Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.
10.000 de oameni au ieșit duminică seara în stradă în Cluj și eu am fost unul dintre ei. Iată ce am văzut
Am fost duminică la protestul de la Cluj. Circa 10.000 de oameni au ieșit în stradă să își arate nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale.
Imaginile, în galeria de mai jos:
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Sursa: (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Circa 10.000 de persoane, potrivit estimărilor Digi24, au ieșit în stradă la Cluj-Napoca pentru a-și arăta nemulțumirea față de ordonanţele privind graţierea şi modificarea codurilor penale. (Foto Claudiu Nicolae Morar)
Și eu am fost duminică la protestul anti- ordonanțe, dar la Deva.
Acolo, în Piața Victoriei sau la ”coada calului”, calul lui Decebal, ne-am adunat pe la ora 18:00, sub 100 de oameni. Oameni de toate vârstele, tineri mai mulți, unii chiar cu copilași destul de mici, stăteau în grupuri mici și comentau negativ la adresa infamelor ordonanțe. Erau câteva pancarte cu texte adecvate, doua steaguri tricolore pe umerii unor tineri și doi subofițeri de jandarmi (atâția am văzut) care priveau aparent placid la ”mulțimea” adunată.
Ca să fiu sincer, era mai mult o atmosferă de priveghi.
Puțin după ora 19:00, când fibra mea de sindicalist militant devenea din ce în ce mai nemulțumită, mai ales că vedeam ”târgul pe cale de a se sparge”, m-am alăturat unui grup de 4-5 tineri care au început să scandeze: PSD-ciuma roșie și DNA- să vină să vă ia. Nu am apucat să strigăm de cinci ori și cei doi jandarm au venit la noi.
După ce s-au prezentat, ne-au cerut ”...să nu mai scandăm, să rămânem pașnici ca și până la acel moment sau vor discuta altfel cu noi...(probabil pe motiv de tulburare a liniștii publice). Ne-am oprit mirați și descumpăniți că niciunul din cei rămași nu ne-a susținut și am evacuat locul în scurt timp.
Am plecat cu amărăciune în suflet, gândindu-ne că ăștia suntem noi devenii și ne merităm soarta. Cine dorește amănunte să intre pe net și va găsi multe explicații legate de cele relatate.
O seară bună tuturor și sper să pot veni cu relatări mai bune data viitoare.
Premierul interimar Ilie Bolojan a oferit, duminică seară, primul interviu după ce a fost reales în funcția de președinte PNL. Acesta a vorbit despre motivul care, în opinia sa, a stat în spatele deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l mandata pe Adrian Veștea să formeze un nou guvern.
- “Ce este sistemul? Greu de definit. Inițial nu știu dacă există sau dacă nu există, dar dacă ești un om liber, ai șansa să afli pe pielea ta, în cel mai brutal mod cu putință.”
Ilie Bolojan a susținut un discurs în care a vorbit despre viitorul PNL și realizările Guvernului de când a preluat mandatul de prim-ministru. În cadrul discursului, președintele PNL a precizat: „Astăzi nu dăm pe nimeni afară, nu reglăm conturi, dar cerem o alegere, e un lucru de bun simț: dacă este pe direcția partidului și respectă deciziile; sau dacă nu, o demisie de onoare, dacă există onoare, dar n-am văzut-o”.
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
Acolo, în Piața Victoriei sau la ”coada calului”, calul lui Decebal, ne-am adunat pe la ora 18:00, sub 100 de oameni. Oameni de toate vârstele, tineri mai mulți, unii chiar cu copilași destul de mici, stăteau în grupuri mici și comentau negativ la adresa infamelor ordonanțe. Erau câteva pancarte cu texte adecvate, doua steaguri tricolore pe umerii unor tineri și doi subofițeri de jandarmi (atâția am văzut) care priveau aparent placid la ”mulțimea” adunată.
Ca să fiu sincer, era mai mult o atmosferă de priveghi.
Puțin după ora 19:00, când fibra mea de sindicalist militant devenea din ce în ce mai nemulțumită, mai ales că vedeam ”târgul pe cale de a se sparge”, m-am alăturat unui grup de 4-5 tineri care au început să scandeze: PSD-ciuma roșie și DNA- să vină să vă ia. Nu am apucat să strigăm de cinci ori și cei doi jandarm au venit la noi.
După ce s-au prezentat, ne-au cerut ”...să nu mai scandăm, să rămânem pașnici ca și până la acel moment sau vor discuta altfel cu noi...(probabil pe motiv de tulburare a liniștii publice). Ne-am oprit mirați și descumpăniți că niciunul din cei rămași nu ne-a susținut și am evacuat locul în scurt timp.
Am plecat cu amărăciune în suflet, gândindu-ne că ăștia suntem noi devenii și ne merităm soarta. Cine dorește amănunte să intre pe net și va găsi multe explicații legate de cele relatate.
O seară bună tuturor și sper să pot veni cu relatări mai bune data viitoare.