Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio
Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.
10.000 de oameni au ieșit duminică seara în stradă în Cluj și eu am fost unul dintre ei. Iată ce am văzut
Am fost duminică la protestul de la Cluj. Circa 10.000 de oameni au ieșit în stradă să își arate nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale.
Imaginile, în galeria de mai jos:
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Și eu am fost duminică la protestul anti- ordonanțe, dar la Deva.
Acolo, în Piața Victoriei sau la ”coada calului”, calul lui Decebal, ne-am adunat pe la ora 18:00, sub 100 de oameni. Oameni de toate vârstele, tineri mai mulți, unii chiar cu copilași destul de mici, stăteau în grupuri mici și comentau negativ la adresa infamelor ordonanțe. Erau câteva pancarte cu texte adecvate, doua steaguri tricolore pe umerii unor tineri și doi subofițeri de jandarmi (atâția am văzut) care priveau aparent placid la ”mulțimea” adunată.
Ca să fiu sincer, era mai mult o atmosferă de priveghi.
Puțin după ora 19:00, când fibra mea de sindicalist militant devenea din ce în ce mai nemulțumită, mai ales că vedeam ”târgul pe cale de a se sparge”, m-am alăturat unui grup de 4-5 tineri care au început să scandeze: PSD-ciuma roșie și DNA- să vină să vă ia. Nu am apucat să strigăm de cinci ori și cei doi jandarm au venit la noi.
După ce s-au prezentat, ne-au cerut ”...să nu mai scandăm, să rămânem pașnici ca și până la acel moment sau vor discuta altfel cu noi...(probabil pe motiv de tulburare a liniștii publice). Ne-am oprit mirați și descumpăniți că niciunul din cei rămași nu ne-a susținut și am evacuat locul în scurt timp.
Am plecat cu amărăciune în suflet, gândindu-ne că ăștia suntem noi devenii și ne merităm soarta. Cine dorește amănunte să intre pe net și va găsi multe explicații legate de cele relatate.
O seară bună tuturor și sper să pot veni cu relatări mai bune data viitoare.
Scriitorul Mircea Cărtărescu a fost primit, miercuri, la Vatican de Papa Leon al XIV-lea, alături de alți scriitori din întreaga lume, precum Eric Emmanuel Schmitt, Jonathan Safran Foer sau Jon Fosse, laureatul premiului Nobel pentru Literatură în 2023.
Atunci când ne gândim la arhitectură și sustenabilitate, ne ducem mereu spre consistență: fațade și dosuri, începuturi și sfârșituri. Dar ce se întâmplă când această logică a ordinii este pusă față în față cu ceea ce îi scapă prin definiție — informalul, nestructuratul, ceea ce nu poate fi clasificat?
După aproape 2 luni de haos, scena politică s-a resetat. Pare că toți jucătorii - președintele Nicușor Dan, PSD, PNL, USR, UDMR, serviciile de securitate - au schimbat abordarea.
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
Acolo, în Piața Victoriei sau la ”coada calului”, calul lui Decebal, ne-am adunat pe la ora 18:00, sub 100 de oameni. Oameni de toate vârstele, tineri mai mulți, unii chiar cu copilași destul de mici, stăteau în grupuri mici și comentau negativ la adresa infamelor ordonanțe. Erau câteva pancarte cu texte adecvate, doua steaguri tricolore pe umerii unor tineri și doi subofițeri de jandarmi (atâția am văzut) care priveau aparent placid la ”mulțimea” adunată.
Ca să fiu sincer, era mai mult o atmosferă de priveghi.
Puțin după ora 19:00, când fibra mea de sindicalist militant devenea din ce în ce mai nemulțumită, mai ales că vedeam ”târgul pe cale de a se sparge”, m-am alăturat unui grup de 4-5 tineri care au început să scandeze: PSD-ciuma roșie și DNA- să vină să vă ia. Nu am apucat să strigăm de cinci ori și cei doi jandarm au venit la noi.
După ce s-au prezentat, ne-au cerut ”...să nu mai scandăm, să rămânem pașnici ca și până la acel moment sau vor discuta altfel cu noi...(probabil pe motiv de tulburare a liniștii publice). Ne-am oprit mirați și descumpăniți că niciunul din cei rămași nu ne-a susținut și am evacuat locul în scurt timp.
Am plecat cu amărăciune în suflet, gândindu-ne că ăștia suntem noi devenii și ne merităm soarta. Cine dorește amănunte să intre pe net și va găsi multe explicații legate de cele relatate.
O seară bună tuturor și sper să pot veni cu relatări mai bune data viitoare.