Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio
Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.
Locuitorii din Melbourne, Australia, au avut ocazia să descopere miercuri, într-o piață a orașului, un hotel mai altfel: McDonald's și-a „deschis” primul hotel inspirat din jocul Monopoly.
Imaginile ne sunt furnizate de Guliver Getty Images, partenerul Republica.ro.
McDonald's a deschis, în Melbourne, Australia, primul hotel inspirat de jocul Monopoly. Foto: Scott Barbour/Getty Images
Două superfane se relaxează la McDonald's Monopoly Hotel, ridicat în Melbourne, Australia. Foto: Scott Barbour/Getty Images
Hotelul este de fapt o căsuță de culoare roșie, amplasat într-o piață din centrul orașului Melbourne. Foto: Scott Barbour/Guliver Getty Images
În el, nu încap mai mult de două persoane. Însă acestea sunt alese pe sprânceană. Foto: Scott Barbour Guliver Getty Images. Foto: Scott Barbour/Getty Images
Laura Paton și Emma Kendrick, mari fane McDonald's, s-au putut bucura de un sejur exclusiv după ce au câștigat online jocul pus la dispoziție de Monopoly pentru clienții lanțului de resturante. Foto: Scott Barbour/Getty Images
Pentru oricine locuiește în Marea Britanie, nu e un secret: copiii sunt extrem de zgomotoși. Adică, vacarm în toată regula. Vorbesc tare, chiuie, se agită, fac ca toți dracii, mai ales în tren sau autobuz. Nu se opresc o secundă, zici că-s pe Duracell. foto: Profimedia
Când Crin Antonescu a refuzat să-l susțină pe Nicușor Dan în turul 2, cu toate că l-am sunat și l-am rugat insistent s-o facă, am fost dezamăgit de lipsa lui de responsabilitate; mi-am spus că de vină este orgoliul rănit. Când s-a apucat să arunce niște declarații care îl așezau în AUR și la postul tv MarșMă, unde s-a și dus, mi-am spus că e din pricina frustrării și pentru că se consideră trădat de cele 3 partide care l-au „susținut”.
Valea Lotrului este una dintre acele regiuni ale României în care natura și geografia se întâlnesc fără compromisuri: munți rotunjiți de peste 2.000 de metri, păduri ce par nesfârșite, lacuri întinse ca oglinzile puțin tulburate ale cerului și ape care curg limpede, negrăbite de industrie. Aici, în inima Carpaților, frumusețea naturală pare să îngâne tot ce iubește omul la munte — aer proaspăt, liniște adâncă, priveliști care îți rămân în suflet mai mult decât orice fotografie.
Soarta lumii se hotărăște zilele astea pe străzile din Minneapolis. Nu e nimic pompos în afirmația asta, este foarte clar că evenimentele care au loc în acest oraș reprezintă un punct de cotitură în felul în care regimul magaiot va evolua pe mai departe, cu consecințe asupra politicii externe americane.
Toți respondenții la întrebarea 1) au spus că Nicolaus Copernic a plasat centrul Sistemului Solar în Soare. Este inexact. L-a pus undeva în apropierea Soarelui, din pricină că nu a renunțat la epiciclurile modelului geocentric al lui Ptolemeu.
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.