Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Mihaela Buzărnescu ratează calificarea în optimile de la Wimbledon

Mihaela Buzarnescu - Wimbledon

(Foto: Guliver/Getty Images)

Mihaela Buzărnescu (locul 28 WTA) a ratat vineri calificarea în optimile de la Wimbledon, fiind învinsă de cehoaica Karolina Pliskova (locul 8 WTA) cu scorul de 6-3, 6-7, 1-6. 

„E o jucătoare care lovește puternic, care chiar pentru orice minge lovește la n-am ce pierde și e o jucătoare calmă în marea parte a meciurilor, dar sigur, foarte solidă și voi vedea în partidă cum va evolua meciul", spunea recent Mihaela Buzărnescu despre adversara sa de astăzi.

Buzărnescu, în vârstă de 30 de ani, se află în cel mai bun an al său, cu trei victorii în fața unor jucătoare din top 10 în 2018. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Cristian Tudor Popescu

Iată că președintele N. Dan se află, în fine, în fața unei alegeri turnesol, pe care nu o mai poate evita, amâna, tărăgăna: guvern minoritar PSD cu Grindeanu premier, cârdășit cu AUR în Parlament, sau guvern minoritar PNL, USR, UDMR, premier Siegfried Mureșan, pe care AUR nu îl va vota și nici susține în veci.

Citește mai mult

Petrom - statie

Recent, Petrom a majorat prețurile carburanților cu 5 bani pe litru atât la benzină, cât și la motorină. La prima vedere, decizia pare greu de înțeles. În perioada respectivă, cotația petrolului Brent nu oferea un argument evident pentru o scumpire, iar cursul de schimb nu exercita presiuni semnificative asupra costurilor de import. În lipsa unor explicații convingătoare, mulți consumatori s-au întrebat firesc: de ce cresc prețurile când principalii indicatori ai pieței nu justifică o astfel de mișcare?

Citește mai mult