Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Euro trece de 4,63 de lei pe piața interbancară, benzina premium a atins la o benzinărie pragul psihologic de 6 lei litrul. Ziua în care „Revoluția fiscală” intră în ședință de Guvern

Euro -

UPDATE BNR a anunțat miercuri un curs de referință de 4,6198 lei. 

În ziua în care ordonanța pentru modificarea Codului Fiscal intră în ședință de Guvern, euro atinge pe piața interbancară cel mai mare nivel din 2012 până astăzi: 4,63749 lei. Leul s-a depreciat şi în faţa monedelor din regiune, precum zlotul polonez şi forintul maghiar, scrie News.ro. Banca Naţională a României (BNR) anunțase marţi un curs de referinţă de 4,5968 lei/euro, în creştere cu 0,1% faţă de nivelul precedent, în timp ce dolarul american s-a apreciat cu 0,46%, la 3,9746 lei, iar francul elveţian a crescut la 3,9742 lei.

În plus, Digi24 relatează că benzina premium a ajuns la valoarea de 6 lei pe litru într-o benzinărie de pe Autostrada București-Pitești. Acest nivel nu a mai fost din 2016, înainte de reducerea accizelor şi a TVA-ului, relatează sursa citată, care atrage atenția că în ultimul an combustibilii s-au scumpit cu un leu.

Controversata ordonanță pentru modificarea Codului Fiscal, care pevede, între altele, transferul contribuţiilor de la angajator la angajat şi scăderea impozitului pe venit de la 16% la 10%, va fi discutată miercuri în ședință de Guvern.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • bluenavy check icon
    Mai degraba escrocheria fiscala a secolului. Pentru ca daca reuseste, primariile devin aservite Partidului la putere, iar in buzunarele romanilor nu va aparea mai multa bunastare ci mai multe datorii. Singurul castigator devine Nasul Mare PSD.
    • Like 2


Îți recomandăm

Cristian Tudor Popescu

Planck a realizat că erorile din ambele legi, deși opuse, au nevoie de o unică condiție corectoare. Așa a apărut quanta Planck – „A fost un act de disperare... Am sacrificat toată fizica pe care o știam”, mărturisea calmul fizician. Adică, fizica lui Newton.

Citește mai mult

Sergiu Balaban

Trăiesc în Italia de mulți ani. Eu poate nu am simțit umilințele altor români, nu am fost dat afară dintr-un magazin, nu mi s-a trântit ușa în nas, nu mi-a spus nimeni direct „pleacă de unde ai venit”. Însă au fost multe gesturi, multe propoziții spuse pe jumătate, multe zâmbete care nu erau chiar zâmbete. Lucruri mici, aparent inofensive, dar care te așază la locul tău fără să ridice tonul. foto arhiva personala a lui Sergiu Balaban

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon conducte

Statul administrează aproximativ 1.500 de companii. Doar prin două structuri – AVAS și SAPE – sunt gestionate participații la peste 400 de firme. În loc să tăiem de la educație sau să creștem taxe, de ce nu privatizăm transparent aceste active? Fondurile de pensii Pilon II au capital. Piața de capital există. Investitori există. Polonia a făcut asta din anii ’90. Noi încă finanțăm sinecuri pe datorie. foto Inquam Photos / Mălina Norocea

Citește mai mult