Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Discuția uluitoare dintre Alexandra și 112. Polițistul îi spune: Bine, bine, nu mai ține linia ocupată!

Alexandra Maceșanu

Alexandra Măceșanu, fata răpită, violată și ucisă de Gheorghe Dincă, a avut în ultimele clipe din viață o discuție telefonică cu polițistul care a preluat apelul de la operatorul STS. 

Din fragmentul obținut pe surse de Digi24 reiese că Alexandra a fost timorată de polițist, care o inhiba prin atitudinea lui, ba chiar ar fi fost recalcitrant.

Un alt detaliu șocant: polițistul nu a crezut că ce se întâmplă este chiar așa cum relata fata, deși Alexandra plângea și era terifiată.

În plus, fata le-a dat polițiștilor un detaliu esențial, care reducea aria de căutare, de la 250 de case la jumătate, mai spun sursele.

Mai jos, fragmentul prezentat de Digi24:

Polițist: Hai, ce vrei?

Alexandra: Am fost răpită și violată. M-a luat...

Polițist: Unde ești, mă?

Alexandra: În Caracal, în Caracal!

Polițist: În Caracal, unde?

Alexandra: În Caracal...

Polițist: Bine, bine, stai acolo. Rămâi acolo că îți trimit eu echipaj, dar nu mai ține linia ocupată.

Alexandra: Vine și mă bate iară. M-a violat!

Potrivit surselor, polițistul i-a spus de trei ori Alexandrei să rămână unde se afla, în condițiile în care era răpită și legată cu sârmă.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Titlul este greşit. Discuţia nu este uluitoare. Aşa discută Poliţia cu cetăţeanul. Aşa discută cei din instituţiile statului cu cetăţeanul. Pentru ei suntem ca nişte ţânţari care-i enervează cu bâzâitul şi, uneori, cu înţepăturile. Poliţaii sunt slugile puterii iar jandarmii sunt mardeiaşii acesteia. Ei sunt în slujba statului, nu a cetăţeanului. Punct.
    • Like 2
  • Nu pot sa cred. Nu se poate. Asa ceva... Imposibil! Absurd total...
    • Like 0
  • Și nimic?
    Aici nu avem dosar penal?
    Un „zece ani de pușcărie”, pentru că a fost accesoriu la asasinarea unei minore?
    Totul e înregistrat, se pot foarte ușor trage concluziile.
    • Like 0
  • Dorin check icon
    Și Jegul ăsta de Milițian mai vrea și pensie Specială.Dracu să io plătească.
    • Like 4
    • @ Dorin
      O sa i_o platim, noi, cu totii, ca suntem prosti si ei au arme!
      • Like 1
    • @ Adrian Vladut
      Dorin check icon
      Noi Da că așa ne-am obișnuit.Dar copiii noștrii NU.
      • Like 0
  • dan check icon
    Aroganta si tupeu de militian , incredibil de descris in cuvinte.
    '' Unde esti ma ''- de parca vorbea cu nevasta-sa sau cu fica-sa , ''bine, bine stai acolo , nu mai tine linia ocupata''-de parca statea fata la cofetarie si se distra , il deranja ca saracul analfabet nu stia sa umble cu softul de localizare , imi e sila de tot sistemul asta de mor.
    Asta e politia lui Carmen Dan ,tupeu maxim si scarba totala fata de cetatean , tot sistemul asta putred in care cetateanul platitor de taxe este in fata politiei un gunoi ce trebuie tratat cu sila.
    • Like 4


Îți recomandăm

Ilie Bolojan, primul interviu după Congresul PNL / sursa foto: Inquam Photos

Premierul interimar Ilie Bolojan a oferit, duminică seară, primul interviu după ce a fost reales în funcția de președinte PNL. Acesta a vorbit despre motivul care, în opinia sa, a stat în spatele deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l mandata pe Adrian Veștea să formeze un nou guvern.

Citește mai mult

Congres PNL echipa Ilie Bolojan / sursa foto: Inquam Photos

Ilie Bolojan a susținut un discurs în care a vorbit despre viitorul PNL și realizările Guvernului de când a preluat mandatul de prim-ministru. În cadrul discursului, președintele PNL a precizat: „Astăzi nu dăm pe nimeni afară, nu reglăm conturi, dar cerem o alegere, e un lucru de bun simț: dacă este pe direcția partidului și respectă deciziile; sau dacă nu, o demisie de onoare, dacă există onoare, dar n-am văzut-o”.

Citește mai mult