Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Devil Wears Prada 2. Diavolul, Prada și ce am pierdut eu

Diavolul, Prada și revistele care dispar / sursa foto: Profimedia

sursa foto: Profimedia

Am ieșit de la The Devil Wears Prada 2 cu un sentiment pe care nu-l anticipasem: nu entuziasm, nu neapărat nostalgie, ci un dor foarte concret de reviste.

Filmul e, desigur, o continuare a universului construit de The Devil Wears Prada, cu tot ce presupune el: ritm alert, culise glossy, tensiunea dintre creație și compromis. Dar, dincolo de poveste, m-a lovit altceva: ideea de redacție ca spațiu viu, un loc în care lucrurile se întâmplă în numele a ceva comun, în care există o miză reală pentru fiecare pagină, pentru fiecare alegere.

Și, brusc, mi-am dat seama cât de mult îmi lipsesc revistele.

Nu ca obiect decorativ. Nu ca exercițiu de nostalgie, ci ca formă de a face jurnalism și de a-l consuma. Revistele aveau răbdare, structură. Aveau acel tip de autoritate liniștită care nu venea din volum sau viteză, ci din selecție și stil.

În România, dispariția lor nu a fost doar rezultatul unei schimbări globale de consum. A fost și o poveste mai puțin spusă, dar cunoscută în breaslă: distribuția, furturile și corupția…

La asta s-au adăugat condițiile economice. Scăderea bugetelor de publicitate, migrarea accelerată spre digital, presiunea costurilor de producție. Revistele, mai ales cele glossy, cu standarde vizuale ridicate, au devenit din ce în ce mai greu de susținut. Iar când modelul economic se clatină, conținutul, oricât de bun, nu mai e suficient să țină totul în picioare.

Dar dincolo de explicațiile structurale, rămâne ceva mai personal.

Mi-e dor de acel moment în care deschideam o revistă și știam că intru într-o lume construită. Nu într-un flux. Nu într-o succesiune de articole optimizate pentru algoritmi, ci într-o poveste cu început, mijloc și sfârșit. Mi-e dor de interviurile care aveau nevoie de respirație, de layout-urile care nu erau doar funcționale, ci expresive, de editorii care își asumau o voce. Mi-e dor de mirosul de hârtie tipărită.

Filmul mi-a reamintit și de tensiunea aceea fertilă din redacții. De discuțiile aprinse pe marginea unui titlu, de negocierile dintre comercial și editorial, de momentele în care știi că ai găsit exact fotografia potrivită. Toate acele detalii invizibile pentru cititor, dar esențiale pentru produsul final.

Astăzi, avem mai mult conținut decât oricând. Dar nu sunt convinsă că avem mai multă calitate, neapărat.

Revistele nu erau perfecte. Nici pe departe. Dar ofereau un tip de experiență pe care nu l-am înlocuit cu nimic echivalent. O experiență care presupunea timp, încredere și, poate cel mai important, o formă de respect reciproc între cei care scriau și cei care citeau.

The Devil Wears Prada 2 nu și-a propus să fie un manifest despre dispariția presei tipărite. Dar pentru mine a funcționat exact așa: ca un reminder că, undeva pe drum, am pierdut ceva.

Și că pierderea asta nu ține doar de un format, ci de o anumită disciplină a gândirii și a meseriei.

Iar dorul, în cazul ăsta, nu e doar sentimental. E și profesional.

Articol publicat inițial pe cristinastanciulescu.ro.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

David Popovici 2024 / sursa foto: Profimedia

David Popovici face parte din categoria celor care fac performanțe care ne tulbură și ne bucură în aceeași mișcare. Nu doar pentru că înoată foarte repede, uneori mai repede decât toți oamenii care au înotat vreodată, dar și pentru că succesul lui ne pune într-o situație ușor incomodă, de a încerca să deslușim cum a fost posibil. Când apare un astfel de sportiv, avem tendința să-l numim „fenomen”. Cuvântul este măgulitor, dar are și calitatea de a ne scuti de o anchetă pentru a dobândi înțelegere și explicații. Pentru că un fenomen este ceva ce survine, prin urmare nu trebuie să știm cine l-a produs și în ce condiții. Îl consemnăm, eventual ne minunăm, dar nu-i cerem socoteală.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon ,,Tera” -  o grădină creată pentru dimineți lungi și seri fără program

Există grădini care par construite pentru fotografii și există grădini care te fac să uiți unde ți-ai lăsat telefonul. Tera face parte din a doua categorie. Este genul de loc în care cafeaua de dimineață durează cu douăzeci de minute mai mult decât ai plănuit, iar cina se încheie doar când se sting luminile din pergolă.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Vacante romani litoral / sursa foto: Profimedia

Șapte zile de vacanță pe an au ajuns inaccesibile pentru 61,4% dintre români, potrivit datelor Eurostat citate de Asociația Națională a Agențiilor de Turism. Iar problema începe să se vadă tot mai clar și în felul în care ne facem concediile: mai puține nopți, mai mult extrasezon, Early Booking, Last Minute și o vânătoare permanentă de „value for money”.

Citește mai mult