Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

„Sunteți pe vreo listă a dușmanilor poporului?” „Pe mai multe. Pe toate.” Andrei Caramitru, „În fața ta”

Andrei Caramitru - digi

„Sunteți pe vreo listă a dușmanilor poporului?” „Pe mai multe. Pe toate.” Întrebarea, care i-a fost adresată economistului Andrei Caramitru, în timpul interviului de la emisiunea „În fața ta” de la Digi24, l-a făcut pe acesta să-și amintească o istorie care pare să revină obsesiv: liste negre, marginalizare, radicalizare. „Sincer, e odios”, spune el.

Caramitru a vorbit despre familia sa - despre bunicii săi, care nu făcuseră nimic, dar au fost etichetați drept „inamici ai poporului” și și-au petrecut anii în închisori sau nu au putut să își găsească pentru că aveau „origini nesănătoase”. Tatăl său, actorul Ion Caramitru, a fost la vremea lui trecut pe o listă a celor care „trebuie împușcați pe stadioane”. 

„Bunicul meu, care, săracul, n-a făcut nimic, a stat zece ani în pușcărie. Și a fost și torturat pentru că era inamic al poporului. Și celălalt bunic, inamic al poporului și el, nu făcuse nimic, avea „origini nesănătoase”. Și ani de zile n-a putut nici măcar să se angajeze undeva. Tatăl meu a fost pus pe lista neagră cu oameni care trebuie împușcați pe stadioane, lista lui Vadim Tudor. Deci cumva mi se pare așa că lucrurile se repetă ciclic. Și că nu scăpăm de nenorocirea asta la un moment dat”, a spus Andrei Caramitru.

Și astăzi, spune el, vedem același tip de fenomen. Oameni frustrați, pierduți într-o lume pe care nu o mai înțeleg, se agață de iluzii și lideri radicali precum Călin Georgescu. 

Ce îi spuneți unui om care crede în Călin Georgescu? a fost întrebat Andrei Caramitru la emisiunea „În fața ta” de la Digi24. 

„E foarte greu să-i spui ceva. Mai degrabă, eu cred că trebuie să-l întrebi. Că dacă îi spui ceva, nu o să te asculte. Adică nimeni nu vrea să-i spui: fă așa. Toți reacționăm: Nu, domne, fac cum vreau eu. Și aici cred că toți ca societate trebuie să ne dăm seama că există o mare parte din societate, nu știu cât, 30% - 35%, care se simt îngrozitor de frustrați, pierduți în lumea asta, nu mai înțeleg în ce direcție merge lumea, se agață de iluzii. Și aș încerca să înțeleg care sunt frustrările la nivel fundamental. Ce nu le convine? Care-i problema? Care-i problema lor în viața lor? Că toți sunt oameni ok. Ei s-au agățat de niște povești, de o speranță, evident falsă. Și eu acolo cred că trebuie să ne îndreptăm cu toții. Sper că acest val de nenorocire să treacă, dar trebuie cumva să ne gândim și la oamenii care poate sunt în sate și la ei nu există joburi. e o problemă. Ce te faci cu ei? Și poate oamenii nu vor sau nu știu cum să plece din satul ăla și sunt blocați, sau în orașe mici care se prăbușesc demografic. Nu mai e nimeni, pleacă toți. Și cei care au rămas poate sunt într-o imensă frustrare”.

Problema nu e doar în România, vede Caramitru, ci și în diaspora, unde radicalizarea a atins cote alarmante.

„Diaspora - am și scris pe Facebook și am fost foarte criticat de cei din zona Călin Georgescu - dar, în realitate, diaspora este cea mai radicalizată zonă de populație mare din Europa, dacă ne uităm la vot. Adică, dacă ne uităm, fostul RDG a votat cu AFD-ul, 35-38%. La noi, 70% din diaspora acum votează cu extremiștii. Este o problemă mare socială, în diaspora azi. Frustrare imensă. Ce putem face în situația asta? Trebuie să ne uităm în detalii, nu contează cu Călin Georgescu”,  spus Andrei Caramitru la emisiunea „În fața ta” de la Digi24.

Emisiunea „În fața ta”, de la Digi24, moderată de Claudiu Pândaru și Florin Negruțiu, poate fi urmărită sâmbăta și duminica, de la ora 14.00.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Valentin check icon
    Regula de aur (fără aluzii) a celui care se îneacă și care este salvat de cineva este să nu se zbată. E clar că epoca în care trăim aparține suveranismului, curent care îmbracă accente fanatice. Se naște o întrebare logică: putem îmbrățișa acest curent fără să ne facă rău?
    Depinde.
    Suveranismul nu este rațional. SUVERANISMUL ESTE O EMOȚIE, o stare de spirit. Ea cuprinde două elemente importante:
    1. -ideea unicității tale și mândria acestei unicități;
    2. -opoziția față de o zonă negativă, căruia să te opui și împotriva căuria să lupți;
    Suveranismul național bate monedă pe unicitatea fiecărui popor, izolându-l de restul, deveniți personaje negative.
    Totuși, acest sentiment poate fi replicat și în altă notă, cu aceleași efecte intoxicante: SUVERANISMUL EUROPEAN.
    Ești tu împreună cu continentul din care îți tragi rădăcinile. Căci, în definitiv, cum s-o fi simțit bădița Cârțan în fața columnei? La fel ar trebui să ne simțim și noi, europenii, știind că am dăruit lumii democrația, dreptul roman și arta. Nu, Europa nu este tehnică, dar este culturală și democratică.

    Iar opoziția poate fi foarte bine Imperiul Rus, Imperiul Americii și cel al Chinei. Dacă opoziția e constructivă, dacă ne conduce spre o Europă puternică, independentă și democratică, dacă ne scoate din letargie și ne obligă să ne mișcăm, atunci e bine.
    Nu-i ascultați pe cei care vor să vă dezrădăcineze, care vor să traseze un zid de netrecut între voi și Columna lui Traian, aflată în însorita Italie. Nu-i ascultați pe cei care vor să vă separe de statuia lupoaicei sau de basilicile romane care au dat naște bisericilor creștine. Rădăcinile noastre sunt europene.

    ATENȚIE LA MINCIUNA PE CARE O PROPAGĂ: NU NOI ȘI EUROPA, CI NOI SUNTEM EUROPA!!!
    NOI SUNTEM EUROPA, și nu vom sta cu capul plecat. Bătrânul continent va renaște, mândru de moștenirea sa.
    Un imperiu european, o armată europeană. Nu ne place clasa politică? Nu ne plac cei care sunt acum la cârma Europei? Ok, îi schimbăm. Dar nu abandonăm pâmântul în care avem rădăcinile.
    Așa că... EUROPA, ÎNAINTE!!!
    • Like 0


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon străzi in Bucuresti - iarnă 2026

„Poliția rutieră e ca și cum nu ar exista în România, nu are cine să aplice legile. E un fel de Mad Max pe străzi, sub blânda oblăduire a autorităților. Deficitul de infrastructură este și el important, însă vine pe planul 2.” (Circulație în condiții de iarnă în București, ianuarie 2026/ Foto: Inquam Photos / George Călin)

Citește mai mult

pod Bulgaria - Romania

Trebuie începută o relație mult mai pragmatică, cu rezultate concrete, cu Bulgaria și dezvoltate atât relațiile bilaterale cât și schimburile comerciale între cele două țări. Ar fi de dorit să renunțam la aerul de condescendență cu care tratăm Bulgaria și cetățenii săi. În competiția inerentă cu Bulgaria nu stăm prea bine. Am ales câțiva indicatori cu scopul de a avea o imagine care să reliefeze punctele tari și slabe ale fiecărei țări. foto: Profimedia

Citește mai mult

Contribuabili la coadă la impozite

Hotărât lucru, impozitele locale pe proprietăți imobiliare și autoturisme e subiectul care-i preocupă cel mai mult pe cetățenii români, în primele săptămâni din 2025. (Foto: Alex Nicodim/ Inquam Photos)

Citește mai mult