Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Kovesi, la întoarcerea acasă, după votul din Comisia LIBE. „Acest vot e pentru tot sistemul de justiție, pentru toți românii care au susținut lupta cu corupția”

LCK la aeroport

Laura Codruța Kovesi s-a întors la București după audierile din Parlamentul European și a declarat, la aeroport, că votul favorabil primit în Comisia LIBE este un vot pentru tot sistemul de justiție din România. 

„Sunt foarte onorată pentru acest vot, sunt foarte bucuroasă. Acest vot nu este doar pentru mine, e pentru tot sistemul de justiție din România, pentru toți românii care au susținut lupta cu corupția și statul de drept, pentru toți procurorii și judecătorii din Europa care lucrează sub presiune”, a declarat Kovesi care a spus că a făcut tot ce ține de ea pentru obținerea funcției de procuror șef european și că o decizie în acest sens va fi luată în urma negocierilor între Parlamentul European și Consiliul UE.

Aceasta a spus că este alături de procurorii și judecătorii care luptă în aceste zile împotriva punerii justiției sub control politic, „Sunt alături de colegii mei procurori și judecători pentru tot ce se întâmplă în aceste zile în justiția din România. Se luptă cu îndârjire împotriva subordonării justiției de către politic. Este foarte grav”, a declarat fosta șefă a DNA. 

Aceasta le-a mulțumit tuturor celor care au susținut-o, spunând că au fost foarte importante încurajările și mesajele pe care le-a primit. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Trump Groenlanda / sursa foto: Profimedia

Privită prin lentila unui strateg geopolitic, reluarea obsesivă a temei Groenlandei nu trebuie citită ca un proiect teritorial, ci ca un instrument de arhitectură a atenției. În politica de mare putere, agenda publică este la fel de importantă ca desfășurarea de forțe, iar Donald Trump a demonstrat în repetate rânduri că înțelege acest adevăr mai bine decât mulți dintre criticii săi. Groenlanda este zgomotul. Iranul este fondul.

Citește mai mult

Ayatollah Ali Khamenei Teheran / sursa foto: Profimedia

Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a fost ucis în atacurile coordonate SUA-Israel, de sâmbătă dimineața, de la Teheran. Presa de stat iraniană notează că Ali Khamenei a fost ucis în biroul său, în primele ore ale zilei de sâmbătă, în timp ce „își îndeplinea îndatoririle”. Presa de stat iraniană a anunțat, de asemenea, că fiica, ginerele și nepotul ayatollahului au fost uciși într-un atac.

Citește mai mult

Cristian Tudor Popescu

Niște postaci, pe cât de ignoranți, pe atât de aroganți, s-au aruncat să afirme că Einstein n-a avut realizări în mecanica cuantică. Au fost, din fericire, puși la punct de cunoscători. Într-adevăr, Einstein a oferit prima aplicație fizică a mecanicii cuantice, în 1905, când nici Planck nu credea în ea – legile efectul fotoelectric, aflate la baza panourilor fotovoltaice care încălzesc case astăzi.

Citește mai mult