Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat.
Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte.
Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva.
Scrie, întreabă, contestă, propune.
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.
Ce am văzut aseară în București: mii de oameni au ieșit în stradă, la -4 grade, la cel mai mare protest post-Colectiv
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București, pe un ger de minus 4 grade, față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal.
Demonstranții au purtat pancarte cu mesajele „În democrație, hoții stau la pușcărie”, „Democrație, nu amnistie”, „Acasă-i cald și bine, dar eu strig și pentru tine”.
Sute de persoane au manifestat miercuri seara și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași.
Iată cum am văzut eu protestele, în câteva imagini:
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Sursa: (Foto Alberto Groșescu)
Peste 3.000 de persoane au protestat miercuri seara în București față de proiectul de ordonanță privind grațierea și modificarea Codului Penal. Sute de persoane au manifestat și în Cluj Napoca, Sibiu și Iași. (Foto Alberto Groșescu)
Ce oare se mai poate face???Mii de oameni la -5grade...nu era mai bine sa fie mii de oameni in 11 decembrie , la vot sa nu lasam haimanalele puscariabile sa ne fure visul si viata noastra si a copiilor nostri? Sincer cred , acum ca, doar Dumnezeu trebuie sa fie langa noi, sa se intampla o minune care sa ne lumineze !!!Strada a schimbat destine si stari de fapt dar acum oamenii par obositi si scarbiti de tupeu jigodiilor !!!Tinerii ar trebui sa-si ceara vietile inapoi!!!Vise, vise dragii mei...vom merge inainte manati de agramati, plagiatori, hoti ,toti intr-o veselie comuna ...au distrus tot si vor distruge pana vom ajunge vorba poetului " sa cersim din poarta-n poarta"!!!!
Conducerea Parlamentului a stabilit, în ședința Birourilor permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului, calendarul învestirii guvernului Veștea. Astfel, audierile de miniștri vor începe la ora 12, iar votul este programat pentru ora 21:30.
În 2024, am votat AUR nu din cauză că am crezut vreodată în ce propun ei, nu din cauză că cei din AUR mi se par un stâlp al democrației, nu din cauză că mă atrăgea vreo propunere a lor de om în Parlament, nu! Nimic din toate acestea.
Lucian Pahonțu e șeful SPP de 21 de ani. Niciodată nu s-a expus, a lucrat mereu în umbră. E posibil ca o poză cu el stând la masă cu al treilea președinte pe care-l „gestionează” să apară public fără știrea sa? Şi atunci ce mesaj vrea să transmită și cui?
Ludovic Orban, care a fost consilierul lui Nicușor Dan la Cotroceni și care duminică a anunțat că se va întoarce în PNL, a lansat un mesaj dur la adresa președintelui României, spunând că „va începe să susțină necesitatea demiterii sale”.
În ultimii șase ani am investit singur, ca business angel, iar în ultimii trei am condus TechAngels – cea mai extinsă și experimentată rețea de investitori de tip angel din România. I-am spus că le ofer oamenilor ambițioși instrumentele necesare să-și transforme visurile în realitate și să schimbe lumea prin tehnologie. N-am menționat cuvântul „bani" în răspunsul meu.
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
De aici din Italia