisiunea de a le aduce mai mulţi bani în buzurnare, am crescut salariile şi pensiile şi am asigurat sumele necesare în buget pentru acordarea tuturor drepturilor sociale, am crescut punctul de pensie, am adus echitate în sistemul de pensii", le-a transmis, potrivit Digi24, Viorica Dăncilă membrilor cabinetului demis.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • ”....pe care”, fă, proasta proastelor și vaca vacilor!!!
    • Like 0
  • Doamne ! Dupa aceasta motiune de cenzura si dupa aprecierile facute in spatiul public, am ajuns la convingerea ca aceasta femeie traieste intr-o alta lume.probabil in statul paralel mentionat de Dragnea .
    • Like 2
  • Care a depus pe ma-sa.
    • Like 1
  • "Ultimul tembelism dancilism",pt.ca femeia aceasta efectiv crede in ce spune,si te blocheaza cu ce scoate pe gura incat nu mai ai cuvinte s o caracterizezi,"O INSULTA LA TOATE FEMEILE DE PE GLOB"
    • Like 0
  • check icon
    Și dacă atîta e, de unde să vi se dea vouă mai mult?!
    Cereți și voi bani. Ce, nu vreți bani?! Căci dna Dăncilă era chiar foarte bună la asta: vă putea da niște bani pe care nu trebuie să-i returnați în vreun fel, îi vor plăti fiii și nepoții voștri. Greu de crezut că veți mai întîlni o asemenea șansă în viață, nu-i așa?
    • Like 2
  • Subscriu!
    • Like 0
  • https://www.youtube.com/watch?v=PSZy6lGgOcI
    • Like 0
  • IC Tosca IC Tosca check icon
    ..."Orice om ii este dat sa mai face greseli de ecsprimare mai, ales cand este emotionata..." Duuuuu-te TUUUUTA ! Proasta Romaniei, in vecii vecilor amin !!!
    • Like 3
  • Dumnezeule mare, bine ca am scapat de ea.
    • Like 3
    • @ Niculae Bucur Ion
      Stai sa vezi ce dezastru gasim in urma ei!
      EDIT: sper sa nu plece prea departe, sa o putem pune sa plateasca ce-a stricat!
      • Like 5
    • @ Adrian Andrei
      Sa spele vase... De toti banii!!
      • Like 5
  • Clasa domne! Nu a fost o greseala, doamna Viorica a descris perfect, printr-o cacofonie sublima, hiperbolica, metaforica, poetica, ceea ce au facut in acesti ani de guvernare: o ca... care! Si Eminescu ar cobori in jos sa o felicite pentru asa o figura de stil
    • Like 5


Îți recomandăm

Post Malone

A deschis turneul său european ”The Big Ass Tour” la Cluj și a spus în fața tuturor că nu a mai fost niciodată în România, dar că e „ireal” că a fost primit atât de bine aici. A vorbit cu sinceritate despre începuturile sale și despre cum i se zicea la început că va fi un „one hit wonder”. Am descoperit la Untold X un artist cu o voce foarte bună, inepuizabilă, ca o baterie cu reîncărcare rapidă: la finalul fiecărei piese părea că rămâne fără suflare. În mod neașteptat, se reîncărca în câteva zeci de secunde în care i se auzea respirația adâncă și intra cu aceeași forță în următoarea melodie. E foarte valoros Post Malone, pentru mine, revelația acestei ediții (foto: Inquam Photos / Vlad Bereholschi).

Citește mai mult

Imagine Micul Geniu

„În acel moment, tânărul din familie, un băiat de 17 ani, ne-a spus cu voce joasă: „Știți… am 17 ani și până acum nu am văzut niciodată cum arată lumina în casa mea.”

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Grădina Dedesign

Atunci când locuiești la casă sau ai acces la o curte ori o terasă, ai deja o resursă valoroasă pe care mulți o invidiază: un spațiu sub cerul liber, care poate deveni o adevărată extensie a casei tale. Dar cum îl transformi într-un loc în care să te simți cu adevărat bine, să-ți încarci bateriile și să te bucuri de vară așa cum ai face-o într-o stațiune cochetă? Răspunsul stă în câteva alegeri inspirate de design, un pic de planificare și mai ales, în dorința de a crea o atmosferă care să-ți semene.

Citește mai mult