Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

În ciuda ploii, acum, în Piața Victoriei, #rezist

În ciuda ploii, în Piața Victoriei încă #rezistă câțiva protestatari. Vineri, la prânz, în fața sediului Guvernului, sunt cinci persoane. Două stau și trei aleargă în cerc în perimetrul în care au loc protestele.

Unul dintre ei are o umbrelă roșie pe care scrie „rezist”.

(Foto: Dan Mihai Bălănescu)

La mai bine de o lună de la începutul protestelor, oamenii continuă să iasă în stradă. Ei spun că vor continua să protesteze până când guvernanții le vor îndeplini toate cerințele.

Recordul de participare la proteste a fost înregistrat la începutul lunii februarie, când a avut loc cel mai mare protest din istoria României post-decembriste. Aproape 300.000 de oameni au manifestat paşnic în Capitală, în faţa Guvernului. Întreaga piață a fost scăldată în lumină. Sutelor de mii de oameni din Piața Victoriei li s-au adăugat alţi 300.000 de manifestanţi în zeci de oraşe.

Mesajele protestatarilor au fost preluate și de presa străină, care a scris despre tricolorul uman și steagul Uniunii Europene formate de miile de protestatari.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Cri check icon
    Acesti 5 "ultimi mohicani" fie se plictisesc, fie au foarte mult timp liber...
    • Like 0


Îți recomandăm

Cristian Tudor Popescu

Mircea Lucescu poate fi considerat cel mai mare antrenor român, dar, vorbind strict de cifre și performanțe, unii spun că nu se ridică la nivelul marilor antrenori ai lumii. Într-adevăr, și pe mine m-a surprins anvergura imaginii europene a lui Lucescu la moartea sa.

Citește mai mult

Trump și iepurașul / sursa foto: Profimedia

Invitați în emisiunea „În fața ta” de la Digi24, Vasile Bănescu, fostul purtător de cuvânt al Patriarhiei Române, și Francisc Doboș, fostul purtător de cuvânt al Arhidiecezei Romano-Catolice de București, au vorbit despre soarta omenirii, în contextul liderilor mondiali actuali.

Citește mai mult

Pastele cu masca / sursa foto: Profimedia

În ultimii ani, îmi tot amintesc de întâmplările pe care urmează să vi le povestesc și cred că singurul motiv pentru care nu le-am pus pe hârtie până acum este faptul că au avut loc în pandemie. O perioadă bulversantă pentru toți, pe care nu am știut cum să o abordăm, de la care nu-mi vine să cred că au trecut șase ani și la care, bineînțeles, nu mă întorc cu mare plăcere. Așadar, Paștele acela cu mască, în care am stat acasă și în care lumina a venit ea la noi, în loc să mergem noi după ea la biserică.

Citește mai mult