Sari la continut

Spune-ți părerea! Intră alături de noi în comunitatea Republica

Vă invităm să intrați în Comunitatea Republica, grupul de Facebook în care contributorii, cei care își scriu aici ideile, vor sta de vorbă cu tine. Tot ce trebuie să faci este să ceri intrarea în acest spațiu al dialogului.

Ciolacu, mai tare decât Dragnea?

De 33 de ani, majoritatea bătrânilor României votează PSD. Care s-a hrănit din speranța vârstnicilor săraci și singuri că urmașii PCR o să aibă grijă de ei, spre deosebire de partidele „capitaliste” nemiloase.

Pe cale de consecință, gaura azilelor groazei este mare, cu marginile zdrențuite și chiar în centrul steagului autointitulaților „social- democrați”. PSD poate să piardă o cantitate importantă din voturile „milogilor”, cum îi numesc greii pesediști când vorbesc între ei despre amărăștenii care mai sunt și bătrâni. 

Așa că lui Budăi i s-a dat brânci pe scări de la Muncă. Nu pentru că PSD ar trăi o revelație morală, nu pentru că, în fața ticăloșiei criminale, și-ar spune „Doamne, ce-am făcut...”, ci pentru că Budăi, deși suficient de pervers și obraznic, nu e destul de puternic în partid.

Sinistra Firea, în schimb, în combinație cu odiosul Pandele, este. Vâlvătaia durerii care a izbucnit în Voluntari și s-a întins imediat în toată țara este imaginea emblematică pentru cinismul fără limite, fățărnicia și lipsa de scrupule ale „duamnei”. Pe care le puteai vedea și înainte de groaza din azile, dacă aveai ochi să vezi.

Însă Firea se ține tare în PSD. Atât de tare, încât un prădător politic de calibrul lui Dragnea și-a rupt colții în ea. Și Ciolacu n-a uitat asta. Poate s-o dea afară din Familie, dar nu și din partid. Unde ar rămâne cu o adversară cât se poate de periculoasă și perfidă, expertă în „șobolăneli” (potrivit propriei ei expresii).

Dacă Firea nu va fi debarcată din guvern, Ciolacu își poate strica din start, considerabil, imaginea de prim-ministru.

Dacă va fi, președintele PSD Marcel Ciolacu va trebui să ducă o luptă surdă și dură în partid cu „Găbița” și prietenii ei.

Dumneavoastră ce credeți că va face?

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

Food waste Japonia

„În Japonia mâncarea e un personaj din marea poveste a lumii, un prim pas în călătorie. Fiecare regiune are cel puțin un ingredient sau o mâncare pentru care e faimoasă și care, când îi vine sezonul, e consumată în restul Japoniei. E și o formă ritualică de a reuni timpuri, locuri și oameni. Mâncarea japoneză e o formă de echilibru”, spune scriitorul George Moise într-un interviu pentru habits by Republica.

Citește mai mult

Hektar

Traian F1- gogoșarul rotund cu pulpă groasă, Kharpatos 1- ardeii lungi de un roșu intens la maturitate, Minerva F1- vânăta subțire cu semințe puține și miez alb, Prut F1- castravetele care nu se amărăște când îl arde soarele, Burebista- pepeni ovali cu coajă verde și miez zemos, Valahia F1, Daciana F1, Napoca F1. Zeci de soiuri hibrid de legume care poartă nume românești sunt realizate în serele private de cercetare HEKTAR, de lângă Câmpia Turzii.

Citește mai mult

Octavian apolozan

Tavi, un tânăr din Constanța, și-a îndeplinit visul de a studia în străinătate, fiind în prezent student la Universitatea Tehnică din Delft (TU Delft), Olanda, una dintre cele mai renumite instituții de învățământ superior din Europa. Drumul său către această prestigioasă universitate a început încă din liceu, când și-a conturat pasiunea pentru matematică și informatică.

Citește mai mult