Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

FMI: Prețurile locuințelor ar putea să scadă cu până la 25% în următorii trei ani

Construcții Timișoara

Foto: Virgil Simionescu/ Inquam Photos

Fondul Monetar Internaţional consideră că majorarea dobânzilor de referinţă operată de băncile centrale pentru atenuarea inflaţiei poate provoca o scădere a preţului locuinţelor de până la 10% în următorii trei ani, în ţările dezvoltate, şi de până la 25% pe pieţele emergente, relatează agenţia EFE, citată de Agerpres.

În raportul "Stabilitatea Financiară Globală",  FMI avertizează că "într-un scenariu foarte advers" şi cu "această măsură prin care băncile centrale din toată lumea îşi ajustează agresiv politicile pentru a face faţă presiunilor preţurilor", se pot produce notabile reduceri ale preţurilor locuinţelor.

„Multe economii avansate şi pieţe emergente se pot confrunta cu riscuri legate de piaţa locuinţelor pe măsură ce cresc ratele ipotecare şi se înăspresc condiţiile de creditare, ceea ce îi alungă pe posibilii împrumutaţi de pe piaţă", subliniază în raport directorul financiar al FMI, Tobias Adrian.

Odată cu majorarea ratelor ipotecare, vor creşte şi costurile de îndatorare şi condiţiile de creditare vor deveni mai stricte, ceea ce ar putea conduce la "o puternică scădere a preţurilor locuinţelor", în special în ţările cu o mai mare proporţie a datoriei ipotecare cu rată variabilă, care depinde direct de deciziile băncilor centrale, scrie Agerpres.

De la începutul pandemiei, reaminteşte FMI, preţurile locuinţelor s-au majorat cu peste 20% în unele ţări, din diferite motive, printre care dobânzile de referinţă scăzute din ultimii ani, precum şi reducerea stocului, ca urmare a blocării lanţurilor de aprovizionare globale, printre alte motive.

"Gravitatea şi implicaţiile macroeconomice ale unui șoc care să se producă pe piaţa locuinţelor va depinde în mod crucial de gradul de corecţie al preţului locuinţelor şi de distribuţia datoriei gospodăriilor", punctează FMI.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Eu cred ca o sa scada cu 25% in fiecare an, in urmatorii 3 ani. Deci rezulta o scadere de 75% peste 3 ani !!!. Intr-o tara in care nu se produce nimic si vezi peste tot anunturi: de inchiriat sau de vanzare si in contextul actual international, Romania se duce ca Titanicul pe fundul Atlanticului.
    • Like 0


Îți recomandăm

Biserica cu Moartea / sursa foto: Google Maps

Ceea ce face Biserica cu Moartea unică – și ceea ce, consider, a popularizat acest nume pentru ea, chiar și printre localnici, unii dintre ei chiar necunoscând faptul că numele oficial al bisericii este “Sf. Nicolae” – este multitudinea de evenimente stranii și tragice ce s-au desfășurat în jurul ei. foto Google Maps

Citește mai mult

george simion - profimedia

Mă uit la președintele țării, care pare că s-a prăbușit sub presiunile interne și externe. După moțiunea împotriva dlui Bolojan, ne-a asigurat că vom avea un guvern pro-occidental. Dl Bolojan însă a arătat că nu e de joacă — prin excluderea combinației PNL-PSD și-a demonstrat integritatea, dar a dus și țara într-un impas politic total. Iar faptul că dl președinte s-a refugiat în varianta unui premier tehnocrat arată mai degrabă lipsa unei soluții reale. Nu rezolvăm nimic cu un premier tehnocrat. Țara rămâne profund dezbinată, iar vântul schimbării adus de dl Bolojan s-ar sufoca rapid în discursurile unor tehnocrați anonimi și fără forță politică.

Citește mai mult