Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

„Nu vor să fie sclavi” | Andrei Caramitru: „Am vorbit cu mulți antreprenori. Tinerii aplică la job, dar nu se prezintă la interviu. Sau vin la muncă și pleacă după o săptămână”

Instagram selfie

foto: Profimedia

Tot mai mulți tineri din România evită responsabilitatea muncii, atrași de iluziile promovate pe rețelele sociale, unde influenceri de succes vând imaginea unei vieți perfecte, obținute fără efort. Platforme precum OnlyFans sau promisiunile de îmbogățire rapidă prin criptomonede îi fac să creadă că pot câștiga bani ușor, fără sacrificii sau muncă susținută. În loc să își dezvolte abilități și să își construiască o carieră, mulți ajung să respingă joburile reale, considerându-le o formă de „sclavie”. 

Invitat la emisiunea „În fața ta” de la Digi24, economistul Andrei Caramitru a avertizat asupra acestei mentalități periculoase. 

„Am și eu copii, deci cunosc, să zic, zona asta între 10 ani, 19 ani - 20 de ani. De multe ori e o confuzie foarte mare la copii - slavă cerului, nu la ai mei, sper - în care, tot din cauza rețelelor sociale, că vorbeam mai devreme, au fost confuzați în mintea lor. Pentru că, cumva li se spune, tot așa, de către diverși influencers sau oameni care vând cai verzi pe pereți, că totul e foarte simplu. Investești în cripto, devii milionar. Vinzi ceva, orice, pe internet, devii milionar. Te duci pe OnlyFans, devii milionar. Adică totul e așa, o poveste. Și văd oameni cu foarte mulți bani sau care se dau că au mulți bani - că mulți dintre cei care se afișează cu tot felul de mașini, helicopter de fapt nu au nimic. Și problema asta este că îi confuzează și li se pare că lucrurile sunt foarte simple. Or nu e nimic simplu în viață. Sunt trei lucruri foarte simple: trebuie să fii serios, să muncești mult și să ai o direcție. Dacă nici nu ai nicio direcție, nici nu muncești serios, nici n-ai răbdare, cumva, evident, vei ajunge să fii complet pierdut în spațiu. Și văd asta din păcate foarte mult și în România și sunt foarte îngrijorat de fenomenul ăsta. Noi avem peste 30% din tineri care nici nu sunt la școală, nici în vreun job”, a spus Caramitru.

Mulți dintre antreprenorii cu care Andrei Caramitru a stat de vorbă se plâng că se confruntă tot mai des cu situații în care tinerii își manifestă interesul pentru un loc de muncă, dar fie nu mai ajung la interviu, fie renunță rapid după angajare. Unii tineri nu sunt dispuși să urmeze indicațiile unui superior, iar alții consideră că veniturile oferite la angajare sunt insuficiente, având așteptări ridicate influențate de ceea ce văd pe rețelele sociale.

„Am vorbit cu mulți antreprenori. Vin tineri, aplică la job, dar nu se prezintă la interviu. Sau vin la muncă și pleacă după o săptămână, pentru că spun că nu vor să fie sclavi. Ce înseamnă asta? Că nu acceptă să le spună șeful ce să facă. Sau că salariul li se pare prea mic, pentru că pe Instagram au văzut că se câștigă 10.000 de euro pe lună și ei au 600 euro ca începător”, spune Caramitru.

Emisiunea „În fața ta” de la Digi24, moderată de Claudiu Pândaru și Florin Negruțiu, poate fi urmărită sâmbăta si duminica, de la ora 14.00.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • 600, adica 3.000 ron. din nou, se vorbește în extreme. cum de nu reușesc negustorii să joace la echilibru? cei de azi vor fi etacizii de mâine?
    • Like 0
  • Valentin check icon
    Inițial, perioada 1960-2000 a fost denumită postindustrială. De fapt, termenul corect ar fi cel de corporatism. După 2000 putem vorbi de corporații ca de un nou industrialism. Avem deci o perioadă postcorporatistă, în care modelul impus de corporații se prăbușește.
    • Like 1


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon Exporturi / sursa foto: Profimedia

Miracolul pe care îl poate crea dna. Țoiu, ajutată de colaboratorii apropiați, constă în definirea procedurală a unui mecanism invizibil, dar robust, de încredere în interiorul structurilor actuale din minister, capabil să sprijine constant creșterea exporturilor țării noastre, să faciliteze contacte între companiile românești și cele locale, să deschidă uși. Acest mecanism ar trebui inteligent proiectat și implementat, astfel încât să transcendă șederea dânsei în funcția de ministru de Externe.

Citește mai mult

Leonardo da Vinci

Acești denaturați finalmente demascați și-au găsit emuli și feroci admiratori inclusiv între furibunzii populiști antieuropeni din România, inși seduși de vorbăria înveninată a fanaticului ideolog rus Aleksandr Dughin, de aberantul neo-eurasianism/ antieuropenism și de „înțelepciunea rusească capabilă să debiteze doar tirade îmbâcsite de minciuni împotriva Occidentului, a culturii, civilizației și valorilor democratice ale acestuia. (Cinci capete grotești - artist, după Leonardo da Vinci/ foto: Profimedia)

Citește mai mult

sedinta de guvern Ilie Bolojan

În țară mai suntem 17,9 milioane înscriși pe listele electorale iar în afara granițelor țării sunt 4-5 milioane de români, răspândiți prin lume. Toți acești cetățeni ar avea posibilitatea să urmărească în direct sau din arhive, ce se mai întâmpla în Guvern, să își extragă informațiile dintr-o sursă oficială de încredere, să înceapă să detecteze toate manipulările perfide pe rețele. foto: gov.ro

Citește mai mult