Un dialog între doi comentatori de tenis care știu și să țină o rachetă în mână, despre jocul care nu îi lasă să doarmă.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp
Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.
Un dialog între doi comentatori de tenis care știu și să țină o rachetă în mână, despre jocul care nu îi lasă să doarmă.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp
Când eram profesor la liceu, făceam gramatică cam jumătate din fiecare oră de română. Prin cancelarie, mă luaseră la ochi că nu mă țin de programă. Oare nu știam că gramatica nu era materie de liceu?
Citește mai mult
În primul rând - nu e a noastră! Dunărea formează sau traversează granița a 10 țări. Iar România împarte Dunărea cu 3 țări vecine:Serbia, Bulgaria, Ucraina. Deci nu e a noastră!
Citește mai mult
În mai puțin de doi ani, Telegondola din Mamaia a trecut - cel puțin în declarațiile publice - prin toate scenariile posibile. Mai întâi, arhitecții care lucrau la noul Plan Urbanistic Zonal al stațiunii au propus eliminarea instalației, considerând că stâlpii și cablurile afectează imaginea urbană și zonele istorice din Mamaia. Apoi, primarul Constanței a spus răspicat că telegondola nu va fi desființată. Acum, președintele Consiliului Județean Constanța anunță că instituția ar putea prelua instalația și că, în viziunea sa, traseul ar putea fi extins spre Năvodari, spre Delfinariu și chiar către sudul litoralului.
Citește mai mult„Robinetul din factură... este la comportamentul nostru de consum.” (Foto: Octav Ganea/ Inquam Photos)
Recent, am devenit nostalgic după taberele copilăriei - nu știu exact motivul, dar poate o să-l deslușesc până la finalul articolului. Șase veri la rând, din 1998 până în 2003, adică de la 9 ani până am intrat la liceu, am fost în taberele de creație literară „Tinere condeie” de la Tismana (județul Gorj), apoi Poiana Pinului și Arbănași (ambele din județul Buzău).
Citește mai mult
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
Probabil ca as mai umbla putin la editarea materialului si structurarea temelor, dar e un concept bun.
Util, poate, si Simonei...N-as rata capitolele despre "umilinta de a invata", sau capacitatea de a invinge si "alt tenis". Dar, mai ales, gestionarea momentele critice, mental choaching-ul, ce urca, sau nu, din interiorul profund....
Succes
Felicitari celor doi ! Felicitari Republica!
In acest fel, experții "se umanizează", părerile avizate sunt mai ușor de urmărit si " digerat" chiar si de cei care nu stiu sa tina o racheta in mana. Felicitări domnilor CTP si CM.