Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Rezultate alegeri parlamentare 2016. Exit-poll CURS/AVANGARDE - Antena 3. PSD - 45%, PNL - 21%

Rezultate alegeri parlamentare 2016. Rezultatele exit-poll-ului Avangarde-CURS, la alegerile parlamentare 2016, realizat la comanda PSnews.ro, în parteneriat cu Antena 3 : 

Exit-poll alegeri parlamentare Camera Deputaților:

PSD: 45,5%

PNL: 21,7%

USR: 8,5%

ALDE: 6%

PMP: 6%

UDMR: 6%

PRU: 2,5%

PAN: 1,1%

Altul: 2,7%

Exit-poll alegeri parlamentare Senat :

PSD: 45,2%

PNL: 21,8%

USR: 8,9%

ALDE: 6,5%

PMP: 6%

UDMR: 6%

PRU: 2,5%

PAN: 1,1%

Altul: 2,0%

Prezența la vot la ora 20:00. 7.055.860 de români, adică 38,63% dintre votanți, își exprimaseră opțiunile până la ora 20:00. În București prezența a fost de 40,27 %, 714.871 de alegători. Cea mai mare prezență s-a înregistrat în Olt, 46,58%, adică 174.638 de votanți, iar cea mai mică în Maramureș, 30,97%, adică 132.482.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Când argumentele juridice se termină, PSD trece la „sânge pe pereți”

M-am luat cu altele zilele astea și mi-a scăpat o știre. Am recuperat-o aseară și am citit-o de două ori, ca să fiu sigur că nu e parodie. Nu e. Senatorul PSD Daniel Zamfir s-a supărat pe ministra Mediului, Diana Buzoianu, pentru că demolează terase ilegale pe litoral. Atenție: nu contestă nimeni că sunt ilegale. Nici măcar Zamfir. Supărarea lui e alta. De ce acum, în plin sezon?

Citește mai mult

Respiratie / sursa foto: Profimedia

Am mers să aflu cum să trăiesc mai mult. Nu căutam secretul longevității, ci moduri în care să înțeleg mai bine cum funcționează corpul meu și cum pot să îi valorific la maximum resursele. Iar respirația e una dintre cele mai importante și mai la îndemână resurse, de ale cărei beneficii nu suntem prea conștienți.

Citește mai mult