Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Ministrul Educației: Rata de promovare anul acesta la Bacalaureat este de aproape 70%. Este cea mai mare din ultimii zece ani, cu excepția anului 2017

Sorin Cîmpeanu-

Foto: Inquam Photos/ George Călin

Rezultatele de la examenul de Bacalaureat 2021 au fost publicate azi. după contestații. Ministrul Educației a declarat că peste 56.000 de lucrări au fost recorectate, iar pentru aproape 53.000 dintre acestea notele au fost modificate, dintre care la două treimi au fost modificate în plus, o treime în minus. 

Sorin Cîmpeanu a adăugat că s-au înregistrat 16 situații în care diferența de note a fost de trei-patru puncte, explicația fiind „subiectivismul uman”, potrivit Biziday.ro.

„Subiectivismul uman poate fi eliminat doar prin corectarea digitalizată a lucrărilor la examenele naționale, începând cu evaluarea la clasa a doua, a patra, a șasea și a opta, de anul viitor, și începând cu evaluare într-un proces pilot pentru bacalaureat, tot de anul viitor”, a declarat ministrul Educației. 

După contestații, 2.467 de elevi au promovat examenul de Bacalaureat 2021. Rata de promovare la Bacalaureat, după contestații, a fost de 69,8%, cea mai mare din ultimii zece ani, cu excepția anului 2017.

Cea mai mare rată de promovare, 81%, a fost în Cluj, iar cea mai mică în Ilfov - 41%.

În ce privește Evaluarea Națională, ministrul Educației a declarat că există 12 situații unde diferența după contestații este „inadmisibilă”. „La aproape 6.000 de note schimbate au fost diferențe mai mari de un punct. Sunt situații și cu peste trei puncte diferență. Vom analiza situațiile concrete și vă vom aduce la cunoștință rezultatele și măsurile pe care le-am luat. Este subiectivism la toate disciplinele. Baremul e foarte corect. Subiectele nu au fost mai ușoare ca în alți ani. Sunt și erori administrative de înscriere greșită în borderouri”, a spus ministrul. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • rata o fi mare dar cred ca numarul de noi bacalaureati e cel mai mic din ultimii...30 sau poate chiar 50 de ani;
    ar putea fi chiar o legatura directa intre cele 2 cifre
    • Like 0


Îți recomandăm

obezitate - imagine cu titlu ilustrativ

Maria avea 8 ani când mama ei a așezat-o în fața oglinzii și i-a spus cu blândețe: „Trebuie să fim atente, ajungi ca tata.” Din clipa aceea, ceva aproape imperceptibil s-a fisurat în felul în care se privea pe sine. Nu a fost un moment dramatic, ci unul liniștit, domestic - tocmai de aceea atât de ușor de absorbit fără întrebări. De atunci, viața Mariei - numele nu este cel real - s-a împărțit în două registre paralele: cariera, în care era foarte competentă, și corpul - ca o problemă administrativă nerezolvată.

Citește mai mult

CT Popescu

Singura soluție pentru a spera să oprim eșuarea statului român: guvern minoritar condus de Ilie Bolojan. După cum a declarat președintele Dan, există un acord al partidelor din fosta coaliție asupra realizării jaloanelor din PNRR până la 31 august, și avansarea în înarmarea României pe baza creditului european SAFE. Deci, guvernul Bolojan minoritar poate fi sprijinit din parlament pe aceste obiective.

Citește mai mult