Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Doamnă primar, în drum spre mitingul PSD: Scot pantoful și îți dau în cap! Mă, tu chiar vrei bătaie!

Țibănești

Un cetățean a postat pe un grup de Facebook dialogul tensionat dintre el și Aurica Cobuz, primarul PSD din comună Țibănești, județul Iași, ce pare a avea loc înaintea mitingului PSD de la Iași. 

Bărbatul o filmează pe aceasta lângă un autocar și o acuză că duce oameni „de la ajutorul social” la mitingul PSD ca să îl susțină pe Liviu Dragnea. Iritată, primărița îi cere să nu o mai filmeze, susținând că este persoană privată, și se îndreaptă spre el. Cum cetățeanul nu se conformează, femeia îi spune, nervoasă: „Ieși de aicea! Scot pantoful și îți dau în cap”. 

Apoi Aurica Cobuz poate fi auzită spunându-i bărbatului care continuă să o acuze că transportă manifestanți pro-PSD pe banii comunei, în timp ce pentru localitate nu a făcut nimic: „Măi, dar tu chiar vrei bătaie!”

Filmarea a fost postată pe grupul public: „Țibăneșteni din toată lumea, uniți-vă” de către utilizatorul Ciprian Paul Luchian.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • check icon
    Sa'si scoata si chilotii si tot in cap sa'i dea.
    • Like 0
  • check icon
    Dictatură fără violență, aiasta nu se poate!
    • Like 2


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon străzi in Bucuresti - iarnă 2026

„Poliția rutieră e ca și cum nu ar exista în România, nu are cine să aplice legile. E un fel de Mad Max pe străzi, sub blânda oblăduire a autorităților. Deficitul de infrastructură este și el important, însă vine pe planul 2.” (Circulație în condiții de iarnă în București, ianuarie 2026/ Foto: Inquam Photos / George Călin)

Citește mai mult

pod Bulgaria - Romania

Trebuie începută o relație mult mai pragmatică, cu rezultate concrete, cu Bulgaria și dezvoltate atât relațiile bilaterale cât și schimburile comerciale între cele două țări. Ar fi de dorit să renunțam la aerul de condescendență cu care tratăm Bulgaria și cetățenii săi. În competiția inerentă cu Bulgaria nu stăm prea bine. Am ales câțiva indicatori cu scopul de a avea o imagine care să reliefeze punctele tari și slabe ale fiecărei țări. foto: Profimedia

Citește mai mult

Contribuabili la coadă la impozite

Hotărât lucru, impozitele locale pe proprietăți imobiliare și autoturisme e subiectul care-i preocupă cel mai mult pe cetățenii români, în primele săptămâni din 2025. (Foto: Alex Nicodim/ Inquam Photos)

Citește mai mult