Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Cutremur cu magnitudinea de 5,7 grade în Gorj. Seismul a fost simțit în mai multe orașe ale țării, inclusiv București. Clădiri avariate la Târgu Jiu

Seismograf

Un cutremur cu magnitudinea de 5,7 grade s-a produs marți, la ora 15.16 în Oltenia, la doar o zi după un altul, cu magnitudinea de 5,2 grade. Seismul a fost urmat de două replici de 3,4 și 3,5. „Sunt două cutremure neașteptate pentru această zonă și sunt cele mai mari înregistrate aici”, a spus la Digi24 seismologul Mircea Radulian de la Institutul Naţional pentru Fizica Pământului, care a afirmat că vor mai fi replici, care ar urma să nu depășească magnitudinea de 4.

„În ziua de 14.02.2023, 15:16:53 (ora României), s-a produs în OLTENIA, GORJ un cutremur semnificativ cu magnitudinea ML 5.7, la adâncimea de 40 km. Cutremurul s-a produs la 102 km NV de Craiova, 120 km SV de Sibiu, 146 km V de Pitesti, 161 km SE de Timisoara, 183 km SE de Arad, 195 km S de Cluj-Napoca, 204 km E de Belgrade, 208 km E de Zemun, 212 km NE de Nis, 212km V de Brasov”, a transmis Institutul Național de Fizica Pământului.

Cutremurul a fost simțit în mai multe orașe ale țării - Craiova, Târgu Jiu, Drobeta Turnu Severin, Sibiu, Timișoara, Cluj, Arad, București.

La Târgu Jiu, a fost avariat sediul primăriei - mai multe coșuri s-au prăbușit și au căzut peste mașini aflate în curte.

„Am evacuat personalul. Intensitatea cutremurului a fost foarte mare, dar şi durata lui cred că a fost mai mare”, a declarat la Digi 24 primarul din Târgu Jiu, Marcel Romanescu.

Mai multe clădiri din Târgu Jiu au suferit avarii.

Foto: Facebook Nicu Măndoiu

Imagini postate postate pe rețelele de socializare arată mai multe produse căzute de pe rafturi în urma seismului. 

Supermarket din Craiova

O filmare dintr-o frizerie postată pe Facebook arată cât de puternic s-a simțit cutremurul la Târgu Jiu.

Sursa: Facebook Robert Buga

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

CTP--

Un exemplu admirabil de logică matematică dat de președintele Dan în legătură cu alegerile anticipate: „Toate sondajele ne spun că vom fi cam tot acolo, fără posibilitatea de a forma o majoritate. Nu ar avea niciun fel de logică. Plus încă 3-4 luni de alegeri, în care partidele, în mod logic, legitim, se vor ataca unele pe altele.

Citește mai mult

Călătorim, dar rămânem prizonieri în normalul nostru. Degeaba vezi lumea, dacă o judeci mereu cu aceiași ochi

Nu știu exact când mi-am dat seama de asta. Probabil undeva între o masă luată într-un loc în care nimeni nu se grăbea, o stradă pe care oamenii păreau să meargă mai încet decât eram eu obișnuit și momentul în care am realizat că mă enervez, în tăcere, pentru că lucrurile nu se întâmplau „cum trebuie”. Doar că acel „cum trebuie” era, de fapt, „cum știu eu”.

Citește mai mult

Delta Dunării – vecina discretă a războiului din Ucraina

Mulți ani la rând, am ales să îmi petrec primele zile de vară acasă, la Tulcea, locul unde începe Delta Dunării, cu plaja de la Sulina sau cea de la Sf. Gheorghe, destinații de defulare în natură si mai ales de liniște. De patru ani, de când a început războiul din Ucraina, am ajuns din ce în ce mai rar pentru relaxare și din ce în ce mai des pentru muncă: Delta Dunării a devenit un loc de interes pentru jurnaliștii străini, mai ales în contextul războiului.

Citește mai mult