Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Lionel Messi, genial la 39 de ani: Fotbalul pare prea mic pentru ceea ce înțelege el din joc

Lionel Messi - sursa foto Profimedia

foto: Profimedia

Messi nu mai joacă în Europa. Și asta e o mare palmă pe care o primește fotbalul de pe bătrânul continent. Câți n-au spus că a plecat în America în vacanță? Că MLS e liga de pensionare. Între timp, „pensionarul” le predă fotbal celor care se cred în centrul universului.

Messi îmi amintește de marele Jorge Luis Borges. Cu cât a înaintat în vârstă, cu atât a scris mai profund. La fel și Leo. Nu și-a pierdut explozia, driblingul sau accelerația care îi lasă pe adversari în urmă. A mai adăugat însă ceva ce puțini au: o înțelegere a jocului care pare venită din viitor. Astăzi poate decide un meci cu stângul, cu dreptul, din dribling, dintr-o pasă, iar impresia e că deslușește tot jocul dintr-o privire. A ajuns în punctul în care fotbalul pare prea mic pentru ceea ce înțelege el din joc.

Foto: Profimedia 

Nu mai joacă doar fotbal. Îl mută într-o galaxie despre care vom vorbi și peste 50 de ani de parcă s-a întâmplat ieri.

Să ne bucurăm că suntem contemporani cu el. Și să-i lăsăm pe copii să adoarmă mai târziu, oricum e vacanță, ca să-l vadă. Peste ani, vor putea spune: „L-am văzut pe Messi jucând.” Nu există suvenir mai valoros.

Iar Anglia... în ultimele minute a jucat de parcă era echipa lui nea Hizo, cu toată autobaza băgată în poartă. Thomas Tuchel poate și-a amintit că e neamț și a zis că nu e cazul să aducă trofeul acasă la englezi. I-a împachetat frumos și i-a proptit cu fundul în poartă, semnând o eliminare inevitabilă după retragerea în tranșee.

Să te aperi în halul ăsta împotriva lui Messi e ca și cum ai încerca să oprești un poet punându-i dop în stilou. Dacă ăsta e planul tău, mai bine te ceri afară din fazele incipiente decât să amăgești o țară întreagă până în semifinale.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Mihai check icon
    Și dacă ii ieșea cum i-a ieșit lui Mourinho, atunci era ridicat în slăvi că e un mare tactician. Oricum jucătorii englezi nu mai puteau alerga, nu mai luau fața adversarilor, nu mai puteau să preseze sus, nu mai puteau marca strâns și astfel a ajuns Messi să facă ceva util în meci. Dar asta desigur nu se vede și atunci rezultă astfel de texte.
    P.S.
    Tactica adoptată de Tuchel a semănat mai mult cu cea a lui Olăroiu din returul semifinalei cu Middlesbrough.
    • Like 0
  • Fotbalul e totusi un sport. Din pacate, a ajuns un sport unde se invart sume obscene iar oamenii de rand se uita la Messi si Ronaldo ca la niste dumnezei. Sa fim seriosi, pana la urma sunt niste baieti care dau cu piciorul intr-o minge Ca unii o fac mai bine decat altii, n-are absolut nici o importanta, e fix pix. .Vorbesc strict din punct de vedere personal, insa pot sa inteleg pasiunea unora pentru fotbal. E pacat itotusi ca, uneori, se pune cam prea mult suflet intr-un lucru atat de marunt.
    • Like 0


Îți recomandăm

Infrastructură gaze

Dincolo de priză. În această vară, România a ajuns într-o situație fără precedent în istoria recentă: nivelul scăzut al Dunării a determinat oprirea reactoarelor nucleare de la Cernavodă. Împreună, cele două reactoare asigură în mod obișnuit aproximativ o cincime din producția de energie electrică a țării. Seceta prelungită a arătat cât de repede se poate schimba echilibrul național. Șeful guvernului a îndemnat clienții casnici să reducă voluntar consumul în orele de vârf, adică între 20 și 23, iar autoritățile au anunțat că la nevoie, marii jucători din industrie pot fi decuplați de la rețea (foto: Inquam Photos / Octav Ganea).

Citește mai mult

Eugen Rădulescu

Încet, dar tot mai sigur, ne îndreptăm spre dezastru. PNRR se va încheia fără ca România să beneficieze de ultimele tranșe. Demența politicienilor a ajuns la paroxism: după ce PSD a îngropat finanțele publice prin politica sa dincolo de iresponsabilă din 2024 și s-a opus cu o îndârjire sinucigașă oricărei reforme cât timp a făcut parte din guvern, acum acționează pentru a fi sigur că S&P ne va coborî în categoria țărilor „nerecomandate investițiilor”.

Citește mai mult

scoala - elevi - copii

Am înțeles întrebarea mai târziu, când Andrei mi-a arătat subiectele. Hai că matematica nu pretind c-o înțeleg, dar la română zic că mă mai pricep. Nu știu câți dintre absolvenții de Litere ar fi putut face jumătate dintre subiectele la română. Foto: Octav Ganea/ Inquam Photos

Citește mai mult
sound-bars icon