Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Reacția lui Florin Iordache după mesajul americanilor: „Eu pentru cine vorbesc? Nu există niciun articol care să încalce independența justiției”

Florin Iordache - Liviu Dragnea

(Foto: Inquam Photos)

Florin Iordache, preşedintele comisiei parlamentare pentru legile justiţiei, susține că nu știe din ce motiv a venit reacția Departamentului de Stat al SUA legată de modificările legilor justiției și spune că niciun articol din aceste legi nu încalcă independența justiției și nu oprește lupta anticorupție.

„Nu știu de unde, dar se face referire la legile propuse ale guvernului. Față de legile propuse de guvern, dvs știți, avem o serie de modificări importante. În dezbatere am ținut cont de toate observațiile sistemului juridic, CSM, asociațiile profesionale, asociația judecătorilor, asociația magistraților, mediul academic. Nu facem decât să transpunem acele observații și acele modifări care sunt cerute de sistemul juridic din România”, a spus Florin Iordache, întrebat marți dimineața de jurnaliști de ce crede că Departamentul de Stat al SUA și-a exprimat luni seara îngrijorarea față de modificarea legilor justiției.

Întrebat dacă între opiniile avizate de care a spus că va ține cont se numără și comunicatul Departamentului de Stat al SUA, Iordache a răspuns: „Fără îndoială. Noi ținem cont de toate părerile avizate. Ați văzut că ținem cont și de părerile colegilor mei deputați și senatori, am ținut cont și de mediul academic. Am ținut cont de toate părerile. Am ținut să reiterez că nu am făcut absolut nicio modificare care să atingă independența justiției.”

Reporter: „Ce articole vedeți că stau la baza îngrijorării Departamentului de Stat al SUA?”

Florin Iordache: „Păi asta v-am spus, încă o dată. Eu pentru cine vorbesc? Dacă v-am spus că nu există niciun articol care să încalce independența justiției sau care să diminueze lupta împotriva corupției? Despre ce discutăm? (...) Ceea ce e important e să ascultăm toate punctele de vedere autorizate. Prin toate modificările pe care le-am făcut și le vom face în niciun caz nu scădem independența justiției și nu scădem puterea....și lupta împotriva corupției nu va fi diminuată.”

Reporter: „Între punctele de vedere avizate intră și acest comunicat al Departamentului de Stat american de care veți ține cont?”

Florin Iordache: „Fără îndoială. Noi ținem cont de toate părerile avizate. Ați văzut că ținem cont și de părerile colegilor mei deputați și senatori, am ținut cont și de mediul academic. Am ținut cont de toate părerile. Am ținut să reiterez că nu am făcut absolut nicio modificare care să atingă independența justiției.”

Departamentul de Stat al SUA și-a exprimat luni îngrijorarea faţă de modificare legilor justiției și a îndemnat Parlamentul României să respingă propunerile care slăbesc statul de drept și slăbesc lupta împotriva corupției.

„Statele Unite observă cu îngrijorare că Parlamentul României ia în considerare modificarea legislaţiei care ar putea submina lupta anticorupţie şi ar putea slăbi independenţa sistemului judiciar din România. Această legislație, care a fost propusă iniţial de Ministerul Justiţiei, ameninţă progresele pe care România le-a făcut în ultimii ani pentru a construi instituţii judiciare puternice, protejate de interferenţa politică. Îndemnăm Parlamentul României să respingă propunerile care slăbesc statul de drept şi pun în pericol lupta împotriva corupţiei", se arată în declarația de presă intitulată "România - propuneri care afectează independenţa sistemului judiciar", făcută de Heather Nauert, purtător de cuvânt al Departamentului de Stat.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Anon check icon
    Pai da Florinele, stii aia de la Departamentul de Stat al SUA s-au apucat sa dea declaratii da' au uitat sa citeasca modificarile alea. Bine ca ai fost tu vigilent si le-ai adus aminte, ne-ai salvat pe toti.
    • Like 0


Îți recomandăm

Maria Drăghici

Maria Drăghici n-a împlinit nici doi ani și are deja trei operații pe cord deschis. Culmea, e un copil vesel, care știe să se bucure de fiecare moment și, mai mult decât orice altceva, e un copil iubit. De fratele ei și de părinții ei, care, de la nașterea copilei, trăiesc cu ochii deschiși un coșmar adevărat.

Citește mai mult

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult