Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Nu știu să mă rog

Foto CTP

 Mă bântuie în aceste zile, în ciuda faptului că sunt raționalist până la demență, câte un gând irațional pe care nu-l pot reprima. Nu știu să mă rog, dar dacă plămânul și jumătate al părintelui Francisc își va reveni și Papa va trăi, lumea asta mai are o șansă.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon motorina - pompa

Creșterea accelerată a prețului la motorină nu este întâmplătoare. Ea reflectă tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu și impactul conflictului din jurul Iranului asupra piețelor energetice globale. Când apar astfel de crize, primul combustibil care reacționează este motorina. Motivul este simplu: Europa, inclusiv România, are un deficit structural de motorină și depinde mai mult de importuri pentru acest produs decât pentru benzină.

Citește mai mult

Esmail Baghaei

România a fost menționată explicit de autoritățile din Iran într-o declarație oficială, după ce oficialii din țara noastră au aprobat solicitarea Statele Unite ale Americii de a utiliza baze militare de pe teritoriul României pentru operațiuni de sprijin în Orientul Mijlociu. foto Profimedia

Citește mai mult